reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Speedway Grand Prix w Warszawie na TTV

dodano: 2023-05-05 10:10
autor: Jan Borejko | źródło: sgpnarodowy.pl/TVN Warner Bros. Discovery/satkurier.pl

Speedway Grand Prix SGP Discovery Sports Events W sobotę, 13 maja w Warszawie odbędzie się Orlen FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw. Będzie to 2. z zaplanowanych 10 rund IMŚ Speedway Grand Prix w sezonie 2023. Pierwszą w chorwackim Goričan wygrał Polak Bartosz Zmarzlik. Początek turnieju w Warszawie o godz. 19:00. Transmisja na kanale TTV oraz w Eurosporcie Extra w Playerze. Kwalifikacje w piątek, 12 maja o godz. 17:00 w Eurosporcie 2 i Eurosporcie Extra w Playerze.

Warner Bros. Discovery
Orlen FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw Warner Bros. Discovery


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Speedway Grand Prix Polski w Warszawie w sobotę na żywo w TTV i Eurosporcie Extra w Playerze.

Już w sobotę w Warszawie najlepsi żużlowcy świata zmierzą się w Speedway Grand Prix Polski. Dzięki transmisji w ogólnodostępnym, bezpłatnym kanale TTV oraz w Eurosporcie Extra w Playerze, wielkie ściganie na Narodowym będą mogli obejrzeć wszyscy sympatycy żużla.

Przed nami 2. runda rywalizacji o indywidualne mistrzostwo świata na żużlu. Po zwycięstwie w Gorican broniący tytułu Bartosz Zmarzlik będzie chciał odnieść pierwsze w karierze zwycięstwo w Warszawie. Oprócz trzykrotnego mistrza świata na Narodowym wystąpią również Maciej Janowski, Patryk Dudek i Dominik Kubera. Czy doczekamy się pierwszego polskiego zwycięzcy Grand Prix w Warszawie?

Drugie Grand Prix w sezonie skomentują Michał Korościel i Rafał Lewicki. W studio prowadzonym przez Sebastiana Szczęsnego zasiądą Piotr Protasiewicz i Marcin Kuźbicki. Wywiady z zawodnikami przeprowadzać będzie Marcelina Rutkowska-Konikiewicz.

Tuż przed rozpoczęciem rywalizacji w Warszawie TTV pokaże pierwszy odcinek serialu dokumentalnego TVN Warner Bros. Discovery „Bartosz Zmarzlik. Ścigając marzenia”. Emisja w Eurosporcie 1 w sobotę o 22:00. 

Cykl Speedway Grand Prix od wielu lat wyłania indywidualnego mistrza świata na żużlu.

W przeszłości tak jednak nie było. Do 1994 roku włącznie rozgrywano jednodniowy finał. Wcześniej tylko raz odstąpiono od tej zasady. W 1987 roku w Amsterdamie ścigano się przez dwa dni. W 1995 roku w światowym żużlu nastąpiła epokowa zmiana. Jednodniowy finał został zastąpiony cyklem turniejów finałowych pod nazwą Speedway Grand Prix.

Początkowo cykl składał się z sześciu turniejów (tak było przez siedem pierwszych sezonów). Z biegiem czasu serię wydłużano. W pewnym momencie nawet do 12 rund. Obecnie turniejów jest 10, ale nie jest to stała liczba i w każdym sezonie może być inna.

Obecnie cykl SGP rozgrywany jest wyłącznie w Europie.

Promotor i Międzynarodowa Federacja Motocyklowa (FIM) czynią jednak starania, aby trafił poza Stary Kontynent. W przeszłości udało się przeprowadzić zawody w Australii i Nowej Zelandii. W planach jest nie tylko powrót do tych krajów, ale debiuty w USA i Argentynie. Mówi się też o podboju Azji, gdzie sport żużlowy nie jest uprawiany (nie licząc rosyjskiego miasta Władywostok).

Do cyklu Speedway Grand Prix może się dostać każdy żużlowiec na świecie.

W roku poprzedzającym daną Speedway Grand Prix rozgrywane są bowiem dwustopniowe eliminacje z finałem – turniejem o nazwie Grand Prix Challenge – na czele. Z GP Challenge do cyklu Speedway Grand Prix kwalifikuje się najlepsza trójka zawodników. Od niedawna awans do SGP uzyskuje także mistrz Europy.

W tym sezonie stawkę uczestników SGP tworzy sześciu najlepszych zawodników z SGP 2022, najlepsza trójka z GP Challenge oraz sześciu zawodników, którym przyznano stałe dzikie karty. Pierwotnie dzikich kart miało być pięć, a kwalifikację miał również uzyskać mistrz Europy. Najlepszym na Starym Kontynencie okazał się jednak Leon Madsen (Dania), który został również wicemistrzem świata. Dlatego w miejsce przewidziane dla najlepszego Europejczyka przyznano dodatkową dziką kartę.

Tak więc w sezonie 2023 walka w SGP toczy się nie tylko o medale, ale o zajęcie miejsca w pierwszej szóstce, która zakwalifikuje się do SGP 2024.

Stałych zawodników SGP jest piętnastu.

Ponadto na każdy turniej przyznawana jest jedna przechodnia dzika karta dla gospodarza. W pierwszej SGP w tym roku, która odbyła się w chorwackim Goričan był to Słoweniec Matej Zagar (Chorwacja nie ma żadnego żużlowca), a w Warszawie będzie to Dominik Kubera (Polska). Gospodarz turnieju wystawia ponadto dwóch zawodników, którzy stanowią tzw. rezerwę toru i pojawiają się w zawodach w sytuacji zdarzeń losowych zawodników z szesnastki.

W przypadku, gdy któryś z pełnoprawnych zawodników SGP jest kontuzjowany, to zastępuje go zawodnik z listy rezerwowej. W przeszłości tworzyli ją pierwsi zawodnicy, którzy nie zakwalifikowali się z eliminacji do SGP, ale od jakiegoś czasu taką listę ustala promotor. Na sezon 2023 tworzą ją kolejno Andżejs Lebedevs (Łotwa), Jan Kvech (Czechy), Kai Huckenbeck (Niemcy), Luke Becker (USA), Dimitri Berge (Francja), Timi Salonen (Finlandia), Marko Lewiszyn (Ukraina). Promotor uznał, że każdy z siedmiu zawodników zapasowych będzie wywodził się z innego państwa.
 

- To dla mnie prawdziwa przyjemność pojechać w Indywidualnych Mistrzostwach Świata po raz trzeci na PGE Narodowym w Warszawie. Ten stadion jest wspaniały, a wypełniony przez kibiców do ostatniego miejsca stwarza niepowtarzany klimat żużlowego święta. Jestem przekonany, że czwórka polskich zawodników, którzy reprezentują nasz kraj w FIM Speedway Grand Prix 2017 pokaże wspaniałym polskim kibicom świetny żużel. Liczymy na wasz doping! – oznajmił Bartosz Zmarzlik.

Kalendarz Speedway Grand Prix 2023:

I runda – Goričan (29.09)
II runda – Warszawa (13.05)
III runda – Praga (03.06)
IV runda – Teterow (10.06)
V runda – Gorzów (24.06)
VI runda – Målilla (15.07)
VII runda – Ryga (12.08)
VIII runda – Cardiff (02.09)
IX runda – Vojens (16.09)
X runda – Toruń (30.09)


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Motosport


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...