reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Al Jazeera będzie miała saudyjską konkurencję

dodano: 2023-05-12 16:46
autor: RO | źródło: FT

Arabia Saudyjska Saudi Arabia Saudyjska rozważa utworzenie międzynarodowego kanału informacyjnego w języku angielskim, który mógłby konkurować z należącym do rządu Kataru Al Jazeera English. Informuje o tym brytyjska gazeta Financial Times.

Al Jazeera


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Al Jazeera English to dzisiaj jeden z najpopularniejszych kanałów informacyjnych na świecie. Grupa Al Jazeera stworzyła najlepsze kanały w języku arabskim, a dzięki dużym zasobom gazu ziemnego, eksporcie ropy i produktów ropopochodnych, bardzo małe i niezbyt wpływowe państwo Katar (emirat w Zatoce Perskiej) stało się gigantem informacyjnym.

Arabia Saudyjska nie emituje żadnego anglojęzycznego kanału telewizyjnego po zamknięciu Saudi TV Channel 2 (KSA 2). Wspomniany kanał Saudi 2 rozpoczął nadawanie w 1983 roku jako drugi kanał podmiotu rządowego Saudi Broadcasting Authority i zamknięty został w grudniu 2017 r. z powodu zmiany władzy. Nowy następca tronu Mohammed bin Salman uznał ten kanał za zbyt archaiczny i nudny oraz niezdolny do konkurowania z Al Jazeera English. Nawet dobrze rozbudowana dystrybucja satelitarna Saudi 2 nie pozwoliła powtórzyć sukcesu na miarę Al Jazeery.

Innym powodem zamknięcia 2. saudyjskiego kanału telewizyjnego było to, że rząd Muhammada bin Salmana skupił się na modernizacji krajowej sieci nadawczej, w tym na uruchomieniu rozrywkowego kanału w języku arabskim SBC, który miał konkurować z innymi nadawcami rozrywkowymi ze świata arabskiego. Warto zauważyć, że przed dojściem do władzy Muhammada bin Salmana, programy telewizji saudyjskiej wyróżniały się archaicznym i konserwatywnym podejściem i to nawet w obszarze programów rozrywkowych.

Analitycy poważnie traktują plany Arabii Saudyjskiej dotyczące uruchomienia globalnej stacji telewizyjnej w języku angielskim, biorąc pod uwagę ogromne środki finansowe dostępne dla nadawców w tym kraju.

Źródło: www.ft.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe kanały


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

669 zł Więcej...