reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Al Jazeera będzie miała saudyjską konkurencję

dodano: 2023-05-12 16:46
autor: RO | źródło: FT

Arabia Saudyjska Saudi Arabia Saudyjska rozważa utworzenie międzynarodowego kanału informacyjnego w języku angielskim, który mógłby konkurować z należącym do rządu Kataru Al Jazeera English. Informuje o tym brytyjska gazeta Financial Times.

Al Jazeera


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Al Jazeera English to dzisiaj jeden z najpopularniejszych kanałów informacyjnych na świecie. Grupa Al Jazeera stworzyła najlepsze kanały w języku arabskim, a dzięki dużym zasobom gazu ziemnego, eksporcie ropy i produktów ropopochodnych, bardzo małe i niezbyt wpływowe państwo Katar (emirat w Zatoce Perskiej) stało się gigantem informacyjnym.

Arabia Saudyjska nie emituje żadnego anglojęzycznego kanału telewizyjnego po zamknięciu Saudi TV Channel 2 (KSA 2). Wspomniany kanał Saudi 2 rozpoczął nadawanie w 1983 roku jako drugi kanał podmiotu rządowego Saudi Broadcasting Authority i zamknięty został w grudniu 2017 r. z powodu zmiany władzy. Nowy następca tronu Mohammed bin Salman uznał ten kanał za zbyt archaiczny i nudny oraz niezdolny do konkurowania z Al Jazeera English. Nawet dobrze rozbudowana dystrybucja satelitarna Saudi 2 nie pozwoliła powtórzyć sukcesu na miarę Al Jazeery.

Innym powodem zamknięcia 2. saudyjskiego kanału telewizyjnego było to, że rząd Muhammada bin Salmana skupił się na modernizacji krajowej sieci nadawczej, w tym na uruchomieniu rozrywkowego kanału w języku arabskim SBC, który miał konkurować z innymi nadawcami rozrywkowymi ze świata arabskiego. Warto zauważyć, że przed dojściem do władzy Muhammada bin Salmana, programy telewizji saudyjskiej wyróżniały się archaicznym i konserwatywnym podejściem i to nawet w obszarze programów rozrywkowych.

Analitycy poważnie traktują plany Arabii Saudyjskiej dotyczące uruchomienia globalnej stacji telewizyjnej w języku angielskim, biorąc pod uwagę ogromne środki finansowe dostępne dla nadawców w tym kraju.

Źródło: www.ft.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe kanały


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

179 zł Więcej...