reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

ClearSpace-1: pierwsza aktywna misja usuwania śmieci w kosmosie

dodano: 2023-05-11 17:32
autor: Jan Borejko | źródło: Arianespace

Arianespace Clearspace-1 Vega C start 360px Arianespace przy pomocy europejskiej, lekkiej rakiety Vega C wystrzeli ClearSpace-1, serwisowy pojazd kosmiczny, by posprzątać przestrzeń kosmiczną. ClearSpace-1, opracowany przez ClearSpace, to pierwsza aktywna misja do usuwania śmieci, która polega na znalezieniu, przechwyceniu i usunięciu fragmentu kosmicznego śmiecia. Start planowany jest w drugiej połowy 2026 roku z europejskiego portu kosmicznego Kourou w Gujanie Francuskiej.

Arianespace
Arianespace Clearspace-1 Vega-C start animacja760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Arianespace i ClearSpace podpisały umowę na start ClearSpace-1, pierwszej aktywnej misji usuwania śmieci, która ma na celu przechwycenie i deorbitację porzuconych śmieci kosmicznych o masie 112 kg.

Start, którego rozpoczęcie zaplanowano na drugą połowę 2026 r., zostanie wykorzystany przez europejską, lekką wyrzutnię Vega C do wyniesienia pojazdu na niską orbitę dryfu synchroniczną z Ziemią i Słońcem w celu uruchomienia i krytycznych testów. Następnie pojazd zostanie podniesiony do obiektu klienta w celu spotkania, przechwycenia i późniejszej deorbitacji poprzez ponowne wejście w atmosferę.

Obiekt śmieci kosmiczny usunięty w ramach tej misji to górna część Vespa (dodatkowy adapter ładunku Vega) pozostawiona na orbicie „stopniowego usuwania”, zgodnie z przepisami dotyczącymi łagodzenia skutków śmieci kosmicznych, podczas drugiego lotu rakiety nośnej Vega w 2013 r. Technologia pozwoli zademonstrować możliwości jego robotycznych ramion, otwierając w ten sposób drogę do bardziej wymagających misji z wieloma przechwyceniami w jednym locie. 

- Nad nami znajduje się obecnie ponad 34 000 kosmicznych śmieci o średnicy większej niż 10 centymetrów każdy, a także około 6500 działających satelitów na orbicie, a liczba ta ma wzrosnąć do ponad 27 000 do końca dekady. Liczby te pokazują potrzebę znalezienia innowacyjnych rozwiązań dla zachowania korzyści z Kosmosu dla ludzkości i życia na Ziemi. W Arianespace jesteśmy zaszczyceni, mogąc zrealizować tę misję z Vega C, wspierając w ten sposób zrównoważone wykorzystanie przestrzeni kosmicznej

- powiedział Stéphane Israël, dyrektor generalny Arianespace. 

- Jesteśmy bardzo entuzjastycznie nastawieni do umowy z Arianespace. To zabezpiecza dostęp ClearSpace do przestrzeni kosmicznej dla naszej pionierskiej misji usuwania kosmicznych śmieci. Misja ClearSpace-1 pokazuje punkt zwrotny w branży kosmicznej, ponieważ pilnie potrzebujemy rozwiązania podstawowego problemu: umieszczamy obiekty w przestrzeni kosmicznej szybciej niż są one usuwane

- powiedział Luc Piguet, dyrektor generalny i współzałożyciel ClearSpace.

- Cieszymy się na tę europejską współpracę i potencjał kolejnych misji w przyszłości. 


W 2019 roku ESA wybrała ClearSpace spośród kilkunastu kandydatów do poprowadzenia pierwszej misji usunięcia obiektu należącego do ESA z orbity. Wspierana przez nowy program ESA Space Safety, misja jest zamawiana jako kontrakt serwisowy z komercyjnym konsorcjum kierowanym przez start-up, aby pomóc w stworzeniu nowego rynku usług serwisowych na orbicie, a także usuwania gruzu.

Źródło: arianespace.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

719 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...