reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Stokrotki” i „Most” w cyklu ArteKino Classics na ARTE.tv

dodano: 2023-05-19 10:07
autor: Karolina Dobrowolska | źródło: Arte

Stokrotki film 1966 W maju br. na bezpłatnej platformie streamingowej ARTE.tv pojawiły się kolejne dwa klasyki filmowe w ramach cyklu ArteKino Classics. Wśród wielkich arcydzieł, które zmieniły oblicze kinematografii i cieszą się uznaniem krytyków po dziś dzień, zagościła czechosłowacka tragikomedia „Stokrotki” Věry Chytilovej, reżyserki nagrodzonej na MFF w Wenecji oraz w Locarno, oraz niemiecki dramat wojenny „Most” zrealizowany przez Bernharda Wickiego. Oba filmy reprezentują kanon klasyki kina europejskiego.

Kadr z filmu „Stokrotki”
Stokrotki film 1966


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Film „Stokrotki” (oryg. „Sedmikrásky”, 1966) uznawany jest za jedno z najważniejszych dzieł kina czechosłowackiej Nowej Fali lat 60. XX wieku. Utrzymany w duchu burleski film opowiada historię dwóch żywiołowych, młodych dziewczyn, które wyruszają na poszukiwania nowych doświadczeń w ramach absurdalnego buntu przeciw rzeczywistości. Film zdobył międzynarodową sławę i zyskał uznanie na całym świecie, dzięki swojej groteskowej formule i niekonwencjonalnemu przeplataniu się formy z treścią. Surrealistyczny charakter tego obrazu, pełen satyry i absurdu, krytykujący społeczeństwo i otaczającą rzeczywistość jest niewątpliwie charakterystyczny dla ruchu artystycznego Nowej Fali, która stawała w opozycji do oficjalnej propagandy państwowej. Film czołowej reżyserki lat 60. XX wieku, Věry Chytilovej, której filmy były nominowane m.in. do Złotej Palmy w Cannes i Złotego Niedźwiedzia na Berlinale można obejrzeć bezpłatnie na stronie ARTE.tv pod tym linkiem.

Kolejnym filmem dostępnym w ramach cyklu ArteKino Classics jest niemiecki dramat z 1958 roku zrealizowany przez wybitnego niemieckiego reżysera Bernharda Wickiego pt. „Most” (oryg. „Die Brücke”, 1959). Ta antywojenna historia jest adaptacją autobiograficznej powieści „Most” napisanej przez Gregora Dorfmeistera, niemieckiego pisarza i dziennikarza tworzącego pod pseudonimem Manfred Gregor. Opowiada ona o grupie niemieckich nastolatków wcielonych do armii podczas ostatnich tygodni II wojny światowej, których zdaniem jest obrona mostu przed naporem wroga. Młodzi chłopcy, niemający wcześniej do czynienia z wojną i niezdający sobie sprawy z jej brutalności i okrucieństwa, muszą stawić czoła wrogowi i zmierzyć się z prawdziwym koszmarem wojny. „Most” był nominowany do Oscara w 1960 roku za najlepszy film nieanglojęzyczny i zdobył Złotego Globa w kategorii najlepszy film zagraniczny. Całość można obejrzeć pod tym linkiem.

ArteKino Classics to wyjątkowe przedsięwzięcie oferujące nowe spojrzenie na historię europejskiego kina od 1945 do 1995 roku. Ten eklektyczny cykl dostępny jest bezpłatnie na platformie ARTE.tv w całej Europie z napisami w sześciu językach (w tym po polsku). Grupa ARTE dokonuje wyboru filmów we współpracy ze Stowarzyszeniem Europejskich Kinotek (ACE). Wszystkie filmy zostały niedawno odrestaurowane. Projekt ArteKino jest realizowany przy wsparciu z programu MEDIA Europe Creative.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...