reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Kopernik na Ziemi Lubawskiej” w stacji TVP Nauka

dodano: 2023-05-25 11:23 | aktualizacja: 2023-05-25 21:10
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP Nauka/satkurier.pl

TVP Nauka „Rok Mikołaja Kopernika” „Kopernik 550” Mikołaj Kopernik W poniedziałek, 29 maja br. naukowa antena Telewizji Polskiej zaprasza widzów na specjalne wydania studia TVP Nauka z Lubawy, gdzie odbywać się będzie międzynarodowa konferencja „Kopernik na Ziemi Lubawskiej”. Z okazji „Roku Mikołaja Kopernika” TVP Nauka zorganizuje w Lubawie wydarzenie „Następcy Mikołaja Kopernika”, towarzyszące corocznej konferencji kopernikańskiej organizowanej przez Fundację Nicolaus Copernicus, Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk i burmistrza miasta Lubawa. Kanał TVP Nauka zaprasza ponadto na programy „Astronarium”, „Mikołaj Kopernik” i „Sondy kosmiczne” („Kopernik 550”).

TVP Nauka „Rok Mikołaja Kopernika” „Kopernik 550” Mikołaj Kopernik


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Lubawa to miejsce, w którym Mikołaj Kopernik podjął decyzję, że ogłosi światu swoje dzieło naukowe „De revolutionibus”. W 1539 roku przebywając kilka miesięcy na lubawskim zamku został namówiony przez biskupa chełmińskiego, Tiedemanna Giese, i swojego ucznia Jerzego Joachima Retyka do opublikowania drukiem swojej rewolucyjnej heliocentrycznej teorii. Tutaj też powstało pierwsze w historii omówienie popularno-naukowe teorii heliocentrycznej Kopernika, które przygotował Retyk i opublikował je rok później, w 1540 roku w Gdańsku pod tytułem „Relacja pierwsza z ksiąg O obrotach Mikołaja Kopernika”. Właśnie dlatego, Lubawa co roku gości wybitnych naukowców, którzy przedstawiają stan najnowszych badań dotyczących polskiego astronoma.

W poniedziałek, 29 maja br. kanał TVP Nauka w ramach wydarzenia „Kopernik na Ziemi Lubawskiej” zaprosi widzów na relacje „na żywo” z zamku w Lubawie w godzinach 10:25, 11:10, 11:55 i 13:40. Na antenie m.in. wywiady z profesorem Andre Goddu ze Stonehill College, profesorem Gerdem Graßhoffem z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie i profesorem Jarosławem Włodarczykiem z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Ponadto relacje z przygotowanego przez stację TVP Nauka wydarzenia „Następcy Mikołaja Kopernika”, w ramach którego uczniowie realizujący swoje pasje będą uczestniczyć w spotkaniach z dziennikarzami i popularyzatorami wiedzy. Paweł Piszczałka zaprezentuje serię eksperymentów z fizyki i chemii, a Magdalena Pilska-Piotrowska z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie umożliwi młodym naukowcom obserwację Słońca, którego miejsce w naszym układzie planetarnym poznaliśmy dzięki Mikołajowi Kopernikowi.

W poniedziałek, 29 maja br. kanał TVP Nauka zaprasza też na inne programy emitowane na antenie i związane z tematyką lubawskiej konferencji. W godzinach 8:30 i 19:30 pojawi się magazyn „Astronarium”, o godzinie 12.15 reportaż „Mikołaj Kopernik”, a o godzinie 14:00 dwa odcinki serii dokumentalnej „Sondy kosmiczne”.

Dodajmy, że rok 2023 został ogłoszony „Rokiem Mikołaja Kopernika”, dlatego całoroczne spotkania z astronomem w stacji TVP Nauka są opatrzone wspólnym tytułem „Kopernik 550”. Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu, a zmarł 21 maja 1543 roku we Fromborku (więcej tutaj).
 
„Kopernik 550”: TVP Nauka świętuje 550. urodziny Mikołaja Kopernika, foto: TVP
„Kopernik 550”: TVP Nauka świętuje 550. urodziny Mikołaja Kopernika, foto: TVP


„Kopernik 550” - emisja na kanale TVP Nauka.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...