reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Kosmiczne lato w stacji TVP Nauka

dodano: 2023-06-07 19:51
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP Nauka

TVP Nauka Latem br. kanał TVP Nauka poleca swoim widzom takie programy jak „Artemis”, „Apollo”. „Alchemik”, „Mała Urania”, „Raport naukowy”, „Na wszelki wypadek!”, „Wszechświat żywy - pierwszy kontakt”, „Cel: Pluton”, „Wyprawa ku Słońcu” i „Noc Perseidów”.

TVP Nauka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Lato 2023 roku w ofercie kanału TVP Nauka:

Sezon wakacyjny kanał TVP Nauka rozpocznie wywiadem z szefem National Aeronautics and Space Administration (NASA), senatorem Billem Nelsonem. To były astronauta, który na stanowisku administratora NASA zmienia oblicze badań kosmicznych. W letniej ramówce anteny pojawią się premierowe odcinki programów „Na wszelki wypadek”, „Raport naukowy”, a także dedykowane najmłodszym widzom poranne pasmo z programami „Mała Urania” i „Alchemik” oraz pasmo filmów dokumentalnych ze światów nauki i przyrody.

W niedzielę, 11 czerwca br. o godzinie 16:30 stacja zaprasza na specjalny wywiad z szefem National Aeronautics and Space Administration senatorem Billem Nelsonem. Gość kanału TVP Nauka to drugi członek amerykańskiego parlamentu i pierwszy przedstawiciel Izby Reprezentantów, który odbył podróż w kosmos. W wywiadzie dla stacji TVP Nauka dyrektor anteny Robert Szaj zapyta m.in. o potencjał polsko-amerykańskiej współpracy w zakresie eksploracji przestrzeni kosmicznej. Pojawią się pytania o najważniejszy obecnie program NASA - „Artemis”, którego celem jest powrót człowieka na Księżyc. Bill Nelson opowie też o tym, jak chronić Ziemię przed zagrożeniami z przestrzeni kosmicznej. Nie zabraknie tematu najpotężniejszego kosmicznego obserwatorium - Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, i pierwszych wyników jego obserwacji. W wywiadzie poruszone zostaną też kwestie dotyczące Ziemi i tego, w jaki sposób człowiek zmienia naszą planetę.

W wakacyjne weekendy stacja TVP Nauka przygotowała specjalne pasmo dla dzieci. Od 10 czerwca br., w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 7:00 pojawi się program „Alchemik”. Młody naukowiec Alek w trakcie jednej ze swoich naukowych ekspedycji przenosi się do czasów średniowiecznych. W nowym otoczeniu wyjątkowe, choć w istocie poparte współczesną wiedzą i doświadczeniem, umiejętności Alka budzą szerokie zainteresowanie oraz zwracają uwagę królowej Kaliny, która mianuje naszego bohatera swoim nadwornym Alchemikiem (więcej tutaj i tutaj).

W niedziele, od 11 czerwca br. o godzinie 7:40 emitowany będzie program „Mała Urania”, czyli seria edukacyjna dla dzieci. Program przybliża zagadnienia współczesnej astronomii, astrofizyki i kosmologii, od Ziemi i planet Układu Słonecznego, po pojęcia tak abstrakcyjne, jak czarne dziury albo ciemna materia. Pomysł programu wywodzi się z komiksu pod tytułem „Przygody Uranii w kosmicznej otchłani”, którego bohaterką jest podróżująca w kosmosie dziewczynka o imieniu Urania.

W każdą sobotę o godzinie 15:00 antena zaprosi na program publicystyczny „Raport naukowy”, który jest przeglądem wydarzeń ze świata nauki minionego tygodnia. Twórcy opowiedzą o najnowszych dokonaniach i odkryciach naukowców, sprawdzą, co słychać na misjach badających tajemnice kosmosu oraz przyjrzą się technologicznym nowinkom. Program prowadzą: Marta Kielczyk, Bogumił Radajewski i Michał Adamski (więcej tutaj).

Od soboty, 17 czerwca br. o godzinie 13:30 stacja zaprasza na premierowe odcinki serii „Na wszelki wypadek!”. W nowych odcinkach serii, która prezentuje metody i sposoby udzielania pierwszej pomocy, m.in.: o postępowaniu podczas losowych zdarzeń takich jak m.in. wypadki rowerowe, ukąszenia czy poparzenia (więcej tutaj).

Kanał TVP Nauka od poniedziałku do niedzieli o godzinie 20:00 zaprasza na pasmo dokumentalne, a w nim m.in.: film „Wszechświat żywy - pierwszy kontakt” o konstruowaniu statków kosmicznych i teleskopów, które zabiorą nas poza Układ Słoneczny, daleko w głęboki kosmos. W filmie „Cel: Pluton” widzowie dołączą do zespołu projektu „New Horizons”, aby wraz z nim dokonać pasjonujących odkryć na tym odległym lodowym świecie, a w „Wyprawie ku Słońcu” widzowie odbędą podróż w pobliże Słońca, aby znaleźć odpowiedź na zadawane od lat pytania dotyczące tajemnic działania naszej najbliższej gwiazdy.

W wakacje w stacji TVP Nauka nie zabraknie wydarzeń antenowych. W czerwcu br. widzowie spotkają się z partnerami programu National Aeronautics and Space Administration - „Artemis”, których przedstawiciele z całego świata spotkają się w Gdańsku. W czwartek, 20 lipca br., w rocznicę lądowania misji „Apollo 11” na Księżycu (więcej tutaj i tutaj), antena przygotuje specjalny program poświęcony zarówno programowi „Apollo”, który zakończył się ponad 50 lat temu (więcej tutaj i tutaj), jak i najważniejszemu obecnie programowi NASA, „Artemis”. Natomiast w sobotę, 12 sierpnia br. stacja zaprasza na „Noc Perseidów”, czyli wydarzenie prezentujące tajemnice „spadających gwiazd”. Wspólnie z naukowcami, pasjonatami i miłośnikami nocnego nieba, w Obserwatorium Astronomicznym w Truszczynach widzowie poznają tajemnice tego zjawiska, dotkną kosmicznych przybyszów i odpowiedzą na pytanie, czy niewielkie obiekty w Kosmosie zagrażają naszej planecie. - Pod pięknym rozgwieżdżonym niebem na Szlaku Kopernika pokażemy naszym widzom „na żywo” najpiękniejsze spadające gwiazdy z roju Perseidów - zapowiada nadawca (więcej tutaj).
 
Marta Kielczyk w programie ,Raport naukowy”, foto: TVP
Marta Kielczyk w programie ,Raport naukowy”, foto: TVP
Bill Nelson i Robert Szaj w wywiadzie dla kanału TVP Nauka, foto: Arsen Petrovych/TVP
Bill Nelson i Robert Szaj w wywiadzie dla kanału TVP Nauka, foto: Arsen Petrovych/TVP
Plakat promujący kanał TVP Nauka, foto: TVP
Plakat promujący kanał TVP Nauka, foto: TVP


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...