reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Sprawa Iwony Wieczorek” - nowy dokument Viaplay

dodano: 2023-06-12 13:37
autor: Karolina Dobrowolska | źródło: Viaplay

Sprawa Iwony Wieczorek Viaplay Zaginięcie Iwony Wieczorek to jedna z najgłośniejszych, niewyjaśnionych spraw kryminalnych ostatniego dwudziestolecia. W lipcu minie już 13 lat od chwili, gdy zaledwie kilkaset metrów od drzwi własnego domu młoda kobieta zniknęła bez śladu. Nadal nie wiadomo, kto odpowiada za zaginięcie Iwony, a kolejne teorie na temat sprawcy rozgrzewają do czerwoności zarówno media, jak i fora internetowe. Trzyodcinkowa produkcja Viaplay Documentary pt. „Sprawa Iwony Wieczorek” przedstawi analizę dowodów oraz przebiegu zdarzeń z feralnej nocy, jak i różnorodnych teorii na temat jej zaginięcia. Premiera serialu dokumentalnego już wkrótce wyłącznie na Viaplay.

Viaplay
Sprawa Iwony Wieczorek Viaplay


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Noc z 16 na 17 lipca 2010 roku

Już od 13 lat połowa lipca to czas, gdy wielu Polaków zadaje sobie pytanie - co stało się z Iwoną Wieczorek. 16 lipca 2010 roku 19-latka wyszła z domu, by spędzić czas z przyjaciółmi w jednym z sopockich klubów. Nie było w tym nic dziwnego, w końcu Sopot jest nazywany „Imprezową Stolicą Polski”, zwłaszcza w środku lata, gdy rówieśnicy Iwony z klas maturalnych przeżywają najdłuższe wakacje w życiu.

Jednak Iwona nigdy nie wróciła do domu. Z pewnych względów w drodze powrotnej z klubu nikt jej nie towarzyszył. Nie miała pieniędzy na taksówkę, dlatego poszła pieszo. Gdy rozładowała się jej bateria w telefonie, ślad po niej zaginął. Zachowało się jedynie kilka krótkich nagrań z kamery miejskiej. Co stało się z Iwoną Wieczorek? Od tamtej pory dziewczyny szukała cała Polska. Powstało mnóstwo plotek i teorii, o których rozpisywały się zarówno poważne media, jak i tabloidy, nie zawsze poddając nowo pojawiające się informacje krytycznej analizie.

Najnowszy serial dokumentalny Viaplay pt. „Sprawa Iwony Wieczorek” dociera do źródła, czyli do ekspertów, kryminologów i dziennikarzy, którzy zajmowali się tą zaginięciem młodej mieszkanki Gdańska od samego początku. Zostaną w nim poruszone wątki, nad którymi przez lata zastanawiała się niemal cała Polska.

Analiza dowodów i teorii

Dokument „Sprawa Iwony Wieczorek” składa się z trzech odcinków, które analizują temat zaginięcia dziewczyny w oparciu o dowody i opinie ekspertów oraz osób powiązanych ze śledztwem.

Podczas seansu widzowie Viaplay poznają punkt widzenia zarówno Krzysztofa Rutkowskiego, jak i nieżyjącego już Janusza Szostaka, dziennikarza, który zajmował się tą sprawą od samego początku. Punkt widzenia Szostaka na temat tej sprawy przedstawi jego żona, Aldona Szostak. W serialu pojawi się były nadkomisarz Wydziału Zabójstw Marek Siewiert, który przeprowadzał analizę zaginięcia Iwony z ramienia Komendy Głównej Policji, a także były dyrektor biura kryminalnego Komendy Głównej Policji Marek Dyjasz. W serialu wypowiada się również prawniczka i kryminalistyk Ewa Gruza oraz dziennikarze, którzy od lat badają ten temat.
 

- „Sprawa Iwony Wieczorek” to druga, po „Tajemnicach polskich morderstw”, polska produkcja Viaplay Documentary, eksplorująca tematykę true crime. W tym wypadku jednak dochodzenie wciąż trwa, a nowe poszlaki nadal nie przyniosły oczekiwanego przełomu. Dlatego też sposób opowiadania historii w tej produkcji jest inny, w większym stopniu skupiający się na dogłębnej analizie faktów i najnowszych dowodów, jakimi dysponują śledczy. Dzięki temu możemy skutecznie pochylić się nad niektórymi teoriami, które narosły wokół tej sprawy, i rozjaśnić część z wątków związanych z zaginięciem Iwony - mówi Barbara Wiśniewska-Grzesiak, Executive Producer Non-scripted Content, Viaplay Group.

Rozmowa z mamą Iwony Wieczorek

Istotną częścią serialu jest również rozmowa z matką zaginionej dziewczyny Iwoną Główczyńską. Opowie o własnych przeżyciach z okresu zaginięcia ukochanej córki i tego, jak ta straszliwa sytuacja nieodwracalnie zmieniła jej życie. Poruszające wyznania zostały zrównoważone analitycznymi wypowiedziami ekspertów, szczegółowym przedstawieniem wydarzeń, dowodów oraz działań podjętych przez policję i detektywów. Nie obędzie się także bez krytycznego podejścia do policyjnych procedur oraz głośnych konferencji prasowych. Przedstawione zostaną ważne wydarzenia, które miały miejsce przed zaginięciem dziewczyny, a kilka hipotez zostanie skutecznie obalonych.

Twórcy

Serial „Sprawa Iwony Wieczorek” został zrealizowany przez grupę Jake Vision. Producentami serialu z ramienia grupy Jake Vision byli Beerend Jan Kępiński oraz Beata Tabak. Za reżyserię odpowiada Piotr Bernaś, który wspólnie z Beatą Tabak napisał również scenariusz. Produkcja była nadzorowana przez Barbarę Wiśniewską-Grzesiak, Executive Producer Non-scripted, Viaplay Group. Trzyodcinkowy serial będzie dostępny wyłącznie na platformie streamingowej Viaplay.

Dokładna data premiery „Sprawy Iwony Wieczorek” zostanie ogłoszona już wkrótce.

Dodajmy, że również Vodylla wyprodukowała własny dokument na temat Iwony Wieczorek - „Dzieciństwo Iwony Wieczorek”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...