reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Szczawik bulwiasty oca - zastosowanie i smak

dodano: 2023-06-12 15:59
autor: Justyna Sulisz | źródło: www.chlorofilowydziennik.pl

Oca szczawik bulwiasty www.chlorofilowydziennik.pl Po latach spędzonych w Chinach widzę dużą różnicę w dostępności dziwnych owoców i warzyw w polskich sklepach i marketach. Jeszcze parę lat temu dostanie świeżej kurkumy graniczyło z cudem, teraz jest dostępna w każdym większym sklepie. Buszuję więc po półkach z egzotycznymi produktami i tym razem udało mi się zakupić coś, czego totalnie się nie spodziewałam - świeże bulwki szczawiku bulwiastego (Oxalis tuberosa), czyli peruwiańskiego ziemniaka nazywanego oca!

www.chlorofilowydziennik.pl
Oca szczawik bulwiasty www.chlorofilowydziennik.pl


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Czym jest oca - szczawik bulwiasty?

Oca, inaczej szczawik bulwiasty (Oxalis tuberosa) to roślina należąca do rodziny szczawikowatych (Oxalidaceae), do której należy również karambola, czyli owoc, który w przekroju wygląda jak gwiazda, oraz jej kuzyn bilimbi, również o jadalnych owocach, jednak mniej spektakularnych. Z innych szczawików znany jest chociażby nasz rodzimy szczawik zajęczy (Oxalis acetosella) czy popularna roślina domowa - szczawik trójkątny (Oxalis triangularis) o barwnych liściach.

Pochodzenie i klimat

Szczawik bulwiasty pochodzi z Ameryki Południowej, z rejonów górskich należących do And, przez co roślina jest dość odporna na niskie temperatury, preferowane przez nią średnie temperatury roczne to między 10-122°C (średnie temperatura roczna w Polsce to 6-8°C). Daje to dość optymistyczne perspektywy jej uprawy w Polsce.
 

Opis szczawiku bulwiastego

Sama roślina to zwarta i krzaczasta bylina o liściach przypominających trójlistną koniczynę, dorastająca do 20-30 cm wysokości. Najciekawszą częścią są oczywiście bulwki, które mi osobiście przypominają nieco bulwki słonecznika bulwiastego, czyli topinambura.

Jednak tutaj charakterystyczną rzeczą dla szczawiku bulwiastego jest niesamowita różnorodność w kształtach i kolorach bulw. Mogą mieć barwę od białego przez beżowy, żółty, pomarańczowy, czerwony aż do fioletowego, w różnych konfiguracjach, w zależności do odmiany. Te bulwki ze zdjęć są żywym przykładem, jak ciekawie to wszystko wygląda!
 

Zastosowanie i smak

Bulwki szczawiku bulwiastego mają oczywiście takie samo zastosowanie jak bulwy ziemniaka czy wspomnianego już (i bardziej popularnego w Polsce niż oca) topinambura. Ciekawostką jest jednak fakt, że w przeciwieństwie do ziemniaka, bulwki szczawiku są jadalne na surowo.

I w ten właśnie sposób - na surowo - postanowiłam sprawdzić smak bulwek oca.

I muszę przyznać, że w internecie dostałam informację o dość kwaskowatym smaku charakterystycznym dla wszystkich szczawików, jednak jak dla mnie surowa oca smakuje bardziej słodkawo, jak lotos. Jest też porównywalnie chrupiąca z kłączem lotosu. Pierwszy kęs był najdziwniejszy - słodko-mączasty i chrupiący, jednak z każdym kolejnym gryzem wrażenia są coraz bardziej pozytywne, o bardziej orzechowym posmaku.

Mam nadzieję, że jesteście w stanie sobie wyobrazić mniej więcej ten smak. Z całą pewnością po ugotowaniu bulwek zrobią się one jeszcze lepsze w odbiorze.
 
Bulwka szczawiku bulwiastego w przekroju

W planach mam eksperymentalną uprawę szczawiku bulwiastego w doniczkach, a pierwsze oznaki sukcesu już są!

Dajcie znać w komentarzach, jeśli jesteście zainteresowani uprawą szczawiku w Polsce!

Źródło: chlorofilowydziennik.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Eko produkty


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 690 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...