dodano: 2024-02-18 20:00 | aktualizacja:
2024-03-23 23:08
autor: Janusz Sulisz |
źródło: Nutrients/Toronto Metropolitan University
Najnowsze badania Toronto Metropolitan University wskazują, że 100% sok pomarańczowy i napoje słodzone cukrem nie są równoważne, jeśli chodzi o wpływ na spożycie pokarmu i reakcję glikemiczną. Dlatego 100% sok z pomarańczy i pomarańczowe napoje z cukrem to nie to samo. Czy warto pić prawdziwy sok z pomarańczy?
satkurier.pl
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Picie soku 100% wyciskanego z pomarańczy daje niższy dzienny poziom glukozy we krwi w porównaniu z tanim napojem pomarańczowym.
Szczególnie poleca się picie 100% soku z pomarańczy przed posiłkiem, w porównaniu do zwykłego napoju pomarańczowego, ogranicza spożycie pokarmu podczas następnego posiłku i powoduje niższe dzienne stężenie glukozy we krwi u zdrowych dorosłych o prawidłowej masie ciała.
Wytyczne żywieniowe zalecają ograniczenie spożycia cukrów ze wszystkich źródeł, w tym z kolorowych napojów, nawet tych na których pisze dużymi literami „Zero Cukru".
Ponieważ jednak zalecenia te nie rozróżniają źródła wolnych cukrów i opierają się głównie na danych z badań obserwacyjnych, nie można łatwo określić mechanizmów fizjologicznych leżących u podstaw zaobserwowanych efektów.
Istotne jest uwzględnienie źródła tych cukrów dla oceny skutków zdrowotnych.
W badaniach Uniwersytetu w Toronto wzięło udział 36 dorosłych mężczyzn i kobiet z prawidłowym wskaźnikiem masy ciała, którzy spożyli 1 szklankę 100% soku z pomarańczy, napoju słodzonego cukrem o smaku pomarańczowym i wodę 2 godziny po śniadaniu składającym się z płatków śniadaniowych, 2% mleka i wody.
Odpowiedź glikemiczną, średni apetyt i subiektywne emocje mierzono co 15 minut przez 60 minut u 34 uczestników.
Reakcję glikemiczną na resztę dnia i spożycie energii określono za pomocą ciągłego monitorowania poziomu glukozy i zapisu posiłków u 31 uczestników.
Subiektywną słodycz i przyjemność określano bezpośrednio po wypiciu napoju testowego.
Reakcję glikemiczną, średni apetyt i subiektywne emocje mierzono co 15 minut przez 60 minut.
Spożycie pokarmu określono podczas lunchu z pizzą 60 minut później.
Poziom glukozy we krwi był niższy po 100% soku pomarańczowym w porównaniu z napojem pomarańczowym po 15, 30 i 45 minutach, ale nie po 60 minutach.
Stężenie glukozy we krwi w pozostałej części dnia było niższe po 100% soku pomarańczowym w porównaniu z napojem pomarańczowym i wodą.
Wyniki wykazały również, że spożycie pokarmu zarówno w porze lunchu, jak i w ciągu dnia było niższe po spożyciu 100% soku pomarańczowego w porównaniu z napojem pomarańczowym.
Uczestnicy woleli spożywać 100% sok pomarańczowy, co dawało wyższą subiektywną miarę przyjemności w porównaniu z napojem pomarańczowym czy wodą.
Zastąpienie 100% soku pomarańczowego napojem słodzonym cukrem może zmniejszyć całkowite spożycie kalorii w ciągu dnia i pomóc w regulacji poziomu glukozy we krwi.
100% wyciskany sok pomarańczowy zawiera flawonoidy, takie jak hesperydyna, które mogą wpływać na wchłanianie cukru poprzez opóźnianie transportu glukozy, co skutkuje opóźnioną odpowiedzią glikemiczną. Picie 100% soku z pomarańczy wiąże się z większym spożyciem flawonoidów, mniejszą ilością dodanych cukrów i dietą wyższej jakości.
Naukowcy z Toronto potwierdzili, że picie 100% soku z pomarańczy jako wstępnego obciążenia spowodowało wyższą kompensację kaloryczną, niższe całkowite dzienne spożycie energii i niższe stężenie glukozy we krwi w porównaniu z napojem pomarańczowym.
Prawdopodobnie potrzebne są szczegółowe badania, aby ocenić, czy zastępowanie „kolorowych” napojów słodzonych cukrem 100% sokiem z pomarańczy może przyczynić się do zdrowszej masy ciała i lepszej kontroli glikemii.
Czy warto pić prawdziwy sok z pomarańczy?
Wniosek jest jeden:
Osoby, które włączyły do swojej diety prawdziwy sok z pomarańczy (nie z koncentratu!), wykazywały mniejsze spożycie cukrów dodanych, przestrzegały diety wyższej jakości mierzonej Indeksem Zdrowego Odżywiania, utrzymywały niższe tzw. BMI i miały mniejsze prawdopodobieństwo otyłości w porównaniu z osobami nie pijącymi soku z pomarańczy.