reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Rosyjski haker aresztowany w Kazachstanie

dodano: 2023-06-28 19:42
autor: Dr. Hack | źródło: Kommersant/FACCT

FACCT logo black 360px Rosja włączyła się do walki o swojego obywatela, Nikitę Kislitsina, szefa rozwoju biznesu bezpieczeństwa sieciowego w FACCT, który na wniosek władz USA został aresztowany w Kazachstanie w celu ekstradycji. Nikita Kislitsin był poszukiwany pod zarzutem wyłudzenia i nielegalnego dostępu do informacji komputerowych. USA wysłało ​​wniosek o jego ekstradycję do władz Kazachstanu za pośrednictwem Prokuratury Generalnej.

satkurier.pl
haker Conti ransomware piractwo rosja 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Co ciekawe, Rosja teraz zaczęła walkę o ekstradycję swojego obywatela, chcąc go aresztować zaocznie za nielegalny dostęp do prawnie chronionych informacji komputerowych i w ten sposób nie pozwolić na ekstradycję do USA. Rosyjskie MSW prześle odpowiednie dokumenty do Prokuratury Generalnej, która zwróci się do władz Kazachstanu z wnioskiem o jego ekstradycję. Prośba z Rosji może być rozpatrzona i uwzględniona w trybie priorytetowym, gdyż oskarżony może wyrazić zgodę na odesłanie do ojczyzny. Inna sprawa, co może wiedzieć były szef wydziału FACCT (wcześniej część Group-IB na terenie Rosji), że Rosja obawia się jego ekstradycji do USA.

Rozstrzygnięcie kwestii ekstradycji do Stanów Zjednoczonych pociągnie za sobą długie postępowanie. Rosyjski konsul generalny w Kazachstanie zwrócił się już do lokalnych władz o powstrzymanie się od przyspieszonej ekstradycji Kislicyna do USA.

Nikita Kislitsin, który kierował magazynem Hacker, został zaproszony do pracy w Group-IB przez jej założyciela Ilyę Sachkova jako specjalista od przeciwdziałania atakom hakerskim. Po aresztowaniu Ilji Saczkowa pod zarzutem zdrady (art. 275 kk) i zmian strukturalnych w firmie został szefem rozwoju biznesu bezpieczeństwa sieciowego, który w ostatnim czasie skutecznie odparł setki, jeśli nie tysiące interwencji w działaniach struktur rządowych i komercyjnych, a także osób fizycznych, w tym z zagranicy. 

Od maja br. internauci w Rosji zaczęli aktywnie otrzymywać elektroniczne wezwania (instrukcje mobilizacyjne) zawierające wirusy komputerowe. Rosja twierdzi, że to sprawka... Kislitsina.

22 czerwca Nikita Kislitsin po przybyciu z Moskwy do stolicy Kazachstanu, został zatrzymany na wniosek władz USA. Konkretnie FBI zarzuca Nikicie Kislitsinowi, że już w 2012 roku wraz z innymi hakerami uzyskał dostęp do danych osobowych użytkowników portalu społecznościowego LinkedIn oraz serwerów Dropbox i Formspring. W rezultacie skradziono dane i hasła 117 milionów osób, które hakerzy wystawili na sprzedaż.

Jeden z uczestników kradzieży, Rosjanin Jewgienij Nikulin, został zatrzymany w Pradze w październiku 2016 roku, a następnie poddany ekstradycji do USA. W 2020 roku sąd federalny dla Północnego Dystryktu Kalifornii, Ewgenij Nikulin, został skazany na 7 lat za cyberprzestępczość.

Co oczywiste zarówno FACCT, jak i Rosja twierdzi, że nie ma podstaw prawnych do zatrzymania Nikity Kislicyna na terytorium Kazachstanu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kradzież danych


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...