reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Alpy: Arpelistock - trzytysięcznik w Szwajcarii

dodano: 2023-05-25 20:03 | aktualizacja: 2024-01-07 15:58
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Alpy - Arpelistock krzyż szczyt Wyobraź sobie, że o poranku wychodzisz na taras i wskazując palcem na alpejską panoramę wybierasz szczyt, na który za kilka godzin wejdziesz. Taki był mój urlop w Szwajcarii. Spontaniczny, pełen wrażeń, na długo pozostający w pamięci. Trzytysięcznikiem, który zapragnęłam zdobyć w pierwszej kolejności, był Arpelistock. Trasa, z pozoru łatwa, okazała się dość wymagająca w okolicach podszczytowych. Nagrodą za wszelkie niedogodności były wspaniałe widoki na otaczające lodowce i masywy górskie.

Szlak na Arpelistock, fot. Anita K.
Alpy - Arpelistock


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Arpelistock (czyt. apelisztok) to szczyt o wysokości 3035 m n.p.m. w zachodniej części Alp Berneńskich - szwajcarskiego pasma górskiego Alp Zachodnich, wznoszącego się po północnej stronie doliny Rodanu. Arpelistock w masywie Wildhorn leży na granicy kantonów Valais (francuskojęzycznego) i Berno (niemieckojęzycznego). W czerwcu 2008 r. na szczycie Arpelistocka wzniesiono drewniany krzyż.
 
Poranny widok z tarasu apartamentu w Veysonnaz na Arpelistock i inne alpejskie szczyty
Widok z Veysonnaz na Arpelistock (40-krotne przybliżenie, 16,5 km w linii prostej - da się dostrzec krzyż)

Najwyższym szczytem Alp Berneńskich jest Finsteraarhorn (4274 m n.p.m.), a trzecim co do wysokości Jungfrau (4158 m n.p.m.) - miejsce tragicznej śmierci Kacpra Tekielego (17 maja 2023 r.), polskiego wspinacza, męża Justyny Kowalczyk-Tekieli, multimedalistki olimpijskiej w biegach narciarskich. Jungfrau znajduje się w odległości 54 km w linii prostej na północny wschód od Arpelistocka.

Innym słynnym szczytem Alp Berneńskich jest Eiger (3967 m n.p.m.), gdzie rozgrywa się akcja filmu sensacyjnego Clinta Eastwooda „Akcja na Eigerze” (The Eiger Sanction, 1975). Jungfrau, Eiger oraz Mönch (4107 m n.p.m.) tworzą charakterystyczną trójkę zwaną Dreigestirn.

W Alpach Berneńskich, znajdujących się na obszarze kantonów Berno, Valais i Vaud, jest łącznie 9 czterotysięczników.
 
Krzyż na szczycie Arpelistocka, w tle Oldenhorn i Sanetschhore (zachód)
Widok na Arpelistock ze szlaku - krajobraz niemal księżycowy

Opisywana w tym artykule trasa prowadzi z przełęczy Col du Sanetsch znajdującej się na wysokości 2252 m n.p.m. między masywami Les Diablerets i Wildhorn, na terenie kantonu Valais. Jej długość w obie strony wynosi 7 km i nie jest to trasa okrężna. Do pokonania na dystansie 3,5 km jest przewyższenie 783 m (tyle samo wynosi suma podejść). Teoretycznie powinno być stosunkowo łatwo, jednak w skali SAC (od T1 do T6) stopień trudności tej trasy to T3. Oznacza to, że w niektórych miejscach trzeba pomagać sobie rękoma, ekspozycje bywają znaczne, a czasami szlaku po prostu nie ma.
 
Trasa z przełęczy Col du Sanetsch na szczyt Arpelistocka, źródło: Bergfex
Arpelistock i okoliczne szczyty Alp Berneńskich, źródło: Bergfex
Profil trasy z Col du Sanetsch na Arpelistock, źródło: Bergfex

Na przełęczy Col du Sanetsch (50 min jazdy samochodem od miasta Sion w dolinie Rodanu) znajduje się bezpłatny parking, z którego rozciągają się widoki m.in. na Arpelistock. Około 2,5 km przed przełęczą biegnie wydrążony w skale tunel o długości 650 m. Nieopodal jest też sklep z serami i Hotel Restaurant du Sanetch, a nieco wcześniej restauracja Zanfleuron.

Na wschód powyżej przełęczy zaczynają otwierać się widoki na znajdujący się na północy na wysokości 2055 m n.p.m. zbiornik Lac de Sanetsch (wraz z elektrownią wytwarzającą 40 GWh energii rocznie, zbudowaną w latach 1959-1963), a także na lodowiec Glacier de Tsanfleuron (Zanfleuron) zlokalizowany na zachodzie.
 
Przełęcz Col du Sanetsch, szczyty Spitzhorn (2807 m n.p.m.) i Arpelistock, zbiornik Sanetschsee oraz linia wysokiego napięcia

W sezonie letnim, od połowy czerwca do końca października, nad spiętrzonym zaporą zbiornikiem wodnym Sanetschsee działa ekskluzywna restauracja Ta Cave. Można tam dotrzeć od północnego zachodu koleją linową z miejscowości Gsteig bei Gstaad (około 10 minut, 22 CHF za bilet w obie strony, stan na czerwiec 2023 r.) lub od południa samochodem z miasta Sion (około godzina jazdy własnym transportem lub około półtorej godziny jazdy autobusem).
 
Zapora i Lac de Sanetsch (Sanetschsee), źródło: www.bkw.ch

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...