reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

80. Tour de Pologne - transmisje w TVP i Polsacie Sport [wideo]

dodano: 2023-07-24 15:38 | aktualizacja: 2023-07-28 15:14
autor: Anita Kaźmierska | źródło: tvpsport.pl/www.tourdepologne.pl

Tour de Pologne TdP W sobotę, 29 lipca rozpocznie się wyjątkowy, jubileuszowy 80. Tour de Pologne, na stracie którego możemy spodziewać się Rafał Majki, Michała Kwiatkowskiego, a także zwycięzców wyścigu z poprzednich lat – Joao Almeidy, Tima Wellensa i Pavela Sivakova. W tegorocznym wyścigu kolarskim Tour de Pologne prawdopodobnie weźmie udział rekordowa liczba, bo aż 17 Polaków. Transmisje w TVP i na kanałach Polsat Sport.

twitter.com/Tour_de_Pologne
80. Tour de Pologne twitter.com/Tour_de_Pologne


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
29 lipca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpocznie się 80. Tour de Pologne, który w tym roku obchodzi swoje 95. urodziny. Po przejechaniu ponad 180 kilometrów w województwie wielkopolskim, kolarze będą finiszować na torze wyścigowym Automobil Klubu w Poznaniu. Kolejne etapy to Leszno-Karpacz, Wałbrzych-Duszniki-Zdrój, Strzelin-Opole, Pszczyna-Bielsko-Biała, czasówka w Katowicach i finałowy etap z Zabrza do Krakowa, który odbędzie się 4 sierpnia.

Na trasie wyścigu kolarze z najlepszych ekip kolarskich na świecie będą walczyć o żółtą koszulkę klasyfikacji generalnej ORLEN, koszulkę najlepszego górala PZU, najlepszego sprintera Energa oraz najaktywniejszego zawodnika LOTTO. Premię zwycięzcy etapu będzie sponsorować Drutex, a sponsorem klasyfikacji najlepszej drużyny został KGHM.
 

– To bardzo ważna dla nas edycja wyścigu. Świętujemy urodziny Tour de Pologne oraz 80 edycji. W tym roku mija także 30 lat odkąd jestem odpowiedzialny za organizację tego wielkiego wydarzenia. Do Polski przyjedzie światowa czołówka, w tym kilku zwycięzców z poprzednich lat. Cieszy mnie też udział Rafała Majki i Michała Kwiatkowskiego, którzy są w naprawdę świetnej formie. Zapowiada się naprawdę zaciekła walka i wspaniałe sportowe widowisko, a dodatkowo wielka promocja naszej pięknej Polski na całym świecie – zapowiada dyrektor generalny wyścigu, Czesław Lang.

Oprócz Tour de Pologne UCI WorldTour, już tradycyjnie odbędą się wyścigi towarzyszące, czyli składający się z czterech etapów Tour de Pologne Junior (Poznań 29.07, Bielsko-Biała 2.08, Katowice 3.08, Kraków 4.08). To wyścig zorganizowany z myślą o młodych adeptach i adeptach kolarstwa. Wszystkich amatorów kolarstwa zapraszamy 30.07 do Karpacza na ORLEN Tour de Pologne Amatorów, gdzie przygotowano piękną i wymagającą trasę oraz wspaniałe nagrody.
 

Trasa 80. Tour de Pologne:

29.07, 1. etap, Poznań – Poznań (183,7 km)

Jubileuszowa edycja Tour de Pologne rozpocznie się w Poznaniu, gdzie wyścig powraca po 16 latach. Start etapu zaplanowano z Placu Św. Marka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Po przejechaniu ponad 180 kilometrów w województwie wielkopolskim, kolarze będą finiszować na torze wyścigowym Automobil Klubu w Poznaniu, gdzie przejadą jedną rundę o długości 4 km. Na trasie zaplanowano w sumie sześć premii. Trzy Premie Lotne LOTTO zlokalizowane w Suchym Lesie, Murowanej Goślinie oraz w Kostrzynie. W Suchym Lesie zawodnicy powalczą też o jedyną na tym etapie Premię Górską PZU III kat. Dodatkowo do zdobycia będą dwie premie specjalne: Premia Specjalna 95 lat Tour de Pologne SOUDAL w Pobiedziskach oraz Premia Specjalna w Środzie Wielkopolskiej, Powiat Średzki.

30.07, 2. etap, Leszno – Karpacz (202,9 km)

Drugi etap to jedyny odcinek, którego dystans to ponad 200 kilometrów. Start zlokalizowano w Lesznie w województwie wielkopolskim, które kolarze opuszczą po kilku kilometrach aby walczyć o jedyną na tym etapie Premie Lotną LOTTO, zlokalizowaną w miejscowości Góra na Dolnym Śląsku. Po względnie płaskiej połowie dystansu rozpocznie się wymagająca wspinaczka z dwoma Premiami Górskimi PZU II kat. do zdobycia pod Przełęczą pod Średnicą oraz w Sosnówce. Wielki finał etapu odbędzie się w Karpaczu, zwycięzcą zostanie kolarz, który jako pierwszy pokona ostatni 11 kilometrowy podjazd pod Orlinek nazywany „Ścianą Płaczu”. Na etapie są jeszcze dwie premie do zdobycia: Premia Specjalna 95 lat Tour de Pologne SOUDAL oraz Premia Specjalna Lake Hill.

31.07, 3. etap, Wałbrzych – Duszniki-Zdrój (163,3 km)

Trzeci etap rozpocznie się w Wałbrzychu, drugim najludniejszym mieście Dolnego Śląska. Jest to typowy górski etap z przewyższeniem wynoszącym ponad 3000 metrów. Aby dojechać do mety w Dusznikach-Zdroju, zawodnicy będą musieli pokonać 163 km. Na tym etapie do zdobycia będą 3 Premie Górskie PZU II kat. w Walimiu, na Przełęczy Jugowskiej oraz w Zieleńcu oraz Premia Specjalna 95 lat Tour de Pologne SOUDAL w Pieszycach. Widowiskowa meta zlokalizowana jest na na arenie biathlonowej Centralnego Ośrodka Sportu.

1.08, 4. etap, Strzelin – Opole (198,6 km)

Na liczącym ponad 198 kilometrów etapie peleton wróci w nieco bardziej płaskie tereny, co sprawi, że znów będą mogli wykazać się sprinterzy. Kolarze przejadą z dolnośląskiego Strzelina najpierw na zachód, do Sobótki, a później zawrócą i skierują się na Opolszczyznę, do stolicy tego województwa. Po raz ostatni w Opolu Tour de Pologne gościł w 2020 roku, gdy startował tu 2. etap. Na trasie tegorocznego 4. etapu zaplanowano Premię Górską PZU III kat. w Strzegomianach, a także trzy Premie Lotne LOTTO: Sobótka, Strzelin i Grodków. W związku z tegorocznym jubileuszem TVP Polonia przygotowano też premię specjalną 30 lat TVP Polonia - w miejscowości Moszna, na 42 km przed metą w Opolu.

2.08, 5. etap, Pszczyna – Bielsko-Biała (198,8 km)

Liczący prawie 199 kilometrów etap będzie typowo górski, z przewyższeniem ponad 3000 metrów. Na metę w Bielsku-Białej, kolarze wyruszą z Pszczyny. Wcześniej będą musieli pokonać kilka trudnych podjazdów. Na trasie 5. etapu mamy trzy Premie Lotne LOTTO: w Ustroniu, Istebnej i Wilkowicach, dwie Premie Górskie PZU I kat.: Ochodzita i Salmopol. Ta druga nosi imię Joachima Halupczoka. Jest też Premia Górska PZU II kategorii – Zameczek.

3.08, 6. etap, Katowice – Katowice (jazda ind. na czas, 16,6 km)

Przedostatni etap, to jazda indywidualna na czas w Katowicach na dystansie 16,6 km. Katowicka trasa tradycyjnie będzie przebiegać ulicami ścisłego centrum miasta, pokazując przemianę stolicy Górnego Śląska, w tym Rynek z charakterystycznymi palmami czy też Strefę Kultury, gdzie przed laty działała Kopalnia Katowice. Na jej miejscu są teraz siedziby Muzeum Śląskiego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Kolarze będą mieli okazję także przejechać przez unikalny Nikiszowiec oraz Dolinę Trzech Stawów, które obrazują jak zielone są Katowice. Meta przy Katowickim Spodku.

4.08, 7. etap, Zabrze – Kraków (166,6 km)

Peleton przejedzie prawie 167 kilometrów z Zabrza do Krakowa, gdzie już tradycyjnie zakończy się cały wyścig. Meta zostanie usytuowana przy krakowskich Błoniach, wcześniej kolarze pokonają trzy rundy ulicami miasta. Zanim dojadą do Krakowa, powalczą o Premię Lotną LOTTO w Wilamowicach, Premie Górskie PZU III kat. w Witanowicach i Kaszowie oraz Premię Specjalną 95 lat Tour de Pologne SOUDAL w Budzyniu. Także na Błoniach Krakowskich nastąpi dekoracja najlepszych na trasie 80. Tour de Pologne.


Plan transmisji – 80. Tour de Pologne:

29 lipca (sobota)

12:15-16:50 1. etap, Poznań – Poznań, TVP Sport, tvpsport.pl, TVP1 (od 15:05), Polsat Sport (od 14:00)

30 lipca (niedziela)

13:35-18:47 2. etap, Leszno – Karpacz, TVP Sport, tvpsport.pl, TVP1 (od 17:35), Polsat Sport (od 16:00)

31 lipca (poniedziałek)

12:35-16:44 3. etap, Wałbrzych – Duszniki-Zdrój, TVP Sport, tvpsport.pl, TVP1 (od 15:10), Polsat Sport (od 14:00)

1 sierpnia (wtorek)

12:00-16:51 4. etap, Strzelin – Opole, TVP Sport, tvpsport.pl, TVP1 (od 15:13), Polsat Sport Extra (od 14:00 do 14:30), Polsat Sport (od 14:30)

2 sierpnia (środa)

11:50-16:48 5. etap, Pszczyna – Bielsko-Biała, TVP Sport, tvpsport.pl, TVP1 (od 15:13), Polsat Sport (od 14:00)

3 sierpnia (czwartek)

13:23-16:42 6. etap, Katowice – Katowice, TVP Sport, tvpsport.pl, TVP1 (od 15:13), Polsat Sport

4 sierpnia (piątek)

14:45-18:43 7. etap, Zabrze – Kraków, TVP Sport, tvpsport.pl, TVP1 (od 17:35), Polsat Sport News (od 17:30)


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inne sporty


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...