reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Czy to koniec pozycji 36°E dla rosyjskich platform?

dodano: 2023-07-24 11:55
autor: KuKa | źródło: tele-satinfo

Trikolor Rosyjski operator platformy satelitarnej Trikolor przenosi swoich abonentów w obwodzie królewieckim (dawny kaliningradzki) na satelitę Express AT1 (56°E), z którego nadawał tylko na Syberię. Dzięki przełączeniu się z wiązki wschodniej na szeroką, odbiór został rozszerzony na całą Rosję. Ogólnie migracją będą dotknięci wszyscy abonenci w zachodniej części Federacji Rosyjskiej.

Trikolor
Trikolor


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Trikolor rezygnuje z europejskich satelitów Eutelsat 36B/36C (36°E). Jednak czy to słuszny krok?

Według Trikolor, decyzja jest podyktowana zakłóceniami transmisji na pozycji orbitalnej 36°E i zwiększeniem bezpieczeństwa informacyjnego. Przejście na satelitę Express AT1 (56°E) ma zapewnić stabilność przekazu. Jednak patrząc przyszłościowo będzie to kosztowna decyzja.

Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego Federacji Rosyjskiej chce podnieść koszty korzystania z rosyjskich konstelacji satelitarnych aż 2,5 krotnie. Do tego dochodzi starzejąca się infrastruktura RSCC (Kosmiczeskaja Swiaz) i brak produkcji nowych satelitów przez Rosję ze względu na utracone kontakty z zachodnimi firmami i sankcje.

Warto zauważyć, że 7 z 12 satelitów serii Express w 2023 r. zakończy swoją żywotność na orbicie, ale będzie pracować dalej. Co to oznacza? Częstsze awarie, przerwy w dostawie sygnału telewizyjnego oraz łączności telekomunikacyjnej.

Aktualnie Trikolor wprowadził bezpłatny odbiór ponad 200 kanałów telewizyjnych na Express AT1 (56°E).
Ich liczba znacząco wzrosła w ostatnich dniach po uruchomieniu dodatkowych pojemności. Ta inicjatywa ma skusić abonentów do przestawiania anten. Można to zrobić samodzielnie, korzystając z dostępnych instrukcji lub wezwać technika, dzwoniąc na numer infolinii Trikolor.

Decyzja o ucieczce na krajowego satelitę przyniesie negatywny skutek w przyszłości.
Należy zaznaczyć, że tamtejsze Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego rozważa podniesienie opłat za dzierżawę pojemności na rosyjskich satelitach co najmniej o 2,5 razy. Koszty dystrybucji zostaną więc przerzucone na droższe subskrypcje pakietów telewizyjnych, czyli de facto będą za to płacić abonenci.
 

Z naszej strony wymagało to poważnych inwestycji finansowych i połączenia kolosalnych zasobów technicznych

- skomentował jeden z menadżerów Trikolor.


W zeszłym roku na rosyjskiego satelitę Express-80 (80°E) przeniósł się operator platformy Telekarta. Migracja doprowadziła do utraty co najmniej ćwierć miliona abonentów, którzy nie zdecydowali się na rekonfigurację swoich zestawów satelitarnych.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Platformy - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...