reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kosmiczny śmieć sprzątnięty sprzed nosa?

dodano: 2023-08-29 16:49
autor: Jerzy Kruczek | źródło: ESA/satkurier.pl

ClearSpace www.esa.int Niewykluczone, że misja ClearSpace-1, która ma polegać na usunięciu kosmicznego śmiecia, jest zagrożona. 10 sierpnia br. Europejska Agencja Kosmiczna została poinformowana przez Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych, że w pobliżu VESPA wykryto nowe obiekty. VESPA jako kosmiczny śmieć jest celem misji ClearSpace-1, której przeprowadzenie planowane jest na 2026 rok.

www.esa.int
ClearSpace www.esa.int


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
VESPA jest adapterem pozostawionym na orbicie po wystrzeleniu w przestrzeń kosmiczną rakiety Vega w 2013 roku. Obiekt ten ma kształt stożka, waży 113 kg i ma średnicę 2 m.

Ten adapter jest przedmiotem nadchodzącej misji aktywnego usuwania śmieci kosmicznych (ADR) ClearSpace-1. Jest ona opracowywana jako pierwsza w historii misja mająca na celu usunięcie z orbity istniejącego opuszczonego obiektu, w drodze wysoce precyzyjnych i złożonych operacji z bliskiej odległości i przechwytywania.

ESA zamówiła misję ClearSpace-1 u szwajcarskiego start-upu ClearSpace w celu zademonstrowania technologii potrzebnych do usuwania śmieci oraz jako pierwszy krok w kierunku ustanowienia nowego, zrównoważonego i prężnego komercyjnego ekosystemu kosmicznego.

Według wstępnych analiz, nowe szczątki zlokalizowane w pobliżu VESPA pochodzą z samego adaptera, który znajduje się na orbicie o perygeum na wysokości 660 km, apogeum na 790 km i nachyleniu 98,72 stopnia.

Obecnie dostępne informacje wskazują, że najbardziej prawdopodobną przyczyną powstania szczątków było uderzenie z dużą prędkością małego, nieśledzonego obiektu, w wyniku czego uwolniono nowe fragmenty o niskiej energii. Wstępna ocena wskazuje, że zwiększone ryzyko kolizji tych szczątków z innymi misjami jest znikome.

Dalsze obserwacje prowadzą oprócz 18th Space Defense Squadron także niemiecki instytut Fraunhofer FHR oraz polscy członkowie European Optical Network. Wskazują one, że główny obiekt pozostaje nienaruszony i nie doświadczył żadnych znaczących zmian na swojej orbicie.

Rozwój misji ClearSpace-1 będzie kontynuowany zgodnie z planem, do czasu zgromadzenia dodatkowych danych na temat zdarzenia. ESA i partnerzy branżowi dokładnie oceniają jego wpływ na misję. Pełna analiza potrwa kilka tygodni.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

329 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...