reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kto pokaże beatyfikację rodziny Ulmów?

dodano: 2023-09-09 15:35
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

Ulmowie W niedzielę, 10 września br. o godz. 10:00 w Markowej odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów - beatyfikowani będą Wiktoria Ulma, Józef Ulma, Stanisława Ulma, Barbara Ulma, Władysław Ulma, Franciszek Ulma, Antoni Ulma, Maria Ulma i nienarodzone dziecko Ulmów. Mszy świętej przewodniczyć będzie legat papieski, kardynał Marcello Semeraro. Wydarzenie to transmitować będą stacje TVP1, TVP3 Rzeszów, TVP Polonia, TVP Wilno, TVP Info, TV Republika, TV Trwam i EWTN Polska (w tym na profilach kanału na portalu społecznościowym Facebook i w serwisie YouTube).

Ulmowie


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” - słowa z „Ewangelii świętego Jana” idealnie obrazują postawę życiową, jaką kierowali się Wiktoria i Józef Ulmowie. Małżeństwo z Markowej podczas II wojny światowej przyjęło pod swój dach ośmioro żydowskich uciekinierów. Za pomoc Żydom, 24 marca 1944 roku, niemiecka żandarmeria rozstrzelała Wiktorię i Józefa oraz ich siedmioro dzieci (Stanisławę, Barbarę, Marię, Antoniego, Władysława, Franciszka oraz jedno nienarodzone). W „Piśmie Świętym”, którego nauki towarzyszyły małżeństwu na co dzień, zapisano ołówkiem „tak” przy przypowieści o miłosiernym Samarytaninie - jest to swoisty testament rodziny Ulmów dla przyszłych pokoleń.

W 1995 roku Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. W 2010 roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński odznaczył ich „Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski”. Teraz, za swoją bohaterską postawę, zostaną wyniesieni na ołtarze i będzie to wyjątkowa beatyfikacja - to pierwszy w historii Kościoła przypadek, w którym do chwały błogosławionych wyniesiona zostanie cała rodzina, w tym nienarodzone dziecko.

W stacjach TVP1, TVP3 Rzeszów, TVP Polonia, TVP Wilno, TV Republika, TV Trwam i EWTN Polska (w tym na profilach kanału na portalu społecznościowym Facebook i w serwisie YouTube) transmisja z uroczystości beatyfikacyjnych Ulmów rozpocznie się o godzinie 10:00 (na kanałach TVP1, TVP3 Rzeszów i TVP Polonia zaplanowano studio o godzinie 9:30). Mszy świętej przewodniczyć będzie legat papieski kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Na uroczystościach obecni będą - prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, delegacja z Watykanu, a także przewodniczący episkopatów Europy oraz członkowie Konferencji Episkopatu Polski. Po mszy świętej około godziny 12:00 na kanałach TVP1, TVP3 Rzeszów, TVP Polonia i TV Trwam nastąpi łączenie z Watykanem na modlitwę „Anioł Pański”, a następnie od godziny 12:15 w stacjach TVP1 i TVP Polonia zaplanowano wydanie specjalne programu „Między ziemią a niebem” z Markowej. Około godziny 10:54 kanał TVP Info zapowiada transmisję homilii z mszy świętej.

Przypomnijmy, że w czasie II wojny światowej, 24 marca 1944 roku, polska rodzina Ulmów - Wiktoria, Józef oraz ich siedmioro dzieci - została zamordowana przez Niemców za to, że pomogła ona i udzieliła schronienia prześladowanym przez Niemców dwóm żydowskim rodzinom (byli to Saul Goldman, Baruch Goldman, Mechel Goldman, Joachim Goldman, Mojżesz Feiwel Goldman, Gołda Grunfeld, Lea Didner i dziecko o nieustalonych personaliach) (więcej tutaj).

Msza święta beatyfikacyjna rodziny Ulmów - transmisja w niedzielę, 10 września 2023 roku o godz. 10:00 na kanałach TVP1, TVP3 Rzeszów, TVP Polonia, TVP Wilno, TV Republika, EWTN Polska i TV Trwam.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...