Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Z badania wynika, że
treści telewizyjne są najczęściej piraconym rodzajem treści w UE i odpowiadają za prawie połowę całego piractwa, a piractwo w przypadku transmisji wydarzeń na żywo, takich jak transmisja streamingowa wydarzeń sportowych, również rośnie.
W badaniu zmierzono liczbę miesięcznych dostępów do nielegalnych treści na użytkownika Internetu, która spadła w latach 2017–2021. W 2022 r. tendencja uległa odwróceniu i piractwo cyfrowe wzrosło o 3,3%.
Pirackie treści: co nielegalnie oglądają Europejczycy?
Ta zmiana tendencji wynikała głównie ze wzrostu piractwa telewizyjnego, które w 2022 r. stanowiło prawie połowę (48 %) wszystkich wejść na strony naruszające prawa w UE. Inne rodzaje pirackich treści obejmują publikacje (28 %), filmy (11 % ), oprogramowanie (7 %) i muzykę (6 %).
W badaniu wskazano także najbardziej piracone gatunki treści wg kolejności:
- programy i seriale telewizyjne
- filmy na żądanie
- produkcje anime (seriale i filmy)
- transmisje na żywo z wydarzeń sportowych
- dedykowane kanały sportowe
Mówiąc o badaniu,
dyrektor wykonawczy EUIPO, Christian Archambeau, podkreślił naruszenie praw autorskich w epoce cyfrowej jako poważny problem i bezpośrednie zagrożenie dla branż kreatywnych w Europie.
Dodał:
- Nowe badanie pokazuje, że w walce z piractwem jest jeszcze wiele do zrobienia. Powstrzymanie tego zjawiska jest złożone, ponieważ piractwo stale ewoluuje wraz z technologią. Dlatego zrozumienie mechanizmów leżących u podstaw piractwa jest niezbędne, aby przyjąć skuteczną politykę i środki, które przyczynią się do jego ograniczenia.
Rozwój wydarzeń sportowych na żywo i transmisji streamingowych
Według badania
streaming stał się najpopularniejszą metodą dostępu do nielegalnych treści telewizyjnych – 58% piractwa w UE ma miejsce poprzez streaming, a 32% poprzez pobieranie.
Piractwo podczas wydarzeń sportowych na żywo również wykazuje tendencję wzrostową w latach 2021–2022, przy wzroście o 30%.
Niniejsze badanie, zatytułowane
„Naruszanie praw autorskich w Internecie w Unii Europejskiej, filmy, muzyka, publikacje, oprogramowanie i telewizja, 2017–2022”, jest trzecim badaniem na temat ewolucji naruszeń praw autorskich w Internecie, którego celem jest dostarczenie informacji na temat stosowanych strategii i polityk w celu zwalczania piractwa i wspierania rozwoju branży treści cyfrowych. W badaniu zbadano liczbę dostępów do pirackich filmów, programów telewizyjnych, muzyki, oprogramowania i publikacji w okresie od stycznia 2017 r. do grudnia 2022 r. przy użyciu różnych metod dostępu na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych, takich jak przesyłanie streamingowe, pobieranie, torrenty i oprogramowanie do zgrywania streamingoweg.
Nowe wydanie obejmuje dwa rodzaje treści, które nie były wcześniej badane, publikacje i oprogramowanie, choć tylko na lata 2021 i 2022.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.