dodano: 2023-12-11 13:30
autor: HP |
źródło: AGCOM/digital-sat.it
Nowa platforma antypiracka, zaprojektowana w celu blokowania nielegalnego streamingu w ciągu 30 minut od wykrycia, zacznie obowiązywać we Włoszech 31 stycznia 2024 r. Włoski UrządRegulacji Komunikacji AGCOM określił wymagania techniczne i operacyjne dotyczące działania platformy Piracy Shield, która zablokuje strony nielegalnie transmitujące na żywo wydarzenia sportowe. Głównie chodzi o transmisje włoskiej ligi piłkarskiej Serie A.
satkurier.pl/AGCOM
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Oczekuje się, że „Tarcza piracka”, znajdująca się obecnie w fazie testowej, ulepszy poprzednie metody blokowania, obejmując większą liczbę dostawców i automatycznie obsługując raporty.
Będzie ukierunkowana zarówno na adresy IP, jak i pełne nazwy domen, umożliwiając nadawcom płatnej telewizji, takim jak DAZN, Sky Italia, Prime Video i Mediaset Infinity, zgłaszanie pirackich treści sportowych w czasie rzeczywistym. Za blokowanie dostępu do zgłaszanych treści odpowiadać będą wówczas dostawcy usług internetowych.
Eksperci postrzegają platformę jako pozytywny krok, ale uznają potrzebę ciągłych zmian kulturowych w stronę piractwa i zajmą się problemami związanymi z prywatnością. Serwis streamingowy DAZN mocno wspiera platformę i podkreśla znaczenie skutecznej walki z piractwem.
To cyfrowe narzędzie rozwiązuje rosnący problem piractwa, którego przyczyną są wyszukiwarki, media społecznościowe i aplikacje do przesyłania wiadomości. Może znacząco ograniczyć nielegalne przesyłanie strumieniowe i chronić przychody posiadaczy praw. Ponadto technologię tę można wykorzystać do zwalczania innych przestępstw internetowych niż piractwo.
Kary za piractwo obejmują grzywnę do 5000 euro i karę pozbawienia wolności do 3 lat.
Szacuje się, że obecnie około 5 milionów Włochów korzysta z nielegalnych witryn do transmisji streamingowych. Piractwo we Włoszech kosztuje szacunkowo 350 mln euro rocznie.
Niezależnie od tego AgCom zatwierdził także nowe przepisy mające na celu ochronę nieletnich i konsumentów przed szkodliwymi treściami na platformach udostępniania wideo (VSP).
Przepisy, które weszły w życie 8 stycznia 2024 r., umożliwiają organowi regulacyjnemu telekomunikacji żądanie usunięcia szkodliwych treści od dostawców VSP, nawet jeśli mają oni siedzibę poza Włochami.
Szkodliwe treści obejmują treści, które szkodzą fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu rozwojowi nieletnich; podżega do nienawiści; obraża godność człowieka; lub niewystarczająco chroni konsumentów.
Jeżeli kraj macierzysty VSP nie podejmie działań, AgCom może wydać nakaz usunięcia bezpośrednio do platformy. W sytuacjach awaryjnych może natychmiast wydać nakaz usunięcia z trzydniowym terminem na wykonanie.