reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Chłopi“ - film Canal+ w kinach

dodano: 2023-10-13 23:58
autor: Łukasz Knapik | źródło: Agora/satkurier.pl

Next Film Canal+ „Chłopi“ (wersja z 2023 roku) Od piątku, 13 października br. w kinach widzowie będą mogli oglądać polsko-litewsko-serbski film „Chłopi“. Producentem fabularno-animowanego filmu jest BreakThru Films, koproducentami są CANAL+ Polska, DigitalKraft, Art Shot i Narodowe Centrum Kultury, we współpracy z New Europe Film Sales, Carte Blanche, Creative Europe Media, Filmski centar Srbije i Lietuvių filmų centras, wsparcia finansowego udzielili Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), Polska Fundacja Narodowa (PFN) i Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, a dystrybutorem jest Next Film z grupy Helios (Agora). Występują Kamila Urzędowska, Julia Wieniawa-Narkiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Mietielica, Sonia Bohosiewicz, Ewa Kasprzyk i Mirosław Baka. Film jest polskim kandydatem do „Oscara”.

Next Film Canal+ „Chłopi“ (wersja z 2023 roku)


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od piątku, 13 października br. na ekranach kin w całej Polsce widzowie będą mogli podziwiać animację malarską „Chłopi” według scenariusza i w reżyserii DK Welchman (Dorota Kobiela) i Hugh Welchmana. Produkcja jest polskim kandydatem do nagród Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy film zagraniczny”. Dystrybutorem tytułu w Polsce jest Next Film.

„Chłopi” to ekranizacja przepełnionego kwiecistymi opisami przyrody dzieła Władysława Reymonta pod tym samym tytułem. Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny (w tej roli Kamila Urzędowska). To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Film został zrealizowany w technice animacji malarskiej, znanej widzom z filmu „Twój Vincent” (więcej tutaj). Początkowo nakręcono wersję z aktorami - w „Chłopach” zagrali m.in. Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Andrzej Konopka, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Robert Gulaczyk, Maciej Musiał, Dorota Stalińska, Julia Wieniawa-Narkiewicz. W głównej roli - Jagny - występuje Kamila Urzędowska. Następnie ponad 100 malarzy w czterech studiach w Polsce, na Litwie, w Ukrainie i Serbii malowało olejne obrazy na płótnie, które stały się klatkami kluczowymi w filmie. Inspirowali się malarstwem okresu Młodej Polski, które - jak czytamy w opisie - idealnie oddaje nastrój powieści. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski. Animatorzy uzupełniali ujęcia namalowane przez malarzy, by całość filmu była płynna i przyjemna dla oka.

Film został zrealizowany w Polsce ze wsparciem finansowym na podstawie „Ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej”, przyznanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt dofinansowała Polska Fundacja Narodowa. Patronat honorowy nad filmem objął minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. 

Muzykę do „Chłopów” stworzył nagradzany producent Łukasz Rostkowski „L.U.C.”. Jak czytamy w opisie, kompozytor w ramach międzynarodowej Rebel Babel Film Orchestra stworzył specjalny słowiański kolektyw muzyków folkowych, którzy tak jak malarze za pomocą tradycyjnych środków stworzyli magiczny i analogowy pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów. Ścieżkę dźwiękową do filmu promuje singiel „Jesień - tańcuj”, w którym można usłyszeć głosy takich artystów, jak Katarzyna Szczot „Kayah”, Laboratorium Pieśni i Dagadana, współgrające z tradycyjnym brzmieniem kapeli Tęgie Chłopy w ramach międzynarodowej orkiestry RBFO. 

W środę, 11 października br. nakładem Wydawnictwa Agora ukazało się ilustrowane wydanie nagrodzonego „Nagrodą Nobla” dzieła Władysława Reymonta.

Za produkcję „Chłopów” odpowiada BreakThru Films. Autorami zdjęć do filmu są Radosław Ładczuk, Kamil Polak i Szymon Kuriata, kostiumy przygotowała Katarzyna Lewińska, a scenografię Elwira Pluta. Szefem animacji malarskiej jest Piotr Dominiak, za postprodukcję odpowiadają Łukasz Mackiewicz i Michał Janicki. Dystrybutorem filmu w Polsce jest Next Film - firma należąca do Grupy Agora, która zajmuje się produkcją i dystrybucją filmową.

Dodajmy, że jest to trzecia polska ekranizacja książki „Chłopi”. Pierwsza pochodzi z 1922 roku, a druga z 1973 roku i była kinową wersją serialu telewizyjnego (więcej tutaj).

Przypomnijmy, iż polskie filmy w telewizji znajdziecie w weekendowym wykazie satkurier.pl: „Przewodnik po polskich filmach w PL TV”, w dziale „Propozycje stacji TV” (więcej tutaj).
 
Plakat promujący kinową emisję filmu „Chłopi“ (wersja z 2023 roku), foto: Agora
Plakat promujący kinową emisję filmu „Chłopi“ (wersja z 2023 roku), foto: Agora
Dorota Stalińska, Robert Gulaczyk, Mateusz Rusin, Małgorzata Kożuchowska, Cezary Łukaszewicz, Sonia Mietielica, Kamila Urzędowska, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Andrzej Konopka i Mirosław Baka na plakacie promującym kinową emisję filmu „Chłopi“ (wersja z 2023 roku), foto: Agora
Dorota Stalińska, Robert Gulaczyk, Mateusz Rusin, Małgorzata Kożuchowska, Cezary Łukaszewicz, Sonia Mietielica, Kamila Urzędowska, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Andrzej Konopka i Mirosław Baka na plakacie promującym kinową emisję filmu „Chłopi“ (wersja z 2023 roku), foto: Agora
Dorota Stalińska, Robert Gulaczyk, Mateusz Rusin, Małgorzata Kożuchowska, Cezary Łukaszewicz, Sonia Mietielica, Kamila Urzędowska, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Andrzej Konopka i Mirosław Baka na okładce książki „Chłopi“ Władysława Stanisława Reymonta, foto: Agora
Dorota Stalińska, Robert Gulaczyk, Mateusz Rusin, Małgorzata Kożuchowska, Cezary Łukaszewicz, Sonia Mietielica, Kamila Urzędowska, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Andrzej Konopka i Mirosław Baka na okładce książki „Chłopi“ Władysława Stanisława Reymonta, foto: Agora


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

289 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...