reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Powstanie niezależna platforma satelitarna dla Rosjan?

dodano: 2023-11-07 13:56
autor: Jerzy Kruczek | źródło: rsf.org

Eutelsat Międzynarodowa organizacja pozarządowa Reporterzy Bez Granic (Reporters Sans Frontières - RSF) ogłosiła podpisanie umowy z operatorem satelitarnym Eutelsat, w​​​​​​ ramach inicjatywy mającej na celu ochronę prawa do informacji. RSF zamierza w nadchodzących tygodniach uruchomić platformę satelitarną Svoboda, której celem będzie dostarczanie rosyjskojęzycznej publiczności niezależnych wiadomości i informacji.

RSF
Svoboda RSF


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pakiet satelitarny Svoboda (w tłumaczeniu „wolność”) stanowi według RSF znaczący krok naprzód w dążeniu do nieograniczonego dostępu do informacji w regionie, gdzie wolność mediów stoi przed licznymi wyzwaniami.

Svoboda ma umożliwić rosyjskojęzycznym widzom dostęp do niezależnego dziennikarstwa i wiadomości z całego świata, w celu wspierania bardziej świadomego i zróżnicowanego krajobrazu medialnego. Pojemność satelitarną dla tego pakietu obejmującego kanały informacyjne zapewni Eutelsat.
 

- Platforma satelitarna Svoboda to ambitna inicjatywa, która ma odwrócić logikę propagandy. Zamiast poddawać autorytarnej kontroli przepływy treści z Rosji do krajów demokratycznych, w celu destabilizacji demokracji, umożliwi niezależnym mediom nadawanie prosto do ludzi, którzy nie mogą dziś korzystać z prawa do informacji. Nie chodzi tu tylko o obronę wolności mediów, ale o stworzenie konkretnych warunków dla obiegu wolnych i niezależnych wiadomości i informacji. Dostęp do wolnych i niezależnych informacji jest prawem podstawowym, a ta inicjatywa pomoże nam skutecznie dotrzeć do odbiorców. Wierzymy w siłę dziennikarstwa w kształtowaniu społeczeństw oraz promowaniu przejrzystości i odpowiedzialności

- powiedział Christophe Deloire, sekretarz generalny RSF.

Pomysł pakietu satelitarnego wyszedł od Komitetu Denis Diderota (Comité Denis Diderot), kolektywu założonego przez ekspertów ds. mediów w celu promowania swobodnego przepływu informacji bez propagandy wojennej i dezinformacji, który od 2022 roku współpracuje z RSF w zakresie demaskowania propagandy związanej z wojną na Ukrainie.
 

- Komitet Denisa Diderota przedstawił w marcu 2022 roku pomysł alternatywnego pakietu kanałów informacyjnych dla ludności rosyjskojęzycznej i brał udział w negocjacjach prowadzonych przez RSF z Eutelsatem. Udostępnienie transpondera jest ważnym krokiem. Z zadowoleniem przyjmujemy także wysiłki Eutelsatu mające na celu wdrożenie sankcji nałożonych przez władze francuskie i europejskie na kanały propagandowe podżegające do wojny. Jednakże pozostaje wiele do zrobienia, aby zapobiec wykorzystywaniu pojemności satelitarnych europejskich operatorów satelitarnych przez media kontrolowane przez reżimy lub organizacje niedemokratyczne

- powiedział André Lange, współzałożyciel Komitetu Denisa Diderota.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Platformy - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

439 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

339 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...