reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Małe urządzenie Airbusa chroni nieczynne satelity przed upadkiem

dodano: 2023-11-19 15:00 | aktualizacja: 2023-11-22 14:41
autor: Janusz Sulisz | źródło: Airbus

Airbus Detumbler satelita 360px Airbus Detumbler - małe urządzenie opatentowane przez Airbusa ma uchronić stare i nieczynne satelity przed upadkiem. Aby pomóc w walce z narastającym problemem śmieci kosmicznych, CubeSat wystrzelony przez EnduroSat 11 listopada 2023 r. o nazwie Exo-0 zawiera urządzenie o masie 100 g opracowane przez Airbusa, które wykorzystuje ziemskie pole magnetyczne do zapobiegania spadaniu martwych satelitów.

Airbus
Airbus Detumbler satelita 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według amerykańskiej sieci Space Surveillance Network wokół Ziemi krąży ponad 25 000 sztucznych obiektów.

Biorąc pod uwagę ogromną objętość otaczającą obszar Ziemi w pobliżu kosmosu, jest to bardzo mała liczba, ale większość satelitów jest stłoczona na kilku wysoce pożądanych orbitach (GEO, LEO i MEO). Można przemierzyć większą część powierzchni Ziemi i rzadko spotkać statek czy samolot, ale na ruchliwych trasach jest tłok jak na autostradzie. Podobnie jest w kosmosie.

Kiedy zderzają się dwa satelity, powstaje chmura odłamków, która znacznie zwiększa ryzyko większej liczby kolizji i większych uszkodzeń, co jest określane jako syndrom Kesslera. Ponieważ w ciągu najbliższych kilku lat planowanych jest tysiące kolejnych startów rakiet z satelitami, zarządzanie śmieciami w kosmosie staje się priorytetem.

Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć, jest zapewnienie stabilności niedziałających satelitów, ponieważ spadający satelita jest trudniejszy do dokowania dla statku kosmicznego z odzysku, a to powoduje, że satelita wchodzi w nieprzewidywalną interakcję z cienką atmosferą, co skutkuje niestabilnością orbity.

Opatentowane przez Airbusa urządzenie Detumbler, zaprojektowane w celu zapobiegania spadnięciu satelitów pod koniec ich życia, zostało wystrzelone w sobotę 11 listopada i zostanie przetestowane w przestrzeni kosmicznej podczas misji we współpracy z Exotrail i EnduroSat na początku 2024 roku.

Opracowany w 2021 roku przez Airbusa i wspierany przez francuską agencję kosmiczną CNES w ramach inicjatywy Tech4SpaceCare, Detumbler to magnetyczne urządzenie tłumiące, które można przymocować do satelity. Detumbler zawiera centralny wirnik i magnesy, które oddziałują z ziemskim polem magnetycznym. Kiedy satelita leci normalnie, wirnik działa jak kompas podążający za polem magnetycznym, ale jeśli statek kosmiczny zacznie się przewracać, ruch wirnika indukuje prądy wirowe działające jak moment tarcia, tłumiąc w ten sposób ruch.

Orbitalna demonstracja Detumblera zaplanowana jest na początek 2024 r. w ramach misji Exotrail (SpaceVan), która obejmie nanosatelitę Exo-0 z EnduroSat. Przeprowadzone zostaną specjalne testy usuwania drgań w celu sprawdzenia zdolności Detumblera do tłumienia ruchu.

Źródło: airbus.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...