reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

UE rozważa koniec geoblokady dla platform streamingowych

dodano: 2023-12-11 13:33
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Parlament EU/Creativity.eu/Communia-association.org/

Geoblokada UE mapa 360px Okazuje się, że niedawny raport Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego wzywa Komisję Europejską do przeglądu swojej obecnej polityki w zakresie geoblokowania wewnątrz Unii Europejskiej. Jedną z sugestii jest zmiana co do ograniczeń blokowania geograficznego na sektor audiowizualny, w tym na platformy streamingowe. Wystraszyło to niektóre zainteresowane strony, które ostrzegają, że zakaz geoblokowania naraziłby całą branżę na ryzyko. Boją się takie potęgi jak Netflix, Amazon i inne usługi streamingowe, bo mogłyby być swobodnie oglądane w w całej UE, a nie wybranym kraju zamieszkania.

Creativityworks.eu
Ggeoblokowanie UE creativityworks unia 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przypomnijmy, że widzowie chcący oglądać filmy lub program telewizyjny w Internecie są ograniczeni do treści, bo zwykle mogą oglądać je tylko w swoim kraju (chyba, że korzysta się z VPN).

Oznacza to, że filmy i seriale Netflixa czy Amazona nie byłyby oglądane tylko w jednym kraju, ale wszystkich krajach UE. Co prawda, dana usługa może różnić się od treści udostępnianych w sąsiednim kraju. Okazuje się, ze i tak widzowie sobie radzą i oglądają Netflixa jako abonenci z Turcji, Indii czy innych teoretycznie tańszych krajów. Zmiana mogłaby zmienić te pozory (VPN i oglądanie  na bazie abonamentu z tańszego kraju).

Jak wiadomo rynek audiowizualny ma swoje prawa terytorialne, także wewnątrz UE.
Jest to bezpośredni wynik umów dotyczących licencji terytorialnych, na których zbudowany jest przemysł rozrywkowy. Jednak teraz, gdy ludzie mają coraz większy dostęp do Internetu, ograniczenia te stają się coraz większym źródłem frustracji. Ta frustracja może z kolei podsycić piractwo.

Zdaniem europejskich prawodawców możliwe jest wyrównanie szans i usunięcie niepotrzebnych barier na rynku audiowizualnym.

Widzowie Netfliksa z USA mają zdecydowanie najlepszy wybór, a nawet abonenci w różnych państwach członkowskich Unii Europejskiej podlegają ograniczeniom w zależności od kraju pochodzenia. Oznacza to, że osobom podróżującym po UE można odmówić dostępu do treści. To miałoby się zmienić.

W raporcie zaleca się Komisji Europejskiej rozpoczęcie kompleksowego przeglądu obecnego rozporządzenia w sprawie geoblokowania i zakończenie go do 2025 r. Zawiera on również kilka sugestii dotyczących ulepszenia i rozszerzenia obecnych przepisów.

W raporcie sugeruje się, że skutki zmian w geoblokowaniu różniłyby się w zależności od rodzaju treści, poziomu popytu konsumentów i dostępności treści w całej UE.

Oczywiście przeciwko zniesieniu geoblokady są nadawcy, operatorzy platform streamingowych, bo mają poukładany biznes, a tak to musieliby od nowa starać się o pewne prawa lub układać swój biznes.

Niewątpliwie technologia blokowania geograficznego ma kluczowe znaczenie dla branży kreatywnej i kulturalnej w Europie.

Geoblokowanie to jedna z podstaw unijnego sektora kreatywnego i kulturalnego, zapewniająca Europejczykom środki do tworzenia, produkcji, prezentowania, publikowania, dystrybucji i finansowania różnorodnych, wysokiej jakości i niedrogich treści.

Całkowity zakaz blokowania geograficznego byłby katastrofą, która zagroziłaby milionom miejsc pracy i setkom miliardów euro przychodów, ostrzega Creativityworks.euSugeruje się, że może to skutkować wyższymi abonamentami za oglądanie telewizji dla wielu widzów w Europie.

Creativityworks wręcz straszy, że brak wyłącznych licencji na dany kraj i brak geoblokowania w UE zagroziłoby 10 tysiącom kin w krajach unijnych, brakiem dostępu do ponad 8500 europejskich filmów VOD i zagrożeniu dla połowy europejskich budżetów filmowych. Trudno potwierdzić skąd te obliczenia. Nie ma niezależnych badań potwierdzających to stwierdzenie. Istotne jest tylko to, że nie należy odmawiać konsumentom i obywatelom UE dostępu do bogatej różnorodności kulturowej Europy. Protekcjonizm terytorialny nie przynosi korzyści nikomu poza zasiedziałymi gałęziami przemysłu czerpiącymi zyski z nieuzasadnionego podziału jednolitego rynku. To są te same wielkie firmy (wymieniać ich nie ma sensu w trym miejscu - każdy wie), które na tym zarabiają krocie.

Co więcej, dalej straszy się, że ponad 100 mln europejskich fanów mogłoby zapłacić więcej za oglądanie tych samych transmisji sportowych. Także główne platformy streamingowe mogą być zmuszone do wprowadzenia gwałtownych podwyżek dla abonentów w wielu krajach europejskich.

Naruszenie status quo?

Branża filmowa jest zaniepokojona unijnym ustawodawstwem dotyczące geoblokowania, które burzy pewne status quo. Nie zaleca się na razie hurtowego zakazu licencji terytorialnych, ale ma na celu zapewnienie dostępności treści w regionach, w których obecnie nie jest to możliwe.

Jasne jest, że na razie na tym etapie nic nie jest ustalone, więc propozycje dotyczące geoblokowania mogą ulec zmianie. Wydaje się jednak, że obecne zalecenia mają na celu osiągnięcie równowagi pomiędzy interesami branży rozrywkowej i widzów/konsumentów. Jednak to widzowie dziwią się, że jeśli chcą zapłacić za treść co podlega geoblokowaniu to nie mogą tego uczynić bo najważniejszy jest status quo pewnych układów między koncernami medialnymi. Wydaje się, że wewnątrz Unii Europejskiej powinno się jednak zmienić, by ułatwić dowolne, płatne oglądanie tego co się chce w każdym kraju UE.

Warto też przeczytać List otwarty w sprawie blokowania geograficznego: Odmawianie dostępu do kultury nikomu nie służy.

 


Źródło: europa.eu  communia-association.org  creativityworks.eu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

509 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

459 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...