reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Co dalej z przejściem Sky UK z satelity do Internetu?

dodano: 2024-02-05 18:51
autor: RO | źródło: rxtvinfo.com/ft.com

Samochód instalatora telewizji satelitarnej Sky UK Brytyjski Sky ma zwolnić 1000 pracowników w swoim dziale technicznym, ponieważ abonenci przechodzą z telewizji satelitarnej na usługę przesyłania strumieniowego (przez Internet). Obecnie sprzedawane urządzenia internetowe Sky Glass i Sky Stream nie wymagają już tylu profesjonalnych instalatorów. Operatorowi pozostały jeszcze 4 lata kontraktu na świadczenie usług satelitarnych z Astry 28,2°E.

Samochód instalatora telewizji satelitarnej Sky UK [foto: ft.com]
Samochód instalatora telewizji satelitarnej Sky UK


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Instalatorów platformy Sky UK można było regularnie zobaczyć w Wielkiej Brytanii i Irlandii przez ostatnie 30 lat, ponieważ poruszali się wyjątkowo kolorowymi samochodami dostawczymi z reklamami najnowszych wydarzeń Sky. Jednak ich czas, według Sky, dobiegł już końca. Pod koniec stycznia br. operator ogłosił, że zwolni około 1000 pracowników w swoim dziale technicznym.

Każdy potencjalny klient Sky od końca 2021 roku ma trudności z zawarciem umowy na usługę satelitarną, ponieważ operator intensywnie promuje telewizory Sky Glass, a dla tych, którzy chcą wybrać własny telewizor - odtwarzacze Sky Stream.

Powyższe mają wpływ na liczbę zleceń dla instalatorów telewizji satelitarnej. Nowe usługi telewizyjne oparte na protokole IP zaprojektowano na zasadzie "plug and play", czyli w taki sposób, że można je podłączyć do istniejącego routera Wi-Fi. To z kolei nie wymaga instalatora.

Co dalej z przejściem z satelity do IPTV?
Sky stała się pierwszą brytyjską platformą telewizyjną, która zaoferowała widzom usługę wyłącznie cyfrową w 2001 roku, kiedy wyłączyła platformę telewizji analogowej z Astry 19,2°E. Sky Digital od dziesięcioleci wyznacza standardy dla telewizji wielokanałowej.

Obecnie termin "wyłącznie cyfrowy" powrócił, choć kontekstowo jest niedokładny, ponieważ transmisje drogą satelitarną są w pełni cyfrowe. Tym razem określenie odnosi się do widzów i nadawców przechodzących na usługi świadczone przez Internet. Sky uruchomiło platformę IPTV w 2021 roku i dzięki tej usłudze stara się odzyskać swoją pozycję w czołówce innowacji nadawczych.

Nacisk na migrację z cyfrowej telewizji satelitarnej na IPTV będzie coraz większy w kolejnych latach, głównie ze względu na oszczędności kosztów, a nie tylko przez pozbycie się instalatorów.

Sky pozostało jeszcze ponad 4 lata obowiązywania istniejącej umowy na świadczenie platformy satelitarnej z SES, operatorem satelitów Astra.

Minęły 3 lata od ostatniego potwierdzenia przez SES przedłużenia dzierżawy na pojemność satelitarną. Sky pozostanie na satelicie do 2028 roku. Obecna flota 3 satelitów Astra 2E / Astra 2F / Astra 2G obsługujących Sky w Wielkiej Brytanii i Irlandii kończy żywotność pod koniec dekady (w 2030 roku).

Wkrótce trzeba będzie podjąć decyzję o przymusowej migracji obecnych użytkowników telewizji satelitarnej lub podobnie, jak robi Movistar Plus+ w Hiszpanii, o kontynuowaniu ograniczonej oferty satelitarnej dla abonentów ze słabszym połączeniem internetowym. Plotki o planach zaprzestania sprzedaży podstawowego odbiornika satelitarnego Sky Q, jak i odnowienia satelitów przez Sky, są zaprzeczane.

Przy okazji, starsze odbiorniki satelitarne Sky SD stają się coraz bardziej przestarzałe, ponieważ są wyłączane kanały MPEG-2/SD z transponderów DVB-S.
Ten trend zaczął już być widoczny wśród międzynarodowych nadawców FTA na satelitach Astra 28,2°E. Niedawno ograniczono też liczbę funkcji dla kolejnej generacji odbiorników Sky+HD.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Platformy na świecie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...