reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Stopień realizacji misji publicznej przez TVP po 20 grudnia 2023

dodano: 2024-02-07 18:36
autor: Jerzy Kruczek | źródło: KRRiT

KRRiT Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała wyniki monitoringu dotyczącego realizacji misji publicznej przez TVP po 20 grudnia 2023 roku. Wynika z nich, że Telewizja Polska nie wywiązywała się z realizowania misji publicznej, zaprzestając nadawania TVP3, TVP Info i TVP World i nie dostarczając widzom zaplanowanych głównych audycji informacyjnych, publicystycznych oraz usług.

satkurier.pl
TVP Telewizja Polska siedziba Woronicza


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak informuje KRRiT, podstawą prawną do realizowania misji publicznej są: Ustawa o radiofonii i telewizji, Ustawa o opłatach abonamentowych, Karta Powinności TVP oraz Plan programowo-finansowy TVP, które precyzyjnie określają koszty realizacji misji publicznej.

Kanały telewizyjne

Z Karty Powinności (dokumentu precyzującego zadania wynikające z misji publicznej) ustalonej z KRRiT na lata 2020-2024 wynika, że TVP stale rozpowszechnia 39 kanałów, w tym: TVP Info, TVP World i TVP3.

Z informacji zawartej w planie programowo-finansowym (dokument precyzujący sposób realizacji zadań wynikających z misji publicznej) zatwierdzonym na 2023 i 2024 rok wynika, że Telewizja Polska zobowiązana jest do codziennej emisji TVP Info, TVP World, 16 kanałów regionalnych i pasma wspólnego TVP3. TVP Info i TVP World zaplanowano przez całą dobę, pasmo wspólne TVP3 przez ok. 17,5 godz. dziennie, a programy regionalne TVP3 przez ponad 6 godz. dziennie.

Wyłączenie wspólnego programu TVP3 Regionalna i 16 programów lokalnych

20 grudnia 2023 roku pozbawiono odbiorców dostępu do bieżących informacji z regionu, tłumaczonych również na język migowy, lokalnej publicystyki i kultury. Wstrzymano nadawanie wspólnego programu regionalnego TVP3. Wspólne pasmo nadawane w całym kraju zostało zastąpione przez sygnał TVP2. Z anteny zdjęto audycje o charakterze informacyjnym i interwencyjnym, m.in. Dziennik Regionów, Express Regionów, Głos Regionów, Telekurier, Kryminalna Siódemka, audycje dla niesłyszących Spotkania w świecie ciszy, a także audycje z twórcami kultury Rozmowy bardzo kulturalne.

Emisję TVP3 przywrócono 26 grudnia 2023 roku, ale bez programów lokalnych.

Od 20 grudnia wstrzymano nadawanie programów lokalnych, które dla odbiorców w każdym województwie nadaje 16 Oddziałów Regionalnych Telewizji Polskiej. Z anten zdjęto programy i aktualne audycje informacyjne oraz publicystyczne:
 • w TVP3 Białystok: Obiektyw, Bez kantów, Gość Obiektywu,
 • w TVP3 Bydgoszcz: Zbliżenia, Rozmowa Dnia,
 • w TVP3 Gdańsk: Panorama, Wywiadówka, Forum Panoramy, Raport gospodarczy, magazyn interwencyjny w Twojej sprawie,
 • w TVP3 Gorzów Wlkp.: Informacje Lubuskie, Rozmowa Dnia – Ring, Rozmowa na czasie, Pamięć i tożsamość,
 • w TVP3 Katowice: Aktualności, Aktualne Śląskie, Optyka polityka, Metropuls,
 • w TVP3 Kielce: Informacje, Głos Dnia, Bez Demagogii, Twarzą w Twarz,
 • w TVP3 Kraków: Kronika, Tematy dnia, Bliżej polityki, Kronika kulturalna,
 • w TVP3 Lublin: Panorama Lubelska, Poranek Między Wisłą a Bugiem, Gość Panoramy, To nas dotyczy, Tydzień między nami,
 • w TVP3 Łódź: Łódzkie Wiadomości Dnia, Budzi się ludzi, Strefa biznesu, Rozmowa Dnia,
 • w TVP3 Olsztyn: Informacje, Opinie,
 • w TVP3 Opole: Kurier Opolski, Opolskie o poranku, Rozmowa Dnia, W Centrum Uwagi,
 • w TVP3 Poznań: Teleskop, Wielkopolska Warta Poznania, Lustra, Temat Dnia, W każdej sprawie,
 • w TVP3 Rzeszów: Aktualności, Popołudnie z TVP3 Rzeszów, Konkrety i opinie,
 • w TVP3 Szczecin: Kronika, Podsumowanie Dnia, Wokół nas,
 • w TVP3 Wrocław: Fakty, Fakty o poranku, Rozmowa Faktów,
 • w TVP3 Warszawa: Kurier Warszawy i Mazowsza, Kurier Mazowiecki, Telewizyjny Kurier Warszawski, Warszawski Dzień, Warszawski Dzień Extra, Zawsze na temat, Twoje Sprawy, Tekieli, krótki przewodnik po duszy, Region Polityka, Gra o Polskę, Prosto z Mazowsza, Prosto z Radomia, Ciemna strona.

Programy lokalne ponownie zaczęto nadawać w następujących terminach:
 • TVP3 Kielce 25 stycznia 2024,
 • TVP3 Opole 13 stycznia 2024,
 • TVP3 Olsztyn 6 stycznia 2024,
 • TVP3 Łódź i TVP3 Lublin 4 stycznia 2024,
 • TVP3 Gorzów Wlkp. 3 stycznia 2024,
 • TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Katowice, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Wrocław 2 stycznia 2024,
 • TVP Białystok 30 grudnia 2023,
 • TVP Warszawa 29 grudnia 2023,
 • TVP Kraków 28 grudnia 2023,
 • TVP Poznań 27 grudnia 2023.

W województwie świętokrzyskim widzowie odzyskali swój lokalny program dopiero po 5 tygodniach, na Opolszczyźnie po ponad 3 tygodniach, większość widzów lokalnych TVP3 po 2 tygodniach.

Po ponownym włączeniu emisji programu wspólnego TVP3 i 16 Oddziałów Regionalnych TVP3 nie wszystkie audycje zawarte w planach programowo-finansowych TVP na 2023 i 2024 rok powróciły na antenę.

Wyłączenie kanału wyspecjalizowanego TVP Info

Od 20 grudnia 2023 roku wyłączono całodobowy kanał informacyjny TVP Info. Widzowie stracili dostęp do bieżących informacji, aktualnej publicystyki, filmów dokumentalnych i reportaży. Z anteny zdjęto m.in. Serwisy Info, także w wersji dla niesłyszących, Pogodę, audycje: Wstaje dzień, Info Raport, Info Dzień, Teleexpress extra, Teleexpress na deser, Jedziemy, Jedziemy dalej, Minęła 8, Minęła 9, O co chodzi, O tym się mówi, Gość Wiadomości, Minęła 20, W tyle wizji, W tyle wizji extra, W kontrze, Salon dziennikarski, Woronicza 17, Studio Wschód, Studio Zachód, Kobiecym okiem, Między słowami, W pełnym świetle, cykl dokumentalny Pełny obraz, debatę polityczną Forum.

Od 20 grudnia 2023 roku kanał TVP Info zastąpiono sygnałem TVP1 i TVP Polonia. Emisję TVP Info wznowiono 29 grudnia 2023 roku. Jednak z jego ramówki zdjęto większość audycji publicystycznych m.in. Studio Wschód - jedyną audycję TVP w całości poświęconą analizom wydarzeń w Rosji, Ukrainie, Białorusi, basenie Morza Bałtyckiego, a także w Azji i na Kaukazie, która omawiała kwestie bezpieczeństwa, co jest szczególnie istotne ze względu na agresję Rosji na Ukrainę i gróźb ataków na inne kraje oraz Studio Zachód - audycję poświęconą polskiej polityce międzynarodowej, polityce europejskiej i transatlantyckiej. Audycja Studio Wschód przestała być dostępna dla odbiorców za granicą na antenach TVP Polonia i TVP Wilno.

Wyłączenie kanału dla odbiorców za granicą TVP World

Od 20 grudnia 2023 roku nie jest dostępny kanał TVP World - specjalny program o Polsce i sytuacji na świecie nadawany przez całą dobę w języku angielskim. Widzowie stracili dostęp do pasm informacyjnych, publicystycznych i kulturalnych, filmów dokumentalnych, audycji edukacyjnych. Z anteny zdjęto magazyny publicystyczne dotyczące polityki międzynarodowej i biznesu Eastern Express, World News, Business Arena. Na kanale TVP World nadawany jest sygnał TVP Polonia.

Kanał dla odbiorców za granicą TVP Polonia bez serwisów Polonia 24

Od 20 grudnia 2023 wstrzymano emisję serwisu informacyjnego Polonia 24 w TVP Polonia, magazynu dla Polaków mieszkających za granicą, emitowanego 5 razy w tygodniu, retransmitowanego także w TVP Wilno. Nie jest dostępna także audycja Midnight News retransmitowana z TVP World.

Kanał dla odbiorców za granicą TVP Wilno bez serwisów Info Wilno

TVP Wilno - kanał skierowany głównie do Polaków mieszkających na Litwie, jest zobowiązany do nadawania serwisów informacyjnych Info Wilno, emitowanego 6 razy w tygodniu oraz Info Wilno Flesz i programu publicystycznego Studio Wilno, emitowanych 5 razy w tygodniu. Od 13 stycznia do 28 stycznia 2024 na antenie TVP Wilno nie nadawano serwisów Info Wilno i Info Wilno Flesz.

Główne audycje informacyjne i publicystyczne

Z planów programowo-finansowych na 2023 i 2024 rok wynika, że Telewizja Polska jest zobowiązana do emitowania codziennych serwisów informacyjnych. W TVP1: wydania Wiadomości i Teleexpressu, w TVP2 wydania Panoramy.

Teleexpress, Wiadomości, Panorama zdjęte z anteny

20 grudnia 2023 roku usunięto z kanałów ogólnokrajowych audycje informacyjne. Wycofano krótkie wydania Wiadomości z 8.00, 12.00, 15.00 oraz główne wydanie. Od 21 grudnia zamiast głównych Wiadomości emitowany jest serwis informacyjny 19.30. Krótkie wydania Wiadomości nie wróciły na antenę. Teleexpress nie był emitowany od 20 grudnia 2023 do 4 stycznia 2024 roku. Powrócił na antenę po ponad 2 tygodniach. Wydania Panoramy, jedynego programu informacyjnego w TVP2, zarówno krótsze jak i wydanie główne zdjęto z anteny 20 grudnia 2023 roku. Panorama wydanie główne została przeniesiona z godziny 18.00 na 22.30 (sobota i niedziela 22.10). Emisję wznowiono 10 stycznia 2024 roku. Wydania krótsze Panoramy nie powróciły na antenę.

Codzienna publicystyka usunięta z TVP

W planach programowo-finansowych na 2023 i 2024 rok Telewizja Polska zobowiązała się do emitowania w TVP1 audycji publicystycznych: Kwadrans polityczny (5 razy w tygodniu), Alarm (11 razy w tygodniu), Magazyn śledczy Anity Gargas (2 razy w tygodniu). Po 20 grudnia 2023 roku audycje te usunięto z anteny. Ostatnie 3 odcinki Magazynu Śledczego Anity Gargas nie zostały wyemitowane. Zamiast magazynu interwencyjnego Alarm od 29 grudnia po głównym wydaniu serwisu informacyjnego 19.30 wprowadzono rozmowę polityczno-publicystyczną pt. Gość 19.30.

Usługi

Ustawa o radiofonii i telewizji przewiduje, że misją mediów publicznych jest także tworzenie i dostarczanie usług innych niż programy. Według Karty Powinności oraz planów programowo-finansowych na 2023 i 2024 Telewizja Polska dostarcza odbiorcom własny serwis audiowizualny na żądanie vod.tvp.pl, serwisy tematyczne w dziedzinach takich jak informacja i publicystyka: tvp.info, regiony.tvp.pl oraz udostępnia swoją ofertę w aplikacji TVP GO.

Brak dostępu do internetowych serwisów i usług na żądanie

Po 20 grudnia 2023 roku odbiorcy stracili dostęp do informacji serwisu tvp.info. Po odblokowaniu serwisu 15 stycznia 2024 roku, z jego zasobów usunięto m.in. Tygodnik.TVP, zawierający m.in. teksty publicystyczne poświęcone polityce, historii i kulturze. W serwisie tvp.info wyłączono funkcję wyszukiwania informacji i programów. 20 grudnia zablokowano dostęp do serwisu TVP3 i lokalnych serwisów internetowych TVP3, pozbawiając widzów aktualnych informacji i zasobów audycji z Oddziałów Regionalnych TVP3.

Z zasobów platformy usług na żądanie TVP.VOD usunięto m.in. cykle filmów dokumentalnych Reset i Resortowe dzieci, ostatniego odcinka tej serii Telewizja Polska nie wyemitowała. Z platformy usług na żądanie usunięto audycje W tyle wizji, cykl Wawa mówi - o historii Warszawy, cykliczne wywiady Między słowami i W pełnym świetle, archiwalne wydania Wiadomości, Panoramy i Teeexpressu.

Z powodu wyłączenia kanałów po 20 grudnia pełna oferta TVP nie była dostępna w aplikacji TVP GO. Odbiorcy utracili dostęp do TVP Info i TVP3. Nadal nie ma dostępu do TVP World.

Straty oglądalności kanałów TVP i udziałów w rynku reklam od 20 grudnia 2023 do 31 stycznia 2024 roku

20 grudnia 2023 roku całkowicie wstrzymano nadawanie kanału TVP Info. Został włączony ponownie dopiero 29 grudnia 2023 roku.

20 grudnia 2023 roku zdjęto też z anteny serwisy informacyjne:
 • Teleexpress (wyłączony 20 grudnia 2023 r., powrócił 4 stycznia 2024 r.)
 • Panorama (wyłączona 20 grudnia, wróciła o innej porze nadawania 10 stycznia 2024 r.)
 • Wiadomości ( wyłączone 20 grudnia, 21 grudnia zostały zastąpione przez nowy serwis 19.30).

Zmiany te mają swoje odzwierciedlenie w oglądalności, a co za tym idzie w sprzedaży czasu reklamowego.

Przed wyłączeniem sygnału wielkość AMR była trochę wyższa niż przed rokiem, ale po ponownym włączeniu sygnału średnia oglądalność minutowa TVP Info (licząc rok do roku) osiągnęła zaledwie 27 proc. wielkości tego wskaźnika sprzed roku (czyli spadła o 73 proc.).

Teleexpress pod koniec stycznia ma o to tysięcy widzów mniej niż w ostatnim tygodniu grudnia.

Panorama po powrocie na antenę zanotowała ogromny spadek oglądalności. W tygodniu przed 20 grudnia Panoramę oglądał nieco ponad milion widzów, natomiast w ostatnim tygodniu stycznia zaledwie niecałe 400 tysięcy.

Serwis 19.30 pod koniec stycznia ma o niemal 20 proc. widzów mniej niż Wiadomości. W tygodniu 4-19 grudnia średnia oglądalność Wiadomości wynosiła 1 858 985 widzów, natomiast serwis 19.30 między 22 a 28 stycznia 1 520 882, czyli o niemal jedną piątą mniej.

Przed wyłączeniem TVP Info, telewizja publiczna miała 20,5 proc. udziału w całej rynkowej wielkości GRP. W dniach, w których wyłączony był publiczny kanał informacyjny, udział ten spadł do 13,5 proc. Telewizja Polska nie odzyskała całego udziału w GRP po ponownym włączeniu TVP Info. Udział ten pozostał mniejszy o 5 p.p.

Straty dotyczyły większości kanałów publicznych. Wyjątkowe wzrosty odnotowała jedynie TVP Polonia, której program pojawiał się w miejscu TVP Info.

TVP Info
średnie AMR przed zmianami 4-19.12.2023: 366 280
średnie AMR po przywróceniu TVP Info29.12.2023-28.01.2024: 92 781

TVP3
średnie AMR przed zmianami 4-19.12.2023: 53 918
średnie AMR po przywróceniu TVP INFO 29.12.2023-28.01.2024: 45 674

Programy Informacyjne

Panorama
średnie AMR przed zmianami 4-19.12.2023: 1 032 052
średnie AMR w miesiąc po zmianach 22-28.01.2024: 399 865

Wiadomości/19.30
średnie AMR przed zmianami 4-19.12.2023: 1 858 985
średnie AMR w miesiąc po zmianach 22-28.01.2024: 1 520 882

Wartość programu telewizyjnego dla branży reklamowej jest związana z jego wskaźnikami oglądalności opisanymi wyżej. Natomiast wskaźnik GRP – Gross Rating Point, pozwala określić jaki odsetek grupy celowej miał kontakt z emitowanymi reklamami.

Udział w GRP oraz jego zmiany w analizowanych okresach:

Udział grupy TVP S.A. w GRP w 2022 i 2023 roku oscylowały w granicach 20 proc., w listopadzie br. było to 21,44 proc., w grudniu - do 19 (a więc przed wygaszeniem programów i serwisów informacyjnych) - 20,65 proc.

Po zmianach, udział telewizji publicznej w GRP wyniósł 14,84 proc. i zmniejszył się o 28 proc. w stosunku do okresu bezpośrednio poprzedzającego wyłączenie sygnału i zdjęcie serwisów z ramówek.

Jak informuje KRRiT, TVP nie przekazała dokumentów dotyczących emisji programów i audycji oraz dostarczania odbiorcom usług od 19 grudnia 2023 do 26 stycznia 2024 roku, o które wystąpiła KRRiT na podstawie Art.10 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...