reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Amerykańskie kroniki wojenne” - 6. sezon na Vodylli

dodano: 2024-02-19 13:59
autor: Jerzy Kruczek | źródło: VODYLLA

Amerykańskie kroniki wojenne Vodylla Na platformie streamingowej filmów dokumentalnych VODYLLA można oglądać 6. sezon „Amerykańskich kronik wojennych”. Zawiera niezwykle interesujące filmy propagandowe z cyklu „O co walczymy” i „Dlaczego walczymy” dokumentujące bitwę o Anglię nie tylko z perspektywy powietrza, ale i ziemi, wojnę na froncie wschodnim oraz walki w Chinach. Unikalne materiały archiwalne i ówczesny punkt widzenia! Wstrząsające kroniki ujęte w cykl „Zwycięstwa na morzu” opowiadają o wojnie na Atlantyku i Pacyfiku, m.in. losy konwojów płynących z USA do Wielkiej Brytanii.

VODYLLA
Amerykańskie kroniki wojenne Vodylla Dlaczego walczymy Bitwa o Chiny


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Amerykańskie kroniki wojenne – sezon VI

„Amerykańskie kroniki wojenne” zostały wyprodukowane przez rząd i armię USA w okresie II wojny światowej i innych konfliktów zbrojnych. Łącznie kolekcja liczy 200 godzin archiwalnych materiałów. Dotąd na vodylla.pl ukazało się 78 odcinków z polskim lektorem. Pozostałe są tłumaczone na język polski.

Odcinek 66 – Dziel i rządź
Film skupiający się na niemieckiej ofensywie wojskowej w latach 1939-1940. Jednostki pancerne przetaczają się przez Danię; siły pancerne, morskie i powietrzne atakują Norwegię, Niemcy paradują w Oslo. Niemieckie oddziały powietrzno-desantowe lądują w Rotterdamie. Jednostki pancerne dokonują inwazji na Belgię. Wojska alianckie są ewakuowane w Dunkierce. Adolf Hitler i Hermann Goring są obecni przy podpisywania kapitulacji Francji. Hitler odwiedza Paryż, a generałowie Charles de Gaulle i Henri Giraud dokonują inspekcji wolnych jednostek francuskich w Afryce Północnej.

Odcinek 67 – Dlaczego walczymy. Bitwa o Anglię
Niemieckie samoloty bombardują brytyjskie konwoje, umocnienia przybrzeżne i lotniska. Królewskie Siły Powietrzne (RAF) bronią Anglię przed nalotami. Toczy się życie pod bombami – szkolenie obrony cywilnej, schrony, ewakuacja dzieci, zabytki architektury i zakłady przemysłowe w ruinie. W nocy z 29 na 30 grudnia Niemcy zrzucają na Londyn ponad 120 tysięcy bomb zapalających i innych ładunków wybuchowych, co doprowadza do setek pożarów. Woda do gaszenia ognia jest pompowana z Tamizy.

Odcinek 68 – Dlaczego walczymy. Bitwa o Rosję, część I
Rarytas – film propagandowy w reżyserii Franka Capry przedstawiający Związek Radziecki jako kraj ludzi miłujących pokój. Opowiada o początku końca Adolfa Hitlera, czyli operacji „Barbarossa”, nawiązując do prób inwazji obcych mocarstw na Rosję w ciągu ostatnich siedmiuset lat.

Odcinek 69 – Dlaczego walczymy. Bitwa o Rosję, część II
Wycofująca się Armia Czerwona niszczy infrastrukturę. Leningrad broni się. Sowiecka strategia spalonej ziemi i słynna rosyjska zima uderzają w niemiecką armię, która traci ponad 800 tys. ludzi.

Odcinek 70 – Dlaczego walczymy. Bitwa o Chiny
Film propagandowy z 1944 roku wyprodukowany na zlecenie generała Marshalla i rządu Stanów Zjednoczonych. Odpowiedź na najsłynniejszy nazistowski film propagandowy – „Triumfu Woli” Leni Riefenstahl. Odwołuje się do historii kolonialnej Chin i relacji chińsko-japońskich oraz sławi amerykańską demokrację.

Odcinek 71 – Mury, które chronimy
Fabularyzowana opowieść o przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do I wojny światowej, sytuacji mniejszości niemieckiej, polityce izolacjonizmu, wreszcie ataku Japonii na Pearl Harbor w grudniu 1941 roku i wypowiedzeniu wojny przez III Rzeszę, które zmusiły USA do przystąpienia do II wojny światowej.

Odcinek 72 – Droga Stilwella
Film propagandowy wyprodukowany w 1945 roku przez amerykańskie Biuro Informacji Wojennej, szczegółowo opisujący budowę Ledo Road – drogi prowadzącej z Ledo w Indiach do Kunming, po zajęciu przez Japończyków Birmy i zamknięciu tzw. drogi birmańskiej, istotnej dla zapewnienia zaopatrzenia wojskom Czang Kaj-szeka i siłom amerykańskim. Jej nazwę zmieniono na Stillwell Road dla upamiętnienia amerykańskiego generała Josepha Stilwella. Narratorem w filmie jest Ronald Reagan. Kronika dokumentuje także nieudaną inwazję Japonii na Indie w 1943 roku i stopniowe wyzwalanie Birmy.

Odcinek 73 – Prawdziwa chwała
Kronika z 1945 roku dokumentująca wydarzenia w Europie od inwazji D-Day w czerwcu 1944 roku aż do kapitulacji nazistowskich Niemiec w maju 1945 roku. Koprodukcja amerykańskiego Biura Informacji Wojennej i brytyjskiego Ministerstwa Informacji. Film zdobył Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego z 1945 roku. Aby uczcić 70. rocznicę D-Day, Laboratorium Ochrony Filmów Archiwów Narodowych poddało film rekonstrukcji cyfrowej.

Odcinek 74, 75, 76, 77 – Zwycięstwa na morzu, część I, II, II (Załatać wyłom, Na wschód leży Midway, Plan wojenny)
Kroniki wyprodukowane przez sieć telewizyjną NBC i Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych przy wsparciu Admiralicji i Departamentu Lotnictwa z wykorzystaniem autentycznych materiałów sojuszniczych oraz japońskich i niemieckich. Unikalne materiały archiwalne dotyczące losów jednego z konwojów płynących ze Stanów Zjednoczonych do Wielkiej Brytanii. Historia sukcesów japońskich w początkowej fazie wojny aż do bitwy pod Midway. Walka z okrętami podwodnymi w bitwie o Atlantyk, po ataku na Pearl Harbor, kiedy Stany Zjednoczone przystąpiły do ​​wojny.

Radzieckie filmy

Równocześnie na platformie VODYLLA ukazały się dwa radzieckie filmy:

Wielka bitwa nad Wołgą
Radziecki film dokumentalny (reżyseria: Maria Slavinskaya), wyprodukowany w 1962 roku, o froncie wschodnim i bitwie pod Stalingradem. Zawiera unikalne materiały z radzieckich i niemieckich źródeł. Niezwykle interesujący nie tylko ze względu na to, co pokazano, ale i tego, czego nie pokazano. Nie padają w nim słowa „Stalingrad” i „Józef Stalin” (w 1956 roku na sesji XX Zjazdu Partii KPZR Nikita Chruszczow potępił dyktatorskie rządy Stalina i kult jednostki), koncentrując się na heroizmie radzieckich generałów, partii komunistycznej, żołnierzy i ludu. Takie działanie dla amerykańskich widzów byłoby równoznaczne z wymazaniem Jerzego Waszyngtona z wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, a w Wielkiej Brytanii Churchilla z historii II wojny światowej. Spektakularny znak czasów.

Procesy norymberskie
Radziecki film dokumentalny „Sud narodov” w reżyserii Elizavety Svilovej z 1947 roku, przedstawiający procesy nazistów, którzy chcieli zmienić świat w Majdanek, i ich zbrodnie popełnione zwłaszcza na terenie Związku Radzieckiego. Pokazano zwłoki rozstrzelanych nazistów. Film kończy się słowami „Niech proces norymberski będzie surowym ostrzeżeniem dla wszystkich podżegaczy wojennych. Niech służy sprawie pokoju na całym świecie – trwałego i demokratycznego pokoju”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...