reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Netflix, Prime Video i Disney+ liderami SVOD w Europie

dodano: 2024-03-29 11:53 | aktualizacja: 2024-03-29 18:10
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Europejskie Obserwatorium Audiowizualne/satkurier.pl

VOD streaming TV pilot Za 85 proc. czasu oglądania filmów i seriali na platformach SVOD w Europie odpowiadają tylko 3 platformy streamingowe: Netflix, Prime Video i Disney+, wynika z raportu Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego. W Polsce 58 proc. czasu oglądania przypada dla produkcji amerykańskich. Jaki jest udział polskich produkcji?

Netflix


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Europejskie Obserwatorium Audiowizualne będące częścią Rady Europy w Strasburgu opublikowało dwa nowe raporty: „SVOD Usage in the European Union” (Konsumpcja SVOD w Unii Europejskiej) oraz „Film and TV content in TVOD, SVOD and FOD catalogues - 2023 Edition” (Filmy i seriale w katalogach TVOD, SVOD i FOD - wydanie 2023).

Raporty te zawierają analizę konsumpcji filmów i seriali na platformach SVOD w 9 państwach członkowskich Unii Europejskiej od września 2022 do września 2023 roku oraz analizę oferty filmów i seriali w katalogach VOD 25 państw członkowskich Unii Europejskiej we wrześniu 2023 roku.

Autorami raportów są Christian Grece i Jean-Augustin Tran, analitycy TV i VOD w Departamencie Informacji Rynkowej Obserwatorium. Dane katalogów VOD pochodzą z JustWatch, a dane dotyczące konsumpcji VOD zostały dostarczone przez Goldmedia. Raporty powstały w ramach programu Komisji Europejskiej „Kreatywna Europa”.

Netflix, Prime Video i Disney+ liderami SVOD w Europie

Raport „SVOD Usage in the European Union” jest pierwszą edycją zestawienia czasu oglądania filmów i seriali w serwisach SVOD według pochodzenia, gatunku i daty produkcji (tylko w przypadku filmów). Raport opiera się na danych dotyczących czasu oglądania SVOD dostarczonych przez VOD-Ratings Goldmedia w 9 krajach UE (Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Szwecja i Włochy) od września 2022 do września 2023 roku.

Główną cechą konsumpcji SVOD w Europie jest jej koncentracja - za 85 proc. czasu oglądania odpowiadają tylko 3 platformy streamingowe: Netflix, Prime Video i Disney+ (Netflix 53,4 proc., Prime Video 19,4 proc., Disney+ 12,1 proc.).

Kolejne tylko 5 platform odpowiadało za więcej niż 1 proc. czasu oglądania: CANAL+ (3,5 proc.), HBO Max (2,8 proc.), Sky Go, Viaplay i Movistar (po 1 proc.). Wszystkie pozostałe serwisy odpowiadały za mniej niż 0,58 proc. czasu oglądania.

Produkcje oparte na scenariuszu stanowią odpowiednio 87 proc. i 95 proc. czasu oglądania filmów i seriali. Ogromną popularnością cieszą się najnowsze filmy - te wyprodukowane w latach 2022-2023 odpowiadały za 25 proc. czasu oglądania, choć stanowiły tylko 1 proc. katalogów SVOD.

Królują produkcje amerykańskie

W Polsce za 58 proc. czasu oglądania odpowiadały produkcje amerykańskie, za 14 proc. produkcje polskie, po 10 proc. produkcje europejskie spoza Polski i produkcje brytyjskie (łącznie 34 proc. dla produkcji z Europy), a za 8 proc. czasu oglądania odpowiadały inne zagraniczne produkcje.

Polskie filmy, w tym „365 dni”, „Dziewczyny z Dubaju” i „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”, stanowiły w naszym kraju 15 proc. udziału w łącznym czasie oglądania filmów. Produkcja krajowa była nadreprezentowana zarówno w zakresie konsumpcji filmów, jak i seriali. Produkcja filmowa stanowiła wspomniane 15 proc. czasu oglądania przy 7-proc. udziale w katalogach, a seriale odpowiednio 12 proc. i 6 proc.

Filmy amerykańskie odpowiadały w Polsce za 56 proc. czasu oglądania filmów, a seriale amerykańskie za 61 proc. czasu oglądania seriali, znacznie przed polskimi serialami (12 proc.). Europejskie seriale odpowiadały za 31,5 proc. czasu oglądania seriali, a filmy europejskie 36,1 proc. całkowitego czasu oglądania filmów.

Ogólnie, za 57 proc. czasu oglądania w Polce odpowiadały filmy, a 43 proc. seriale.

Filmy i seriale w katalogach TVOD, SVOD i FOD

Produkcje europejskie (filmy i seriale) stanowią 31 proc. wszystkich produkcji w katalogach VOD w 25 państwach członkowskich Unii Europejskiej, przy czym produkcje z UE27 stanowią 21 proc., a inne produkcje europejskie 10 proc. (32 proc. w katalogach TVOD, 31 proc. w SVOD i 26 proc. w katalogach FOD).

W przypadku wszystkich typów katalogów VOD, europejskie produkcje niekrajowe stanowią większość produkcji z UE27 (64 proc. w katalogach TVOD, 78 proc. w SVOD i 67 proc. w katalogach FOD).

Katalogi VOD we Francji, Hiszpanii, Niemczech i Włoszech, czyli krajach, gdzie produkuje się dużo filmów i seriali, zawierają głównie produkcje krajowe. Przykładowo 64 proc. wszystkich produkcji z UE27 w katalogach VOD we Francji ma pochodzenie krajowe. Podczas gdy katalogi VOD w krajach o mniejszym wolumenie produkcji opierają się głównie na treściach zagranicznych z UE (na przykład w Bułgarii tylko 1 proc. produkcji z UE27 to produkcje pochodzenia krajowego).

Dane: JustWatch

Źródło: coe.int  coe.int 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Platformy streamingowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...