reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Właściciel Formuły 1 przejmuje MotoGP

dodano: 2024-04-02 15:51 | aktualizacja: 2024-04-02 18:50
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Liberty Media/satkurier.pl

MotoGP MotoGP i Formuła 1 będą miały jednego właściciela. Liberty Media Corporation zawarła umowę nabycia Dorna Sports, wyłącznego posiadacza komercyjnych praw do Motocyklowych Mistrzostw Świata MotoGP, od Bridgepoint i Canada Pension Plan Investment Board. MotoGP zostanie przypisane do zasobów Formula One Group.

www.motogp.com
MotoGP www.motogp.com


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
MotoGP to wyścigi motocyklowe oferujące maksymalne prędkości przekraczające 360 kilometrów na godzinę i kąty pochylenia ponad 60 stopni. Od pierwszego sezonu w 1949 roku, który obejmował sześć rund w Europie, MotoGP znacznie się rozwinęło i w sezonie 2024 obejmie 21 wyścigów w 17 krajach. Carmelo Ezpeleta, dyrektor generalny Dorna od 1994 roku, nadal będzie kierował firmą z siedzibą w Madrycie.
 

- Jesteśmy podekscytowani możliwością poszerzenia naszego portfolio wiodących aktywów związanych ze sportem i rozrywką na żywo wraz z przejęciem MotoGP - powiedział Greg Maffei, prezes i dyrektor generalny Liberty Media. - MotoGP to globalna liga z lojalną, entuzjastyczną rzeszą fanów, urzekającymi wyścigami i profilem finansowym generującym duże przepływy pieniężne. Carmelo i jego zespół zarządzający stworzyli wspaniałe widowisko sportowe, które możemy udostępnić szerszej publiczności na całym świecie. Biznes ma znaczące zalety i zamierzamy rozwijać ten sport dla fanów MotoGP, zespołów, partnerów handlowych i naszych akcjonariuszy.

- To doskonały kolejny krok w ewolucji MotoGP i jesteśmy podekscytowani tym, co ten kamień milowy przyniesie Dornie, padokowi i fanom wyścigów MotoGP - powiedział Carmelo Ezpeleta, dyrektor generalny Dorna. - Jesteśmy dumni z globalnego sportu, który rozwinęliśmy, a ta transakcja jest świadectwem wartości dzisiejszego sportu i jego potencjału wzrostu. Liberty ma niesamowite osiągnięcia w rozwijaniu aktywów sportowych i nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszego partnera, który poszerzy bazę fanów MotoGP na całym świecie.

Liberty Media przejmie 86 proc. udziałów w MotoGP, a zarząd MotoGP zachowa około 14 proc. udziałów w spółce. Transakcja odzwierciedla wartość przedsiębiorstwa MotoGP wynoszącą 4,2 mld euro i wartość kapitału własnego wynoszącą 3,5 mld euro, przy czym oczekuje się, że istniejące saldo zadłużenia MotoGP pozostanie niezmienione po zamknięciu. Transakcja będzie obejmować około 65 proc. w środkach pieniężnych, 21 proc. w akcjach zwykłych serii C Liberty Formula One i 14 proc. zatrzymanego kapitału własnego przez zarząd MotoGP.

Oczekuje się, że przejęcie zostanie sfinalizowane do końca 2024 roku i jest uzależnione od uzyskania zgód i zezwoleń organów ds. konkurencji i inwestycji zagranicznych w różnych jurysdykcjach.

Kto posiada prawa do transmisji MotoGP i Formuły 1 w Polsce?

Wyścigi bieżącego sezonu MotoGP można oglądać na kanałach Polsat Sport Premium, których nadawcą jest Telewizja Polsat. Natomiast wyścigi Formuły 1 są transmitowane na platformie streamignowej Viaplay. Viaplay Group posiada prawa sportowe do F1 do końca sezonu 2025, jednak w połowie 2025 roku zamierza wycofać się z polskiego rynku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Motosport


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

409 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...