reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Zmiana kodowania NTV Plus do końca 2024?

dodano: 2024-05-09 18:03
autor: RO | źródło: tvnews.by/kommersant

antena NTV Plus Operator platformy satelitarnej i internetowej NTV Plus przygotowuje się do zmiany systemu dostępu warunkowego dla swoich kanałów telewizyjnych, nadawanych przez satelitę. Zamiast używanego od ponad 20 lat francuskiego Viaccess ma być stosowany Compunicate chińskiego producenta.

https://ntvplus.ru/promo/darktheme/images/action2.jpg
NTV Plus


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
NTV Plus planuje odejście od rozwiązań francuskiej firmy Viaccess SA w zakresie zabezpieczeń transmisji telewizyjnych przed nieautoryzowanym odbiorem. Z usług Viaccess korzysta od 2000 roku.

Źródła podają, że NTV Plus planuje przejście do końca 2024 roku. Operator oficjalnie nie potwierdził tej informacji.

NTV Plus dystrybuuje swoją płatną platformę w całej Rosji, wykorzystując satelity Eutelsat 36B/Express-AMU1 (36°E), Express AT1 (56°E) i Express AT2 (140°E). Odmowa od francuskiego systemu Viaccess wynika z „nieżyczliwości” dostawcy, a także z faktu, że operator stał się ofiarą ataków hakerskich latem 2023 roku.

Potrzeba zastąpienia systemu dostępu warunkowego (CAS) innym rozwiązaniem pojawiła się po rozpoczęciu przez Rosję wojny na Ukrainie.
Późniejsze sankcje, trudności w płatnościach i problemy logistyczne po stronie producenta zaczęły wpływać na dostawy modułów kryptograficznych do montażu w dekoderach satelitarnych. W rezultacie rosyjscy operatorzy platform satelitarnych zaczęli szukać krajowych rozwiązań. W ten sposób firma GS Lab (część holdingu GS Group) zaoferowała własny system CAS - DRE Crypt, z którego korzysta Trikolor. Jednak NTV Plus, Telekarta i MTS odrzuciły ten pomysł, proponując stworzenie krajowego systemu CAS, który nie miałby powiązania z operatorami DTH (GS Group jest powiązany z Trikolor).

Obecnie kanały telewizyjne NTV Plus są równolegle zaszyfrowane w Viaccess i Compunicate (dostawcą drugiego jest chiński Compunicate Technology Inc., CTI). Oficjalny sklep NTV Plus oferuje do sprzedaży zestaw z dekoderem telewizji cyfrowej i modułem TV. Z opisu wynika, że obsługują system dostępu warunkowego CTI. Na początku marca br. konkurencyjny GK Orion rozpoczął testy chińskiego systemu w swojej platformie Telekarta.

W przeciwieństwie do Viaccess, chiński Compunicate ma dość niski koszt licencji.
Można powiedzieć, że zastąpienie systemu Viaccess pozwoli zaoszczędzić pieniądze w czasach panującej stagnacji na rynku telewizji satelitarnej. Jednak jest to inwestycja w nieznany poziom bezpieczeństwa - nie wiadomo, jak bardzo chiński Compunicate będzie odporny przed działaniem hakerów próbujących złamać zabezpieczenia.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Platformy na świecie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...