reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

KRRiT nie daje koncesji TVN Style

dodano: 2024-05-23 11:50 | aktualizacja: 2024-05-23 13:24
autor: Jerzy Kruczek | źródło: KRRiT

TVN Style KRRiT logo koncesja 360px Pojawił się komunikat Przewodniczącego KRRiT w sprawie głosowania nad koncesją dla TVN Style. 22 maja odbyło się głosowanie w sprawie przyznania koncesji przez KRRiT na kolejne 10 lat dla TVN S.A. na nadawanie TVN Style pozostało nierozstrzygnięte. Widać, że KRRiT kolejny raz bawi się koncesjami dla komercyjnych stacji.

KRRiT Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
 

Szokujący komunikat Przewodniczącego KRRiT

Zdaniem Przewodniczącego KRRiT przyznanie koncesji dla programu TVN Style mogłoby wiązać się ze złamaniem polskiego i europejskiego prawa. Z tego powodu struktura kapitałowa spółki zostanie poddana szczegółowej analizie przez niezależnych ekspertów.

Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji podmioty zagraniczne nie mogą posiadać (nawet pośrednio) więcej niż 49 % udziałów w spółce posiadającej koncesję w Polsce.

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej zmieniono ustawę o radiofonii i telewizji w ten sposób, że zwiększono limit udziałowców spoza Unii Europejskiej w spółce posiadającej koncesję na rozpowszechnianie programu do 49%, a w przypadku udziałowców z Europejskiego Obszaru Gospodarczego do 100%.

Właściciel akcji w TVN S.A. kontrolujący w 100% tę spółkę, nie jest podmiotem z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, gdyż Stany Zjednoczone są krajem spoza EOG.

Przewodniczący KRRiT przypomniał, że inwestycja amerykańska w TVN S.A. nastąpiła bez zezwolenia KRRiT, gdyż taka uchwała w przedmiocie amerykańskiej inwestycji w TVN S.A. nigdy nie miała miejsca.

Jak wynika z art. 40a ustawy o radiofonii i telewizji, nabycie akcji przez osobę zagraniczną w spółce, która posiada koncesję na rozpowszechnianie programu, wymaga zezwolenia Przewodniczącego KRRiT. Przewodniczący KRRiT wydaje i cofa ww. zezwolenie, na podstawie uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a jakiekolwiek zbycie akcji dokonane bez zezwolenia Przewodniczącego KRRiT jest nieważne z mocy prawa.

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski rozważa złożenie do Sejmu RP wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu Jana Dworaka – Przewodniczącego KRRiT w latach 2010-2016 - z powodu poważnego naruszenia polskiego prawa medialnego, poprzez bierne umożliwienie dokonania powyższej transakcji.

Zarząd TVN S.A. wydał oświadczenie:

Struktura właścicielska TVN Warner Bros. Discovery nie budzi żadnych wątpliwości.
Potwierdzają to wyroki sądów, liczne opinie prawne i decyzje KRRiT przyznające koncesje kanałom naszej grupy. Brak przedłużenia koncesji dla TVN Style i wypowiedzi szefa KRRiT są kolejnym bezprawnym atakiem na amerykańskiego inwestora i wartości łączące nasze kraje.

Zarząd TVN S.A.

Jest wniosek o Trybunał Stanu dla Macieja Świrskiego

Pod wnioskiem podpisało się 185 parlamentarzystów. Wniosek dotyczy trzech segmentów, czyli blokowania pieniędzy z abonamentu dla publicznego radia i telewizji. Drugi poważny zarzut wobec Świrskiego dotyczy blokowania rekoncesji dla nadawców prywatnych (TVN, TVN24, Radia Tok FM, Radia ZET) - ostatnim przykładem jest blokowanie koncesji dla TVN Style. Trzeci zarzut to niewykonywanie badań statystycznych dotyczących oglądalności stacji telewizyjnych w Polsce i wydawanie publicznych pieniędzy na komercyjne badania. W sumie zarzutów jest aż 11.

Świrski nałożył też karę na likwidatora spółki Telewizja Polska S.A. w likwidacji, bo ten nie chciał mu udostępnić pewnych informacji. To dziwne, bo  Świrski nie uznaje likwidatorów. Wykazano też, że na TOK FM nałożono karę 80 tys. zł za krytykę podręcznika HIT przez jednego z gości tego radia.

Na koniec wiadomo, że jest też wniosek do prokuratury o przekroczenie uprawnień przez Przewodniczącego KRRiT na gruncie Kodeksu Karnego, który będzie równolegle rozpatrywany. 

Źródło: www.gov.pl  interia.pl  tvn24.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...