reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Super łączność na stadionach Euro 2024

dodano: 2024-05-27 17:41 | aktualizacja: 2024-05-28 12:55
autor: Artur Kwiecień | źródło: telekom.de

deutsche telekom ujednolica globalny branding t-mobile 360px Piłkarskie Euro 2024 rozpocznie się za niecałe 3 tygodnie - przygotowania wkraczają w końcową fazę. Na potrzeby turnieju niemiecki Telekom doprowadza niemieckie stadiony piłkarskie do najwyższego stanu technicznego. Na stadionach zapewnia najlepszą łączność i dużą prędkość za pośrednictwem 5G i światłowodów.

Telekom
Telekom stadion Euro 2024 fot Deutsche telekom 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Telekom doprowadza stadiony piłkarskie Euro 2024 do najwyższego stanu technicznego.

Telekom znacząco rozbudował swoją sieć komórkową na wszystkich 10 arenach.
Łącznie zainstalowano na stadionach UEFA EURO 2024™ około 750 nowych anten 5G. 300 z nich zaopatruje trybuny w wentylatory, około 450 w pomieszczeniach wewnętrznych, takie jak piwnice i pomieszczenia dla mediów. Telekom zadbał też o to, aby sieć wokół stadionów była szczególnie dostosowana do potrzeb kibiców.

Wykonano łącznie 38 tymczasowych podłączeń do stref kibica, dworców kolejowych czy kwater drużyn. Zapewnią one najlepsze połączenia telefonii komórkowej. Telekom zainstalował około 65 km nowych światłowodów na potrzeby stacjonarnego połączenia stadionów z siecią, aby przesyłać na cały świat obraz na żywo z meczów. Telekom dostarczy na stadiony ponad 2000 dystrybutorów sygnału (przełączników) oraz punktów podłączenia sieci WLAN i kabli.

Trzykrotnie większa przepustowość danych w komunikacji mobilnej

Łączność mobilna musi być w stanie obsłużyć ilość danych dla osób oglądających Mistrzostwa Europy.
Dotyczy to w szczególności stadionów i ich okolic oraz stref kibica. Ruch danych jest szczególnie duży podczas wydarzeń sportowych. Szybkość transmisji danych na stadionach jest teraz trzykrotnie większa. Zamiast do 375 Mbit/s jak dotychczas, Telekom był teraz w stanie mierzyć na trybunach prędkość do 1,2 Gbit/s. Oznacza to, że fani odczują zauważalną poprawę podczas surfowania lub wysyłania wiadomości podczas meczów.

Telekom opiera się na częstotliwości 3,6 GHz, która umożliwia szczególnie szybką transmisję.
Częstotliwość ta jest wykorzystywana na 9 z 10 stadionów. Tylko na stadionie w Kolonii nie jest to obecnie możliwe ze względów statycznych. Ponadto Telekom korzysta z 5G i LTE w pasmach częstotliwości 900 MHz, 1,8 GHz, 2,1 GHz i 2,6 GHz. Rozszerzony zasięg telefonii komórkowej jest już gotowy do użycia na wszystkich 10 stadionach.

Technologia pozostaje na stadionach po turnieju i zapewnia solidną komunikację mobilną podczas meczów Bundesligi.

Na potrzeby turnieju Euro 2024 zespoły techniczne rozbudowują także istniejące lokalizacje i wdrażają 38 rozwiązań tymczasowych. Są to anteny mobilne, które zapewniają komunikację mobilną w często odwiedzanych obszarach przez określony czas. Szczególnie skupiono się na strefach kibica. Największa strefa kibica w Berlinie, przy Reichstagu, zostanie otoczona szczególną opieką podczas turnieju, podobnie jak strefy kibica i widowiska publiczne w Dortmundzie, Düsseldorfie, Hamburgu, Kolonii i Stuttgarcie.

„Maszt radiotelefonu mobilnego na wynos” zostanie użyty 18 razy. Kontener z antenami 5G i LTE to autorska innowacja Telekomu, którą można ustawić i użytkować w bardzo krótkim czasie.

Sieć stacjonarna odgrywa ważną rolę na stadionach UEFA Euro 2024.

Łącznie na stadionach ułożonych zostanie około 65 km światłowodów.
Głównym zadaniem okablowania stacjonarnego na stadionach jest zapewnienie mediom wystarczającej przepustowości i szybkości transmisji obrazu i dźwięku. Aby to osiągnąć, oprócz linii światłowodowych na stadionach zostanie zainstalowanych ponad 900 dodatkowych przełączników i ponad 1300 punktów dostępowych. Przełączniki to dystrybutory, które zapewniają komunikację w każdym zakątku. Media, pomocnicy i urzędnicy uzyskują następnie dostęp do danych za pośrednictwem sieci WLAN za pośrednictwem punktów dostępu.

Dodatkowo 53 dedykowane routery 5G zapewnią mediom szybki Internet za pośrednictwem komunikacji mobilnej. Obszary krytyczne, takie jak trybuna dla mediów, są chronione przed awariami za pomocą specjalnych rozwiązań o wysokiej dostępności. Część sprzętu będzie nadal używana na stadionach po zakończeniu turnieju lub będzie wykorzystywana przez Telekom podczas innych wydarzeń.

Światłowody dla transmisji telewizyjnych dla całego świata

Rozbudowa technologii stadionowej jest absolutnie konieczna w przypadku tak ważnych wydarzeń, jak UEFA Euro 2024.

Na finale na Stadionie Olimpijskim w Berlinie oczekuje się obecności około 1200 przedstawicieli mediów.

Podczas zwykłego meczu Bundesligi jest ich około 80. Większość przełączników jest już zainstalowana na stadionach, ukończono także część okablowania. Pozostałe prace można rozpocząć dopiero teraz, po zakończeniu sezonu Bundesligi. Następnie stadiony są oczyszczane i przeprowadzane są ostatnie poprawki.

Każdy stadion jest połączony z Międzynarodowym Centrum Nadawczym UEFA (IBC) w Lipsku za pomocą dwóch redundantnych linii światłowodowych. Zapewnia się, że te dwa połączenia są kierowane całkowicie oddzielnie przez sieć Telekom. Sygnały z IBC rozchodzą się w świat w postaci obrazów telewizyjnych. Każda z linii światłowodowych ma przepustowość 200 Gbit/s.

Łącznie za pośrednictwem połączeń światłowodowych do IBC można jednocześnie przesłać 4Tbit/s danych. Z IBC w Lipsku sygnały przesyłane są także światłowodami Telekomu do 14 oficjalnych stref kibica UEFA, gdzie odbywają się publiczne pokazy dla kibiców. 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...