reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Będzie nowy kanał z ligą francuską?

dodano: 2024-06-26 10:56 | aktualizacja: 2024-06-26 16:15
autor: Jerzy Kruczek | źródło: LFP/ L'Équipe

Canal plus LFP Ligue 1 beIN sports 360px.jpg Ponieważ nie udało się jeszcze sfinalizować żadnej umowy dotyczącej praw telewizyjnych we Francji, francuska liga piłkarska LFP przedstawiła zarys własnego kanału Ligue 1, który przygotowuje na sezon 2024/25 rozpoczynający się 16 sierpnia 2024 r. Wartość praw Ligue 1 znacząco spadła, co może oznaczać mniejsze wpływy dla klubów.

CANAL+/LFP/satkurier.pl
Canal LFP Ligue 1 beIN sports 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Ligue 1 niechciana we Francji?

Propozycja LFP pojawiła się po tym, jak organ zarządzający Ligue 1 miał trudności ze znalezieniem oferenta na 5-letni cykl praw do transmisji od 2024 roku do końca sezonu 2028/29.

Według L'Équipe ten tzw. „Plan B” miałby obejmować niewyłączny kanał sportowy, który byłby dostępny dla francuskich operatorów platform.

Zamiast pojedynczej opłaty za prawa transmisji, operatorzy otrzymywaliby procent od każdego sprzedanego abonamentu o wartości 25 euro.

Ambitne plany LFP mogą nie wypalić

Nowy, sportowy kanał dedykowany miałby być dostępny w cenie 30 euro/miesięcznie przez okres 9 miesięcy. LFP ambitnie oczekuje, że zyska 2 mln abonentów, a łączne przewidywane przychody wyniosą ponad 518 mln euro. Poza tym 10 mln euro dodatkowego dochodu mogłoby pochodzić z reklam, a 15 mln euro z licencji na takie miejsca, jak hotele, bary i restauracje.

Docelowo, według prognoz medialnych, globalne przychody LFP dodatkowo osiągnęłyby około 418 mln euro.

Do piątego roku działania takiego rozwiązania łączna liczba abonentów kanału z Ligue 1 wzrośnie do 3 milionów, a przychody z reklam wyniosą 18 mln euro, co przełoży się na globalny przychód w wysokości 718 mln euro.

Kanał Ligue 1 - technicznie z kim? Potrzebny partner medialny

Projekt stał się priorytetem dla francuskiej LFP.
Teoretycznie projekt kanału mógłby zostać zrealizowany wspólnie z beIN Sports i być wspierane przez niewyłącznych dystrybutorów, takich jak operatorów telekomunikacyjnych Free, Bouygues, SFR i Orange, a także Amazon Prime Video, który zamknął ofertę karnetów Ligue 1 po wygaśnięciu praw na lata 2021-2023.

Plany mają wsparcie funduszu inwestycyjnego CVC, który zasilił LFP 1,5 mld euro w zamian za 13% przychodów komercyjnych.

Teoretycznie także DAZN również mógłby być częścią tego projektu, bo według doniesień jako jedyny złożył ofertę do LFP, ale roczny budżet wynoszący 500 mln euro został uznany za zbyt niski i odrzucony. Pytanie, czy to nie były dobre pieniądze, bo może się okazać, że ambitny plan własnego kanału Ligue 1 nie wypali, gdyż francuska liga znacząco straciła na znaczeniu nie tylko na świecie, ale także w samej Francji. Jest stanowczo przereklamowana, a prawa do transmisji kosztują za dużo - były od lat sztucznie przepłacane, na co zwracał uwagę francuski Canal+.

Canal+ France nie jest zainteresowany?

Na początku LFP chciało stworzyć dedykowany kanał Ligue 1 prowadzony przez beIN Sports i nadawany przez Canal+ za łączną kwotę 700 mln euro rocznie. Canal+ France twierdzi jednak, że nigdy nie przedstawił projektu ani LFP, ani beIN Sports, pomimo zawartych umów dystrybucyjnych.

Dlatego pierwotny plan kanału produkowanego przez beIN Sports, ale dystrybuowanego przez Canal+ stoi w miejscu. Istnieje nadzieja na osobną ofertę beIN Sports lub DAZN.

Co z transmisjami Ligue 1 w Polsce?

Do końca sezonu 2023/24 prawa do transmisji Ligue 1 w Polsce były w posiadaniu Eleven Sports, z sublicencją dla CANAL+. Każda ze stacji równolegle pokazywała 6 wybranych meczów kolejki. Porozumienie z Eleven Sports zostało zawarte za pośrednictwem beIN Media Group. Na razie nie jest jasne, czy Eleven Sports przedłuży prawa do Ligue 1 na polskim rynku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe kanały


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...