Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Złoty środek: suplement diety zmniejsza agresję o 30%
Istnieje wiele jawnych aktów agresji od przemoc słownej i fizycznej po zastraszanie. Są też ukryte oznaki agresji, od wandalizmu i niszczenie mienia po podpalenia, kradzież i zabójstwa. Agresja w każdej wersji może negatywnie wpływać na relacje i mieć konsekwencje prawne. Nie trzeba dodawać, że na wielu poziomach społeczeństwo byłoby w lepszej sytuacji, gdyby agresywne zachowania zostały ograniczone. Nowe badanie może pokazać dużo prostszy sposób na agresję u człowieka.
Suplementy z kwasami omega-3 zmniejszają agresję, niezależnie od wieku i płci.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z
University of Pennsylvania (Penn) wykazało, że powszechnie stosowane suplementy zawierające kwasy omega-3 zmniejszają agresję, niezależnie od wieku i płci.
Zaleca się suplementację omega-3
Kto wie czy nie nadszedł czas na wprowadzenie suplementacji omega-3 w celu zmniejszenia agresji, niezależnie od tego, czy chodzi o wojsko, szkołę czy więzienia. Oczywiście omega-3 nie jest jakimś cudownym lekiem na agresję i nie rozwiąże problemu przemocy w społeczeństwie. Może jednak pomóc.
Badanie z 2002 r. wykazało, że podawanie więźniom suplementów zawierających niezbędne kwasy omega-3 zmniejszało u nich agresję.
Kwasy omega-3 od jakiegoś czasu cieszą się dziwnym powiązaniem z agresywnym zachowaniem.
Już w 2001 r. stwierdzono korelację między spożyciem dużych ilości ryb (bogatego źródła kwasów omega-3) a niższymi wskaźnikami zabójstw. W Wielkiej Brytanii więźniom podawano suplementy diety zawierające witaminy, minerały i niezbędne kwasy tłuszczowe. Potwierdzono, że więźniowie otrzymujący suplementy byli mniej agresywni i antyspołeczni.
Czy suplement z omega-3 jest skuteczny dla wszelkich form agresji?
Teraz naukowcy chcą w szczególności ustalić, czy suplement omega-3 jest skuteczny w przypadku wszystkich form agresji. W psychologii rozróżnia się agresję
„reaktywną”, czyli reakcję na postrzegane zagrożenie lub prowokację, oraz agresję
„proaktywną”, która wymaga planowania.
Naukowcy przeprowadzili metaanalizę 29 randomizowanych badań kontrolowanych, które wyraźnie mierzyły agresję u osób, którym podawano suplementy omega-3. Skupili się konkretnie na agresywnym zachowaniu, a nie na szerszych cechach, takich jak gniew, który jest postrzegany bardziej jako uczucie lub emocja, i wrogość, która jest bardziej postawą. Badania, w których uwzględniono dodatkowe suplementy diety, takie jak wapń i witamina D, ale naukowcy zbadali je jako potencjalny moderator.
Krótkotrwały efekt związany z suplementacją omega-3, który według badaczy odpowiada 30% redukcji agresji, zaobserwowano w przypadku różnych grup wiekowych, płci, diagnozy początkowej, czasu trwania leczenia i dawkowania.
Potwierdzono, że omega-3 zmniejsza zarówno reaktywną, jak i proaktywną agresję.
Naukowcy ograniczyli się do danych krótkoterminowych, ponieważ tylko jedno z 19 laboratoriów prowadzących badania skontaktowało się z uczestnikami po zakończeniu suplementacji.
Tłuste ryby: jak łosoś, makrela, sardynki i sardele, są bogatym źródłem kwasów omega-3
Naukowcy wyjaśniają, jak ich zdaniem omega-3 wywiera swoje działanie.
Poprzednie badania wskazywały, że agresywne i gwałtowne zachowanie ma podłoże poznawcze i neurochemiczne. Wiadomo również, że omega-3 odgrywa kluczową rolę w strukturze i funkcjonowaniu mózgu, w tym reguluje neuroprzekaźniki i ekspresję genów, a także zmniejsza stan zapalny mózgu.
Faktem jest, że kwasy omega-3 są powszechnie zaangażowane w wiele aspektów biologii neuronalnej, można więc założyć, że
suplementacja kwasami omega-3 może odgrywać przyczynową rolę w zmniejszaniu agresji poprzez regulację w górę mechanizmów mózgowych, które mogą być dysfunkcyjne u… osób, zakładając, że agresja ma częściowo podłoże neurobiologiczne – stwierdzili badacze.
Potrzebne są dalsze badania, aby ocenić długoterminową skuteczność suplementacji omega-3 w zmniejszaniu agresji.
Inne kierunki badań obejmowałyby wykorzystanie skanów MRI w celu ustalenia,
czy omega-3 poprawia funkcjonowanie mózgu, oraz zbadanie,
czy genetyka wpływa na leczenie kwasami omega-3. Tymczasem naukowcy twierdzą, że jest niewiele szkód dla ludzi, w tym dzieci, przyjmujących ten szeroko dostępny, bezpieczny i niedrogi suplement diety.
Rodzice starający się o leczenie agresywnego dziecka powinni wiedzieć, że oprócz innych metod leczenia, którym poddawane jest dziecko, pomocna może okazać się także
dodatkowa porcja lub dwie ryb tygodniowo.
Naukowcy twierdzą, że kwasy omega-3 należy stosować w połączeniu z istniejącymi metodami leczenia psychologicznego i psychiatrycznego.
Suplementacja kwasami omega-3 to uzupełnienie innych działań, które mogą mieć charakter psychologiczny lub farmakologiczny np. lek przeciwpsychotyczny risperidon.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.