reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Skórka pomarańczy kluczem do poprawy zdrowia

dodano: 2024-06-03 16:21
autor: Janusz Sulisz | źródło: University of Florida/Journal of Agricultural and Food Chemistry

Limonen Skórka z pomarańczy zdrowie satkurier 360px Amerykańscy naukowcy twierdzą, że skórki pomarańczy mogą być kluczem do poprawy zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Florida i Texas State University wykazały, że ekstrakt polarnej frakcji skórki pomarańczy zawierający feruloiloputrescynę ma potencjał łagodzenia chorób układu krążenia.

satkurier.pl
Skórka z pomarańczy zdrowie satkurier 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Ostatnie badania wykazały, że niektóre bakterie jelitowe przyczyniają się do rozwoju chorób układu krążenia.

Podczas trawienia bakterie jelitowe wytwarzają N-tlenek trimetyloaminy (TMAO). Poziomy TMAO mogą pomóc przewidzieć przyszłą chorobę sercowo-naczyniową.

W ramach nowych badań naukowcy z Uniwersytetu Florydy sprawdzali potencjał ekstraktów ze skórki pomarańczowej w zmniejszaniu produkcji TMAO i trimetyloaminy (TMA). Przetestowali 2 rodzaje ekstraktów: frakcję polarną i frakcję niepolarną.  Aby uzyskać frakcje polarne, do ekstrakcji skórki pomarańczowej użyli polarnych i niepolarnych rozpuszczalników.

Co to jest frakcja polarna i niepolarna?

W skrócie, jeśli wyobrazisz sobie sos do sałatek, to wszystko, co zawiera woda lub ocet, jest frakcją polarną, a wszystko, co znajduje się w oleju poza wodą, jest frakcją niepolarną. Co prawda w badaniach użyto innych rozpuszczalników (nie przypominały dokładnie wody i oleju), ale miały podobną polarność”.

Naukowcy odkryli, że ekstrakt frakcji niepolarnej skórki pomarańczy skutecznie hamuje wytwarzanie szkodliwych substancji chemicznych.

Zidentyfikowano związek zwany feruloiloputrescyną w ekstrakcie frakcji polarnej skórki pomarańczowej, który również znacząco hamuje enzym odpowiedzialny za produkcję TMA.

Wskazano też na nieznany dotąd potencjał zdrowotny feruloiloputrescyny w zmniejszaniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Tylko w USA każdego roku produkuje się 5 mln ton skórek pomarańczowych.
Okazuje się, że tylko na Florydzie 95% pomarańczy wykorzystuje się na sok. Co dzieje się ze skórkami? Połowa skórek przeznaczona jest na paszę dla bydła, a reszta się marnuje. Naturalne ekstrakty ze skórki pomarańczy są bezpieczne do spożycia przez ludzi. 

Skórki pomarańczowe, często wyrzucane jako odpady, można wykorzystać przetwarzając je w suplementy diety lub składniki żywności. Co ciekawe w Chinach skórka pomarańczy jest suszona i trafia potem albo do herbaty albo do potraw. Suszone skórki słodkiej pomarańczy są dodatkiem do wyrobu piw w stylu belgijskim.

Ekstrakt ze skórki pomarańczy [Orange Peel Extract] można kupić w Polsce - 50 ml kosztuje zaledwie 18 zł. 
Ekstrakt ze skórki pomarańczy, czyli D-limonen jest też sprzedawany w kapsułkach po 60 szt. (25 zł).
D-limonen jest głównym związkiem aromatycznym w olejkach eterycznych uzyskiwanych ze skórki owoców cytrusowych i ma działanie uspokajające. Ekstrakt ze skórki słodkiej pomarańczy, który zawiera właśnie limonen, działa na poziomie neuronalnym. 

Niestety nic nie wiadomo, czy w sprzedaży jest ta ważniejsza wersja ekstraktu frakcji niepolarnej.

Ciekawostka: suszona skórka pomarańczy jest świetną rozpałką do grilla - lepsza niż gazeta!

Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie Journal of Agricultural and Food Chemistry
 

Źródło: acs.org  addiopomidory.pl  sci.news

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zdrowie


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...