dodano: 2024-08-25 21:38 | aktualizacja:
2024-08-26 21:24
autor: Beata Wiśniowska |
źródło: UCLA Health/Nutrients
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Miód manuka z nektaru drzewa manuka, ma silne właściwości przeciwnowotworowe
Nutraceutyki to takie połączenie produktów prozdrowotnych i suplementów diety które, trąci czasami reklamowym bełkotem – to produkty, które oprócz dostarczania wartości odżywczych, mają również właściwości poprawiające zdrowie. Wśród nich można wymienić
różne miody i propolisy, żeń-szeń, zieloną herbatę, jeżówkę i kwasy omega-3. Tych produktów jest bardzo dużo i co chwilę się objawiają nowe, coraz bardziej cudowne.
Takim
przykładem nutraceutyku dotąd był miód manuka, wytwarzany z nektaru zbieranego przez pszczoły miodne podczas zapylania manuka, gatunku drzewa herbacianego rodzimego dla Nowej Zelandii i południowo-wschodniej Australii.
Miód manuka ma właściwości lecznicze
Wykazano, że
miód manuka ma właściwości antybakteryjne, przeciwutleniające i lecznicze. Wynika to ze specyficznego składu, który różni się od innych rodzajów miodu. Okazuje się, że wstępne badania przeprowadzone przez naukowców z UCLA wykazały, że
miód manuka może pomóc w zapobieganiu i leczeniu raka piersi.
Trzeba jeszcze wiele badań, ale pierwsze wyniki badań naukowców dają nadzieję na opracowanie naturalnej, mało toksycznej alternatywy dla chemioterapii. Trzeba w pełni zrozumieć korzyści płynące ze stosowania naturalnych produktów w terapii nowotworowej.
W przedklinicznych badaniach naukowcy odkryli:
- Miód manuka znacząco zmniejszył wzrost guza u myszy z komórkami raka piersi ER-dodatnimi o 84%, nie wpływając na normalne komórki piersi i nie powodując poważnych skutków ubocznych.
- Większe stężenie miodu manuka prowadziło do większej redukcji wzrostu komórek rakowych.
- Miód manuka zmniejsza poziom szlaków sygnałowych, których aktywność wzrasta w przypadku raka, takich jak AMPK/AKT/mTOR i STAT3, które odpowiadają za wzrost i przeżycie komórek nowotworowych.
- Miód manuka ograniczył proliferację komórek rakowych, ale nie wpłynął na wzrost normalnych komórek nabłonka gruczołu piersiowego, co wskazuje, że może oddziaływać konkretnie na komórki rakowe.
- Miód manuka wywołuje apoptozę, czyli śmierć komórek raka piersi.
- Miód manuka zwiększa skuteczność istniejących metod leczenia, takich jak tamoksifen, powszechnie stosowany lek antyestrogenowy w leczeniu raka piersi z dodatnim receptorem estrogenowym, gdy są stosowane łącznie.
Rak piersi jest główną przyczyną zgonów kobiet
U kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi z dodatnim receptorem estrogenowym (ER) – co stanowi około 60% do 70% kobiet zdiagnozowanych z rakiem piersi – komórki rakowe mają receptory, które pozwalają im wykorzystywać hormon estrogen do wzrostu. Podczas gdy leczenie antyestrogenem, czyli terapią endokrynologiczną, może zablokować wzrost guza u większości pacjentek, niektórzy stają się oporni na leczenie, często pozostawiając potencjalnie toksyczną chemioterapię jako jedyną alternatywę.
Naukowcy najpierw wyhodowali komórki raka piersi ER-dodatnie i potrójnie ujemne, kolejny z najczęstszych typów raka piersi, w laboratorium. W komórkach ER-dodatnich leczonych miodem manuka lub odwodnionym proszkiem miodu manuka zaobserwowali znaczące zależne od dawki zahamowanie proliferacji komórek rakowych w porównaniu do komórek leczonych kontrolami. W przypadku komórek potrójnie ujemnych efekt przeciwnowotworowy był bardziej skromny. Kiedy miód manuka był łączony z tamoksifenem, lekiem szeroko stosowanym jako terapia antyestrogenowa, proliferacja komórek ER-dodatnich została wyraźnie zahamowana i znacznie mniejsza niż w przypadku każdego z tych leków podawanych osobno.
Przyglądając się komórkom dokładniej,
naukowcy odkryli, że miód powoduje obniżenie poziomu estrogenu we krwi oraz liczby receptorów estrogenowych w guzach, a także zakłócenie rozwoju nowotworu poprzez wywołanie apoptozy, czyli śmierci komórek w komórkach nowotworowych.
Następnie naukowcy przeszli do testowania miodu manuka na modelach zwierzęcych.
Myszom, którym wszczepiono ludzkie komórki raka piersi ER-pozytywne i u których rozwinął się guz, podawano miód manuka doustnie. U myszy leczonych miodem zaobserwowano znacząco zahamowany wzrost guza w porównaniu z grupą kontrolną.
Ogólnie rzecz biorąc, miód zahamował wzrost i progresję ustabilizowanego ludzkiego guza raka piersi o 84% bez wpływu na zdrowe komórki.
Miód manuka zmniejsza proliferację komórek raka trzustki i niedrobnokomórkowego raka płuc.
Warto zajrzeć na
polską stronę z miodami manuka.
Przy zakupie miodu Manuka warto zwracać uwagę na tzw.
MGO - im większe tym lepiej. Miód manuka z dobrego źródła z Nowej Zelandii kosztuje majątek.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.