reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Więcej TVP na Astrze, ale później

dodano: 2005-10-12 02:35
autor: Janusz Sulisz | źródło: parabola.cz/TN

TVP all logo 1 października kanały TVP1, TVP2 i TVP3 miały pojawić się na Astrze 2C - 19,2E z częstotliwości 10.862H, ale dotąd ich tam nie ma. Nieoficjalnie wiadomo, że TVP odłożyła ich uruchomienie z powodu technicznych problemów, między innymi z kodowaniem i uplinkiem z SES Astra w Luksemburgu.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na razie nie podano oficjalnej informacji kiedy zostanie zrealizowany plan uruchomienia z Astry 19,2E trzech najbardziej popularnych kanałów Telewizji Polskiej - TVP1, TVP2 i TVP3. Jest wiele problemów technicznych i prawnych, które TVP musi uporządkować, by solidnie nadawać swoje kanały z Astry.

Nieoficjalnie mówi się, że TVP1 i TVP2 na pewno będą kodowane, ale jest też mowa o częściowym odkodowaniu programów kanału TVP3 (na wzór austriackiego ORF 2 Europe). Nie wybrano systemu kodowania, ale na Eutelsacie W3A - 7E kodowano w NDS-VideoGuard. Jeśli TVP miałaby nadawać także dla indywidualnych nadawców (co mile przyjęliby widzowie w Polsce i poza krajem), a nie tylko dla regionalnych ośrodków TVP, nadajników DVB-T i sieci kablowych, to możliwe jest, że wybrany zostanie inny system kodowania. Jednak NDS ma jeden z najpewniejszych systemów dostępu warunkowego, zwłaszcza jeśli wkrótce jest perspektywa uruchmienia kanału sportowego TVP, który zapewne będzie bardzo pożądany.

Warto też zwrócić uwagę decydentów na ul. Woronicza w jak doskonały sposób w Wielkiej Brytanii rozwiązano regionalizację kanałów BBC One i BBC Two w ramach przekazu satelitarnego z pozycji 28,2E. To wzór na cyfrową regionalizację TVP3. Co prawda, kanały BBC są nadawane z satelity Astra 2D (wiązka tego satelity jest ustawiona Wyspy Brytyjskie, ale niekodowane kanały BBC są osiągalne w Warszawie przy pomocy anteny 1,5-3,0m, więc można je podejrzeć).

Z satelity Astra 2C - 19,2°E Telewizja Polska korzysta z częstotliwości 10,862 GHz, pol. H, SR=22000, FEC=5/6 ale nadawane są tam tylko niekodowane kanały TV Polonia i TVP Kultura.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

299 zł Więcej...

Przyrząd do zarabiania kabli (CaP)

mini obcinaczka do kabli koncentrycznych

20 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...