reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Więcej TVP na Astrze, ale później

dodano: 2005-10-12 02:35
autor: Janusz Sulisz | źródło: parabola.cz/TN

TVP all logo 1 października kanały TVP1, TVP2 i TVP3 miały pojawić się na Astrze 2C - 19,2E z częstotliwości 10.862H, ale dotąd ich tam nie ma. Nieoficjalnie wiadomo, że TVP odłożyła ich uruchomienie z powodu technicznych problemów, między innymi z kodowaniem i uplinkiem z SES Astra w Luksemburgu.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na razie nie podano oficjalnej informacji kiedy zostanie zrealizowany plan uruchomienia z Astry 19,2E trzech najbardziej popularnych kanałów Telewizji Polskiej - TVP1, TVP2 i TVP3. Jest wiele problemów technicznych i prawnych, które TVP musi uporządkować, by solidnie nadawać swoje kanały z Astry.

Nieoficjalnie mówi się, że TVP1 i TVP2 na pewno będą kodowane, ale jest też mowa o częściowym odkodowaniu programów kanału TVP3 (na wzór austriackiego ORF 2 Europe). Nie wybrano systemu kodowania, ale na Eutelsacie W3A - 7E kodowano w NDS-VideoGuard. Jeśli TVP miałaby nadawać także dla indywidualnych nadawców (co mile przyjęliby widzowie w Polsce i poza krajem), a nie tylko dla regionalnych ośrodków TVP, nadajników DVB-T i sieci kablowych, to możliwe jest, że wybrany zostanie inny system kodowania. Jednak NDS ma jeden z najpewniejszych systemów dostępu warunkowego, zwłaszcza jeśli wkrótce jest perspektywa uruchmienia kanału sportowego TVP, który zapewne będzie bardzo pożądany.

Warto też zwrócić uwagę decydentów na ul. Woronicza w jak doskonały sposób w Wielkiej Brytanii rozwiązano regionalizację kanałów BBC One i BBC Two w ramach przekazu satelitarnego z pozycji 28,2E. To wzór na cyfrową regionalizację TVP3. Co prawda, kanały BBC są nadawane z satelity Astra 2D (wiązka tego satelity jest ustawiona Wyspy Brytyjskie, ale niekodowane kanały BBC są osiągalne w Warszawie przy pomocy anteny 1,5-3,0m, więc można je podejrzeć).

Z satelity Astra 2C - 19,2°E Telewizja Polska korzysta z częstotliwości 10,862 GHz, pol. H, SR=22000, FEC=5/6 ale nadawane są tam tylko niekodowane kanały TV Polonia i TVP Kultura.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...