reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Dekodery TVP jeszcze przed olimpiadą

dodano: 2007-10-04 10:09 | aktualizacja: 2007-10-04 11:51
autor: Janusz Sulisz | źródło: Puls Biznesu

DVB-T Polska Puls Biznesu dotarł do szczegółów oferty cyfrowej platformy TVP, Polskiego Radia i Polkomtela. Inwestycja to 1 mld złotych plus spodziewane dopłaty z funduszy Unii Europejskiej w wysokości 2 mld euro. Dekodery TVP mają trafić do abonentów jeszcze przed olimpiadą w Pekinie.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Projekt ma wsparcie rządu RP, ale dzięki funduszom unijnym usługą telewizji cyfrowej miałoby być objętych 24 mln obywateli polskich.

Na początek TVP, Polkomtel i Polskie Radio mają zainwestować z własnych funduszy 200-250 mln EUR (0,8-1 mld zł). To nakłady na technologię i pierwsze kilkaset tysięcy cyfrowych dekoderów, które mają trafić do odbiorców przed olimpiadą w Pekinie.

Chodzi o dekodery MPEG4 (używanie słownictwa 'nowej generacji' kojarzy się z komercyjną platformą n), które — obok kilkuset kanałów telewizyjnych — zapewnią też dostęp do internetu i telefon z darmowymi połączeniami, wliczonymi w koszt abonamentu.

Najbardziej interesujące, ale niebezpieczne dla komercyjnych platform, że konsorcjum publicznych spółek chce zastosować 'rozdawnictwo' sprzętu do odbioru telewizji cyfrowej, pokrywając koszty z miesięcznych opłat za korzystanie z usług.

Najprawdopodobniej warunkiem otrzymania dekodera będzie opłacony abonament RTV. W ten prosty sposób publiczni nadawcy znaleźli metodę na 75 proc. niepłacących abonamentu RTV.

Pytanie czy to się uda, przy 3 mln płacących platformom za satelitarne kanały i kilku milionom za kablówki? Niekoniecznie, bo problemem może być brak odbioru .....stacji komercyjnych, które są bardzo popularne. Brak TVN lub Polsatu może być decydujący!

Tempo prac jest niezwykłe, jak na trzy spółki skarbu państwa. Firmy zaczęły rozmowy pół roku temu, dwa tygodnie temu podpisały umowę, a zrealizować projekt naziemnej telewizji cyfrowej chcą już w połowie przyszłego roku.

Istotne, że to państwo chce stworzyć warunki dla powstania i funkcjonowania rynku telewizji cyfrowej.
-Rząd nie będzie bezpośrednio ingerował w wolny rynek, ale będzie wspierał aktywność na tym polu spółek skarbu państwa — zapewnił prezes TVP.

Projekt się zwróci, gdy w domach znajdzie się 1 mln cyfrowych dekoderów. Wariant optymistyczny zakłada, że stanie się to do końca 2008 r. Według nieoficjalnych informacji jest mowa o 3 mln odbiorników DVB-T. Nie ma informacji, kto miałby produkować te dekodery, ale z tym nie będzie problemów, bo przy tak dużym zamówieniu znajdzie się szybko poważny, stategiczny producent, który do tego zrobi dobrą cenę.

Rząd od miesięcy bezskutecznie próbuje opracować strategię przejścia z nadawania analogowego na cyfrowy. Wydaje się, że znaleziono sposób, by do 2012 r. wyłączyć analogową transmisję telewizyjnę.

Platformy satelitarne i nadawcy komercyjni mają obawy, że realizacja projektu TVP, PR i Polkomtela może mocno osłabić ich pozycję, zwłaszcza że telewizja publiczna nie chciała przystąpić do projektu telewizji cyfrowej POT, realizowanego przez Polsat i TVN.

Pomysł TVP na telewizję cyfrową opiera się na mariażu naziemnej telewizji cyfrowej i telewizji satelitarnej, a to może nie podobać się trzem płatnym platformom satelitarnym, które aktualnie inwestują duże pieniądze w nowe projekty związane z HDTV oraz na gwałt dołączają coraz większą liczbę kanałów.

Prezes TVP twierdzi, że projekt zakłada udział satelity Astra.

-Będzie to cyfrowa telewizja satelitarna, a jeżeli rząd będzie wdrażał strategię naziemnej telewizji cyfrowej, stworzymy telewizję naziemno-satelitarną.

To nie dziwi, bo na budowę platformy satelitarnej TVP od dawna próbuje namówić operator satelitarny SES Astra, który ma swój oddział w Warszawie.

Aktualnie wśród płatnych platform satelitarnych w Polsce dominuje Cyfrowy Polsat z 1.7 mln abonentów, następnie jest Cyfra+ (około 1 mln abonentów), a istniejąca zaledwie 1 rok telewizja n ma 200 tys. abonentów. Uzupełnieniem polskiego rynku są satelitarne odbiorniki FTA dla TV Trwam i tysiące niezależnych odbiorników FTA/CI.

Zaznaczyć trzeba, że udział Polkomtela w porozumieniu sygnalizuje, że TVP jest też zainteresowana transmisją programu na telefony komórkowe Plusa.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...