reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

HUTH 2060 DAP V

dodano: 2000-12-16 14:30 | aktualizacja: 2000-12-16 14:30
autor: Janusz SULISZ | źródło:

TEST ANALOGOWO-CYFROWEGO ODBIORNIKA z POZYCJONEREM HUTH 2060 DAP VProsimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dzięki uprzejmości firmy HUTH Sat Technology przedstawiamy kolejny odbiornik analogowo-cyfrowy. HUTH 2060 DAP V - wyposażony w pozycjoner i teletekst. Przypomina „młodszego brata” - odbiornik HUTH 2020 DA - znany dobrze na polskim rynku. Jest to uniwersalny odbiornik DA do odbioru kanałów ogólnie dostępnych (FTA), bez kieszeni dla modułów Common Interface.

Panel przedni odbiornika HUTH 2060 DAP V ma bardzo ładną i nowoczesną linię wzorniczą, przypominającą Nokię 9800. Czteropozycyjny wyświetlacz w kolorze czerwonym. Przycisk do przełączania w stan czuwania koloru zielonego. Także zielone są przyciski sterujące odbiornikiem z panela pod klapką z prawej. Być może zielony kolor będzie razić niektórych użytkowników, ale nie jest to najważniejsze w tym przypadku.

Panel tylny to już prawie standard wykonania dalekowschodnich producentów tunerów klasy DAP. Wejście dla konwertera Digital LNB oraz dwa analogowe (Analog in A i B). Jest oczywiście pętla Digital output. Odbiornik ma dwa złącza SCART: TV, dekoder. To drugie może służyć do podłączenia magnetowidu (VCR) lub dekodera analogowego: VideoCryptu, D2-MAC lub Syster (C+). Po lewej panela tylnego są gniazda antenowe i modulatora UHF . Zakres kanałów modulatora też już jest standardem (21-69). Po prawej jest mechaniczny wyłącznik zasilania odbiornika (obok kabla sieciowego) - bardzo przydatny i zaciski do podłączenia sterowania siłownikiem, polaryzatorem mechanicznym oraz napięciem 0/12V. Dalej zauważamy złącze RS232C do programowania odbiornika z komputera i cztery złącza typu Cinch: Video, Audio lewy i prawy, oraz dekoderowe. Nie ma gniazda S-VHS ani wyjścia cyfrowego audio.

Pilot, zasilany dwiema bateriami AAA (1,5V), jest ergonomiczny i „trzyma się ręki”. Zwyczajowo „róża wiatrów”: przełączanie kanałów, sterowanie poziomem głośności i OK.Porównując do tunera Huth 2020DA dodano kilka przydatnych przycisków, na przykład do sterowania pozycjonerem: wschód (East) i zachód (West) oraz przycisk przełączający części: analogową i cyfrową. (ANA/DIG).

Menu główne tunera otwiera przycisk MENU. Najważniejsze, że jest jedno menu ekranowe dla obu części i nie sprawia to wrażenia, że część analogowa została na siłę przyklejona do części cyfrowej odbiornika. Na początek sprawdziliśmy (bardzo ważne dla polskich użytkowników), czy jest polska grafika ekranowa. Niestety wśród wersji językowych jest tylko: angielska (GB), niemiecka (D), francuska (F), turecka (TR), hiszpańska (ESP) i włoska (I). Brak polskiej to wynik praw autorskich dla takiego menu, jakich udzielił koreański producent - AMT - tylko węgierskiej firmie Betacom. Nie należy się więc spodziewać, aby kiedykolwiek powstała wersja oprogramowania odbiornika HUTH 2060 DAP V z polskim OSD, chyba, że nastapi porozumienie firm HUTH i BETACOM.

MAIN MENU zawiera kolejno następujące podpunkty zaopatrzone w charakterystyczne piktogramy: TV Channels (kanały TV), Radio Channels (kanały radiowe), Analog Channels (kanały analogowe), Audio Selection (wybór audio), TV Guide (przewodnik TV), Installation (instalacja) i System Settings (ustawienia systemowe). Na początku użytkowania każdego odbiornika najważniejsze są: funkcje instalacyne i ustawienia systemowe. Sprawdzenie ich może znacznie ułatwić pracę z odbiornikiem:

1. LNB Power (napięcie dla konwertera) - powinno być ON (załączone),

2. Motorized ANT Setting (ustawienia anteny obrotowej-limity) - punkt istotny dla zastosowania anteny obrotowej. W menu tym należy ustawić limity siłownika: Upper i Lower (lewy i prawy). Używając przycisków VOL UP/DOWN lub WEST/EAST, bezwzględnie kontrolować należy kierunek i zakres obrotu anteny, aby uniknąć uszkodzenia czaszy lub siłownika. Jeśli limity były już ustawione, wtedy menu ma inny wygląd. Można zmienić nie tylko limity, ale także skasować pozycję wybranego satelity, a nawet wszystkie pozycje.

3. TP Configuration (konfiguracja transponderów) - należy wybrać satelitę spośród nazw zawartych w pamięci. Użytkownik ma możliwość wyboru satelitów, których nazw nie znaleziono - z USER1-10. Można wybrać dla każdego satelity typ konwertera oraz jego konfigurację, czyli oscylatory lokalne dolny i górny, napięcie sterujące 0 lub 12V, oraz typ sygnału DiSEqC, kontrolę polaryzacji: napięciową dla konwertera Universal lub przez Skew. W miejscu tym można także skonfigurować konwerter dla pasma C (4GHz) - ustawiajac standard i 05150 MHz. Zdecydować należy jednak, jaki konwerter C-Band jest stosowany: sterowany napięciem 13/18V czy polaryzatorem mechanicznym. Można także w tym miejscu dodać nowy transponder dla wybranego satelity Add New TP podajac częstotliwość, polaryzację, SR. Ważny jest wybór: FTA only - kanały niekodowane. Jest to wygodne dla „pozbycia się” na poziomie wyszukiwania wszystkich kodowanych kanałów. Podać należy również pozycję anteny satelitarnej w zakresie ustawionych wcześniej limitów i po tym wyborze można rozpocząć wyszkiwanie kanałów -Search Channels (przy wyszukiwaniu z kanałami kodowanymi każdy z nich zostanie odznaczony symbolem dolara).

4. Analog Channels - kanały analogowe.

Po wyszukaniu cyfrowych kanałów można przejść do:

5. TV Channels - tabeli kanałów telewizyjnych.

6. Radio Channels - tabeli kanałów radiowych.

Podczas konfiguracji transponderów przy dodawaniu kanałów odbiornik pyta o ich nazwę. Pokazuje się wtedy na ekranie klawiaturka umożliwiająca wstawienie własnej nazwy. Kolejno należy podać też PIDy: Video, Audio i PCR (dziesiątkowo) akceptując przyciskiem OK. Nie pokazują się komunikaty automatyki dla PID-ów, ale jeśli nie podamy ich i tak wyszukanie kanałów jest możliwe. Przyciskiem CLEAR kasujemy błędnie wprowadzone lub niepotrzebne transpondery dla danego satelity.

Część analogowa.

Wybierając w głównym menu Analog Program pokazuje się ekran do ustawiania kanałów analogowych: Video, Audio, LNB i EDIT Channels. Można też urachamiając przyciskiem OSD i Guide korzystać z ekranów według kolejności: Video-Audio-LNB.

W Video ustawiamy wszystkie potrzebne parametry do odbioru programu analogowego według kolejności: numer kanału, częstotliwość w MHz, wybór pasma C lub Ku, V-B/W - szerokość pasma (18 MHz - wąska lub 27 MHz - szeroka), LT-ADJ - próg czułości od 00-31 (07 to standardowe ustawienie), DEV - jasność video (0-7), DECODER - 4 możliwości ustawienia wejść i wyjść dekoderowych, BASEBAND - wybór sygnału dla odpowiedniego dekodera: klampowane, nieklampowane i MAC, NAME - wprowadzić można własną 10-literową nazwę kanału - „klawiaturka”, All Scan - wyszukiwanie wszystkich analogowych kanałów według częstotliwości i automatyczny zapis bez pytania, które z nich zapamiętać.

W menu Audio można wybrać szerokość pasma fonii w zakresie regulacji, począwszy od 110kHz do 500kHz. Deemfaza do wyboru: 50mS, 75mS, J17. Fonia mono lub stereo oraz numeryczne jej częstotliwości to standard. Oryginalna jest funkcja automatycznego wyszukiwania częstotliwości fonii w zakresie 5,00-9,00MHz.

W części LNB (dla analogu) ustawić można, podobnie jak w części cyfrowej: numer kanału, wejście konwerterowe A-B, nazwę satelity, typ konwertera, pozycję satelity, polaryzację i Skew (od -99 do +99). Zapamiętać należy przez przyciśnięcie STORE. Przy ustawianiu sygnału kierujemy się wskaźnikiem poziomu sygnału - pasek i procentowy wskaźnik na ekranie.

Edit Channels - edycja kanałów (analogowych, choć podobne możliwości dotyczą edycji kanałów cyfrowych TV i radiowych). Pozwala na swobodne przenoszenie kanałów, ich zabezpieczenie, dodawanie i usuwanie do faworyzowanych kanałów.

W ustawieniach systemowych (SYSTEM SETTINGS), gdzie między innymi poszukiwaliśmy polskiej grafiki ekranowej, można wybrać inne wprowadzenia. Jest zmiana wersji językowej fonii, tryb audio(mono-stereo), regulacja czasu w stosunku do czasu GMT (dla Pekinu jest aż +8 godzin!), format obrazu (4:3 lub 16:9), standard TV (PAL, NTSC, MULTI), tryb modulatora UHF z możliwością regulacji kanału od 21 do 69. Następne trzy punkty w tym menu to specjalne zastosowania: Color - indywidualne ustawianie kolorów grafiki ekranowej; Upgrade IRD - wpisywanie nowego oprogramowania z komputera PC przez złącze RS-232C; Initialization - po przyciśnięciu OK odbiornik wyłączy się i powróci do stanu ustawień fabrycznych.

UWAGA:

Należy uważnie poruszać się w menu ustawień systemowych.

Przycisk Teletext uruchamia ekran teletekstu. Można wybierać numerycznie kolejne jego strony i (według instrukcji obsługi) poruszać się po nich. Charakterystyczne jest, że firma HUTH w nazwie odbiornika dodaje symbol V , aby podkreślić fakt przystępnej obsługi teletekstu w części cyfrowej odbiornika.

WNIOSEK

Odbiornik HUTH 2060 DAP V jest dostatecznie rozbudowanym odbiornikiem analogowo-cyfrowym, wyposażonym w standardowy pozycjoner, ułatwiający korzystanie z anten obrotowych, aż z trzema konwerterami (dwa Ku i jeden C-Band). Prostota działania - bez zbędnych luksusów (za które płaci się bajońskie kwoty) i przy spodziewanej rynkowej cenie - dużo poniżej 2000 zł, powinny zachęcić do zakupów tych, których nie interesuje odbiór cyfrowych programów kodowanych, a szczególnie zainteresować może posiadających już terminale polskich pakietów : WIZJI TV, CYFRY+ lub POLSAT -u 2. Licząc się z cenami modułów i brakiem (jak dotąd!) oferty wykupu samego abonamentu (karty kodowej) polskich pakietów, odbiornik ten jest interesujący. HUTH 2060 DAP V zakwalifikować można do średniej klasy odbiorników analogowo-cyfrowych. Szkoda, że nie ma polskiego menu ekranowego.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

249 zł Więcej...