reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Indyjska sonda kosmiczna na Księżycu

dodano: 2008-11-15 01:22 | aktualizacja: 2008-11-16 20:48
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: ISRO

ISRO - Indian Space Research Organisation

14 października, w dzień urodzin ministra Indii, Pandit Jawaharlal Nehru, (który miałby obecnie 119 lat) o godz. 20:31 czasu lokalnego, na powierzchni Księżyca, na biegunie południowym, wylądowała indyjska sonda Moon Impact Probe (MIP). MIP jest jednym z 11 ładunków bezzałogowego pojazdu kosmicznego Chandrayaan-1. Jest to pierwsza, zbudowana przez Indie sonda, która wylądowała na powierzchni Księżyca.

Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ważąca 34 kg sonda MIP, przypominająca kształtem pudełko, zawierała w chwili startu trzy urządzenia - system obrazowania wideo, wysokościomierz radarowy i spektrometr masowy. System obrazowania wideo został przeznaczony do wykonywania zdjęć powierzchni Księżyca, wysokościomierz radarowy - do pomiaru prędkości opadania sondy na powierzchnię Księżyca, a spektrometr masowy do badania niezwykle cienkiej atmosfery na Księżycu. 25-minutowa podróż na Księżyc rozpoczęła się po odłączeniu od Chandrayaan-1 o godz 20:06 czasu indyjskiego, 100 km nad powierzchnią Księżyca. Dwa ładunki Chandrayaan-1 - Terrain Mapping Camera (TMC) i Radiation Dose Monitor (RADOM) - zostały włączone podczas podróży na Księżyc, po wylądowaniu sondy MIP na jego powierzchni, dojdzie do włączenia pozostałych ośmiu ładunków statku kosmicznego. Warto przypomnieć, że Chandrayaan-1 został pomyślnie wyniesiony przez PSLV-C11 w dniu 22 października 2008 r. z indyjskiego kosmodromu Satish Dhawan Space Centre SHAR w mieście Sriharikota. Od czasu startu Chandrayaan-1 jest stale monitorowany z Spacecraft Control Centre of ISRO’s Telemetry, Tracking and Command Network (ISTRAC) w Bangalore, ze wsparciem anten indyjskich Indian Deep Space Network (IDSN) w Byalalu. Anteny IDSN mogą również otrzymywać zdjęcia i informacje naukowe zebrane przez TMC, RADOM i MCI. (D)


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

569 zł Więcej...