reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Miłość, przyjaźń i wojna w Planete

dodano: 2009-08-07 15:53 | aktualizacja: 2009-08-07 15:57
autor: Anita Dąbek | źródło: Planete

Planete W 65. rocznice wybuchu II Wojny Światowej kanał PLANETE wyemituje cykl trzech filmów, których akcja dzieje się podczas wojny. Będą to: "Janusz Korczak - krol dzieci" (premiera: 29 sierpnia, godz. 22.50), "Hrabia i towarzysz" (premiera: 1 września, godz. 20.45) oraz "Zakazana miłość. Historia Broni i Gerharda" (premiera: 1 września, godz. 22.15).Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Janusz Korczak - król dzieci
(Janusz Korczak - król dzieci)
film dokumentalny, Polska / Francja / Izrael, 2000, 51 min.

Reżyseria: Agnieszka Ziarek
Kanał: PLANETE
Film z cyklu: SEANS PLANETE
Premiera: sobota, 29 sierpnia 2009, godz. 22.50

Portret Janusza Korczka, wybitnego pedagoga, lekarza, pisarza i obrońcy praw dziecka, który zginął w 1942 roku w obozie w Treblince.

Inspiracją do nakręcenia dokumentu było wydanie w 1998 roku dotychczas niepublikowanych „Dzienników Korczaka”, których fragmenty stanowią oś całego obrazu. Film jest portretem wielkiego pedagoga i opiekuna dzieci, hołdem złożonym jego nowoczesnym koncepcjom wychowawczym i świadectwem godnego życia. Twórcom dokumentu udało się dotrzeć do nielicznych już żyjących wychowanków pedagoga, którzy stale mają w pamięci jego niezwykłe serce. Zdjęcia realizowano w Polsce, Francji i Izraelu
w oparciu o świadectwa uczestników zdarzeń, w których Korczak brał udział. Agnieszka Ziarek, wspominając moment, w którym postanowiła nakręcić dokument o Korczaku, mówi: „Pochyliłam się nad życiem tego człowieka, wybitnego pedagoga, lekarza i pisarza. Odnalazłam wychowanków. Są oni rozrzuceni po całym świecie, ale wszyscy zachowują nienaruszone wspomnienie, niebywałą czułość wobec swojego Starego Doktora.”
Od lat siedmiu


Hrabia i towarzysz
(Der Junker und Der Kommunist)
film dokumentalny, Niemcy, 2009, 71 min.

Reżyseria: Ilona Ziok
Kanał: PLANETE
Film z cyklu: NASZA PLANETA
Premiera: wtorek, 1 września 2009, godz. 20.55

Po upadku muru berlińskiego Niemcy rozliczają się z przeszłością. Ci, którzy za czasów komunizmu zdobyli ordery, zostają ich pozbawieni. Natomiast zaczęto doceniać tych, którzy nie poddali się reżimowi komunistycznej władzy.

Film ukazuje portrety dwóch mężczyzn wywodzących się z opozycyjnych grup politycznych - pruskiego monarchistę, hrabiego Carla-Hansa von Hardenberga i robotnika-antyfaszystę Fritza Perlitza. Obaj walczyli o lepsze Niemcy, choć mieli odmienne wizje przyszłości ojczyzny.
Perlitz był komunistycznym aktywistą, Hardenberg monarchistą, który w lipcu 1944 roku współorganizował zamach na Hitlera. Każdy z nich wierny swojej ideologii. Losy mężczyzn połączyły się w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Nagle spotkały się dwa umysły
z różnych krańców społeczeństwa, co doprowadziło do wyjątkowego dialogu
i nieprawdopodobnej przyjaźni. Obaj chcieli tego samego - dobra ojczyzny. Jednak dobro było tu pojęciem względnym. Po opuszczeniu obozu mężczyźni znów stanęli po różnych stronach barykady. Perlitz został politycznym działaczem w NRD, żegnanym po śmierci
z honorami. Hardenberg, pozbawiony przez komunistów majątku, opuścił kraj. Wydawać by się mogło, że hrabia przegrał tę potyczkę. Jednak nadszedł 1989 rok. Karty zostały rozdane ponownie. Nowe władze odebrały Perlitzowi wszelkie tytuły, a starania Hardenberga, pruskiego żołnierza ruchu oporu, który nie poddał się naciskom i nie wstąpił do partii, zostały docenione. Ponad 30 lat po śmierci zrealizowane zostało jego ostatnie życzenie, czyli pochówek w ukochanej ojczyźnie.
Reżyserka Ilona Ziok nie ocenia różnych koncepcji państwa i ustroju. Skupia się na przewrotnych losach dwóch mężczyzn, którzy walczyli w imię swoich przekonań.
Film był pokazywany na tegorocznym festiwalu Era Nowe Horyzonty.
Od lat dwunastu


Zakazana miłość. Historia Broni i Gerharda
(Liebie in Zeiten des Terrors. Die Geschichte von Bronia und Gerhard)
film dokumentalny, Niemcy, 2002, 54 min.

Reżyseria: Marek Pawłowski, Małgorzata Walczak
Kanał: PLANETE
Film z cyklu: NASZA PLANETA
Premiera: wtorek, 1 września 2009, godz. 22.15

Historia miłości Polki i Niemca podczas II wojny światowej.

Wstrząsająca scena: członkowie Hitlerjungend przepędzają przez pewną śląską wioskę dwójkę młodych ludzi. Na szyi dziewczyny wisi tabliczka z napisem „Jestem polską świnią”. Chłopak nosi taką samą kartonową zawieszkę, ale na niej widnieje: „Jestem niemieckim zdrajcą”. Ktoś w ubraniu z lodenu i bryczesach goli im głowy. Gdy kosmyki ich włosów płoną w ogniu, tłum gapiów śmieje się. Te cztery minuty czarno-białego filmu nakręcono w 1941 roku. Pokazana w nim para to polska robotnica przymusowa i mieszkający na Śląsku Niemiec. Ta taśma z krakowskiego archiwum jest symbolem swoich czasów: okrucieństwa wojny i terroru nazistów. Po ponad sześciu dekadach od tamtych wydarzeń Marek Pawłowski, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, zainteresował się historią prześladowanej pary. Odwiedził miejsce, w którym zakochani zostali publicznie potępieni
i postanowił odnaleźć świadków barbarzyńskiego czynu.
Od lat szesnastu


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...