reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Platforma TVP jednak w NDS VideoGuard

dodano: 2009-08-18 17:34 | aktualizacja: 2009-08-19 12:19
autor: Janusz Sulisz | źródło: Inf. własna

tvp Redakcja magazynu SAT Kurier zdobyła informację o systemie kodowania, jaki będzie wykorzystywany przez platformę satelitarną TVP na satelicie Astra - 19,2E. Nadawca publiczny zdecydował się jednak na nieco kontrowersyjny co do powszechności dostępu system NDS VideoGuard, który aktualnie wykorzystuje już do kodowania swoich kanałów. Poza tym znana jest specyfikacja techniczna tunera dla platformy TVP, która wystartuje jeszcze w 2009 roku.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dotarliśmy do specyfikacji odbiornika ...combo (satelitarny + naziemny HD MPEG-4), jaki zamierza zamówić Telewizja Polska dla swojej platformy DTH oraz (opcjonalnie?) dla odbioru z multipleksów DVB-T naziemnej telewizji cyfrowej. Telewizja Polska przekazała specyfikację kilku wybranym i uznanym dostawcom/producentom, wśród których są na pewno ADB i TechniSat. TVP będzie ściśle certyfikować tunery dla własnej platformy. O specyfikacji tunera TVP napiszemy jeszcze dzisiaj w osobnym newsie.

W prezentacji i specyfikacji potwierdza się informacja, że pakiet FTA z Digital TVP (taka nazwa pojawia się w dokumentacji) z max 20 kanałami wystartuje z Astry 19,2E już IV kwartale 2009, a płatny pakiet zostanie uruchomiony w I kwartale 2010. W pakiecie nazwanym Free package będą na 100% kanały TVP1, TVP2, TVP Info, TVP HD, TV Puls, Polsat, TVN, TV Polonia, TVP Historia, TVP Kultura oraz najprawdopodobniej kanał TVP Parlament.

Pakiet FTV będzie kodowany w NDS VideoGuard, co oznacza, że bez kupna dekodera z logo TVP nie będzie możliwości jego oglądania (m.in. TVN, Polsat). Podobnie będzie z płatnym pakietem, o którym jeszcze niewiele wiadomo. Na razie nie ma mowy o modułach dostępu CAM dla systemu NDS VideoGuard, bo NDS znany jest z tego, że bardzo niechętnie takie moduły CI dostarcza, a jeśli już to dla operatorów kablowych. Informacja ta zapewne zmartwi część tych, którzy liczyli, że TVP wybierze jeden z bardziej popularnych systemów dostępu. Z drugiej strony to nawet lepiej, bo klienci podzielą się na tych, którzy skorzystają z darmowej oferty FTA TVP z Astry oraz na tych, którzy będą mieli większe potrzeby i kupią dekoder z NDS.

Pakiet darmowy
max 20 kanałów

FTA - bez konieczności kupowania karty
TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TV Puls i TV Trwam

FTV (free-to-view) - konieczność kupowania karty, bez późniejszych comiesięcznych opłat abonamentowych
Polsat, Polsat 2, TVN, TVN7 i TVP Sport

Pakiet płatny

min 20 kanałów

Wywiad z Piotrem Farfałem

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Single Televes LNB

Ostatni model pojedynczego konwertera Universal hiszpańskiej firmy Televes. Charakterystyczna pomarańczowa...

35 zł Więcej...

Antena Laminas AS-1500 AE

Podświetlana antena epoksydowa - offset 1,6 m w wersji AE...

1 600 zł Więcej...

Inteligentny kabel iHDMI 3m

Kierunkowy kabel HDMI-HDMI dł. 3m - dobrze działa z dekoderami...

229 zł Więcej...
reklama