reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Tajemnice zimnej wojny” w Discovery Historia

dodano: 2010-05-24 14:20 | aktualizacja: 2010-05-24 14:45
autor: Anita Dąbek | źródło: Discovery

Discovery Historia Logo bez TVN W sobotę, 12 czerwca 2010 roku w kanale Discovery Historia odbędzie się premiera rosyjskiego programu dokumentalnego Artema Mihałkowa „Tajemnice zimnej wojny” przedstawiającego nieznany epizod konfliktu na Grenadzie, który groził wybuchem III wojny światowej. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
25 października 1983 roku Amerykanie dokonali niespodziewanej interwencji wojskowej na Grenadzie. Przyczyną tego był zamach stanu na wyspie a także odmowa ewakuacji studentów amerykańskich, którzy przebywali w tym czasie na Uniwersytecie św. Jerzego. Amerykanie obawiali się również uzależnienia wyspy od ZSRR oraz od Kuby. W tym czasie głośno było o tym, że ZSRR pomaga Grenadzie w budowie lotniska, które miało również służyć radzieckim samolotom dalekiego zasięgu.

O 5:00 rano 7 tys. amerykańskich żołnierzy rozpoczęło desant na wyspę i bez większych problemów po kilku dniach zaczęli przejmować kontrolę nad Grenadą. To nie spodobało się Rosjanom, którzy sprzyjali rebeliantom, oraz Kubańczykom, którzy w tym czasie byli na wyspie i pomagali Ludowej Armii Rewolucyjnej. 30 listopada, w trakcie walk marynarka USA natknęła się na radziecki okręt podwodny K-324, wyposażony w nowoczesne pociski dalekiego zasięgu z głowicami atomowymi. Amerykanie byli tym faktem bardzo zaskoczeni.

W tym czasie relacje pomiędzy ZSRR i USA były bardzo napięte. 1 września 1983 roku Rosjanie zestrzelili w swojej strefie powietrznej samolot koreańskich linii lotniczych, na pokładzie którego znajdowało się 210 osób, w tym 60 Amerykanów. Rosjanie utrzymywali, że samolot wykonywał misję szpiegowską. W tym okresie również NATO wyraziło zgodę na rozmieszczenie w Europie amerykańskich pocisków balistycznych średniego zasięgu Pershing II. Amerykanie w tym czasie testowali nowe systemy obrony rakietowej, co groziło zachwianiem równowagi strategicznej między Wschodem i Zachodem.
Zobacz jak udało się uratować świat przed wybuchem III wojny światowej.

Tajemnice zimnej wojny
(ang. Hot secrets of the Сold War)
Premiera: sobota, 12 czerwca, o godzinie 22:00


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...