reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Znamy laureatów 7. edycji Gwarancji Kultury 2012

dodano: 2012-04-25 14:23 | aktualizacja: 2012-04-25 14:44
autor: Anita Dąbek | źródło: TVP Kultura

TVP Kultura Andrzej Stasiuk, Janusz Opryński, Aleksandra Kurzak, Paweł Kloc, Artur Rojek, Anda Rottenberg, duet muzyczny Ballady i Romanse, twórcy Projektu Warszawiak, a także autorzy teledysku „Nie ma cwaniaka na warszawiaka” Krzysztof Skonieczny i Marcin Starzecki zdobyli Gwarancje Kultury 2012, nagrody przyznawane przez TVP Kultura w rocznicę powstania stacji. Supergwarancję w kategorii Wydarzenie Roku odebrała Danuta Wałęsa.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 24 kwietnia w Studiu 1 Telewizji Polskiej i była transmitowana na antenie TVP Kultura. Wydarzenie uświetnił koncert Mary Komasa z zespołem. Był to pierwszy koncert w Polsce tej wyjątkowej artystki mieszkającej i tworzącej aktualnie w Berlinie. Gwarancje Kultury zostały wręczone po raz siódmy. Tradycyjnie w rocznicę powstania TVP Kultura.

Zależy nam, aby urodziny TVP Kultura były nie tylko świętem naszej stacji, ale przede wszystkim świętem twórców, a także wszystkich tych osób, które wywierają istotny wpływ na kształt współczesnej polskiej kultury: od artystów, poprzez menedżerów i animatorów stojących za najważniejszymi wydarzeniami artystycznymi, po ich odbiorców i komentatorów – podkreśla Katarzyna Janowska, Dyrektor TVP Kultura.

Wychodząc z tego założenia, redakcja TVP Kultura postanowiła w tym roku poszerzyć formułę Gwarancji Kultury o nowe kategorie: „Menedżer kultury” i „Wydarzenie w sieci”.  

Pierwsza z nich jest dedykowana wszystkim tym osobom, które w ogromnym stopniu współtworzą i animują życie artystyczne, prezentując, promując i przyczyniając się do sukcesów wielu polskich twórców, a równocześnie zwykle pozostają w cieniu, na drugim planie i rzadko bywają nagradzani, mimo iż ich rola kulturotwórcza jest nie do przecenienia.

Nagroda w kategorii „Wydarzenie w sieci” to ukłon w stronę odbiorców kultury, wśród których internauci stanowią nowe zjawisko i nową siłę, która potrafi nie tylko wyznaczać współczesne trendy w kulturze, ale także skutecznie wpływać na formy i sposoby dystrybucji dóbr kultury.

Siły tego zjawiska nie sposób zignorować ani też przejść obok niego przejść obojętnie. Nie sposób również nie zauważyć, że sieć internetowa jako narzędzie budowania ruchu społecznego wywiera istotny wpływ na kształt współczesnej kultury – mówi Katarzyna Janowska.

Zbliżone przesłanki stały za decyzją o przyznaniu Supergwarancji Danucie Wałęsie w kategorii Wydarzenie Roku.  – Jej książka „Marzenia i tajemnice” spotkała się z bardzo żywym odbiorem czytelników, stała się przyczynkiem do dyskusji o drugoplanowych  bohaterach naszej najnowszej historii, a także zróżnicowanych rolach społecznych, jakie stają się udziałem kobiet – czytamy w uzasadnieniu kapituły.

Gwarancje Kultury 2012 - laureaci

Laureat GWARANCJI KULTURY 2012 w kategorii LITERATURA

Andrzej Stasiuk

Jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. Za zbiór opowiadań „Grochów”, książkę o losie i czasie, który dla każdego jest dokładnie odmierzony. Za niezwykły język – jego plastyczność i precyzję. Za literacką próbę przypomnienia, że śmierć jest częścią życia.

Laureat GWARANCJI KULTURY 2012 w kategorii MUZYKA (JAZZ, ROCK i inne)

Ballady i Romanse

Duet muzyczny Barbary i Zuzanny Wrońskich. Za inspirowany m.in. twórczością Czesława Miłosza album „Zapomnij”, który pokazuje, jak nowocześnie i oryginalnie wykonywać poezję śpiewaną.

Laureat GWARANCJI KULTURY 2012 w kategorii MUZYKA POWAŻNA

Aleksandra Kurzak

Śpiewaczka operowa. Za mistrzostwo wokalne i repertuar różnorodny stylistycznie utrwalony na płycie „Gioia” –  płycie nagranej po raz pierwszy przez polską śpiewaczkę dla Decca, najbardziej prestiżowej wytwórni fonograficznej na świecie.

Laureat GWARANCJI KULTURY 2012 w kategorii FILM

„Kołysanka z Phnom Penh”

Paweł Kloc


Reżyser i producent. Za najwybitniejszy polski pełnometrażowy dokument ostatnich lat. Za bezkompromisowość artystyczną i sukces realizacyjny mimo braku wsparcia finansowego ze strony branży filmowej. Za odwagę podróży do jądra ciemności.

Laureat GWARANCJI KULTURY 2012 w kategorii TEATR

Janusz Opryński


Reżyser teatralny. Za znakomitą adaptację „Braci Karamazow” w Teatrze Provisorium w Lublinie – przedstawienie, które przywołuje „przeklęte problemy” Dostojewskiego, by skonfrontować je z wiarą i niewiarą współczesnego widza.

Laureat GWARANCJI KULTURY 2012 w kategorii SZTUKI WIZUALNE

Anda Rottenberg


Znawczyni sztuki, kuratorka wielu wystaw. Za berlińską ekspozycję „Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce” – pierwszą wystawę obrazującą historię ostatniego tysiąclecia polsko-niemieckiego sąsiedztwa.

Laureat GWARANCJI KULTURY 2012 w kategorii MENEDŻER KULTURY

Artur Rojek

za OFF Festival w Katowicach


Za OFFensywne myślenie i stworzenie imprezy muzycznej, podczas której niezrażony trudnościami od lat prezentuje najciekawsze zespoły i wydarzenia z muzycznego offu.

Laureat GWARANCJI KULTURY 2012 w kategorii WYDARZENIE W SIECI

Projekt Warszawiak oraz twórcy teledysku „Nie ma cwaniaka na warszawiaka”, Krzysztof Skonieczny i Marcin Starzecki


Muzyczny hołd złożony ulicznym artystom przez Łukasza Garlickiego i spółkę (Projekt Warszawiak) oraz twórców teledysku „Nie ma cwaniaka na warszawiaka” Krzysztofa Skoniecznego i Marcina Starzeckiego. Za stworzenie największego hitu muzycznego polskiego Internetu roku 2011, umiejętnie łączącego warszawskie tradycje z nowoczesną technologią.

NAGRODA SPECJALNA – SUPERGWARANCJA

WYDARZENIE ROKU

Danuta Wałęsa za książkę „Marzenia i tajemnice”


która spotkała się z żywym odbiorem czytelników i stała się inspiracją do dyskusji o drugoplanowych  bohaterach naszej najnowszej historii, a także o roli i miejscu kobiet w życiu społecznym.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...