reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

n jako pierwsza platforma w Polsce z SCR (Single Cable)

dodano: 2012-06-05 12:11 | aktualizacja: 2012-06-05 13:41
autor: Janusz Sulisz/Olaf Skrzypiński | źródło: SAT Kurier 6/2012 str. 10-11

n nka Od czerwca platforma n wprowadza do swoich nboksów funkcję obsługi konwerterów działających w technologii SCR. Co to jest SCR? W skrócie to technologia przesyłu sygnału satelitarnego jednym kablem do kilku odbiorników niezależnie. Technologia SCR wymaga posiadania w instalacji nowych konwerterów, rozdzielaczy i odbiorników wyposażonych w odpowiednią funkcję. Konwertery zgodne z SCR, pomimo że są konwerterami typu QUAD, to mają tylko jedno wyjście F.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Konwerter SCR z wyjściem Legacy ma dwa wyjścia LNB. Jedno z nich jest zwykłym wyjściem (oznaczone Legacy), przy pomocy którego można chociażby ustawić antenę satelitarną, a drugie to wyjście SCR do szeregowego podłączenia jednym kablem. Wówczas rozdzielacze sygnału montuje się dopiero przy odbiornikach.

Budowa konwertera SCR w pierwszej części przypomina klasyczny konwerter odbierający w niskim i wysokim paśmie częstotliwości od 10,7 GHz do 12,75 GHz. Dwa lokalne oscylatory przesuwają cały zakres do pierwszej częstotliwości pośredniej 950 MHz – 2150 MHz, a następnie sygnał przechodzi poprzez filtr pasmowy i specjalny układ SaTCR (Satellite Channel Router), gdzie jest dodawany do jednej z częstotliwości nośnych (1210 MHz, 1420 MHz, 1680 MHz, 2040 MHz). Każda częstotliwość jest dedykowana do innego odbiornika satelitarnego i dlatego można je jednocześnie przesłać jednym kablem do wszystkich urządzeń. Odbiornik satelitarny steruje pracą układów konwertera, wysyłając do niego odpowiednie komendy, zgodne z protokołem DiSEqC 1.0. Wszystkie komendy są przesyłane, gdy napięcie zasilające konwertera wynosi 18 V. Odbiorniki satelitarne powinny więc posiadać funkcję sterującą DiSEqC 1.0 obejmującą pełny protokół dla konwerterów SCR.

W tej chwili na rynku odbiorników satelitarnych powoli staje się to funkcją standardową, ale wśród platform jest to zupełna nowość. Usługa SCR zostanie wprowadzona na razie do dwóch modeli odbiorników typu nbox, pierwszy to ADB 5800SX, czyli nbox recorder, drugi to model ADB ITI-5720SX – popularny nbox recorder w wersji Turbo (Monster). Oczywiście w przypadku nboksów typu recorder umożliwi nam to podłączenie sygnału do dwóch głowic niezależnie i to na jednym kablu, co z kolei umożliwia oglądanie i nagrywanie zupełnie niezależnie. Warto wspomnieć, że dzięki tym zmianom łatwiej będzie budować instalacje pod Multiroom. Jeden konwerter obsłuży wówczas na jednym kablu nawet dwa dodatkowe dekodery w opcji Multiroom Standard.

Sama konfiguracja odbiornika nie jest trudna, jednak wymaga wprowadzenia większości parametrów ręcznie.

KONFIGURACJA DLA ADB 5800SX (nbox recorder)

Aby dekoder mógł skorzystać z instalacji antenowej SCR, niezbędne jest odpowiednie skonfigurowanie ustawień w menu USTAWIENIA w zakładce ANTENA.
1. Opcję Konfiguracja należy ustawić na Tryb jednokablowy, po czym otworzyć zakładkę ZAAWANSOWANE (naciskając czerwony klawisz na pilocie).

nbox recorder - konfiguracja


2. Na podstawie danych konwertera należy:
- wybrać Kanał (numer nieużywany dotychczas w instalacji) i odpowiednio do tego wyboru
- wprowadzić wartość dla opcji Częstotliwość (MHz) (za pomocą klawiatury numerycznej pilota), po czym zatwierdzić wprowadzone dane naciskając klawisz OK.
3. Przy poprawnym wprowadzeniu danych w oknie ANTENA 1 pojawią się prawidłowe parametry sygnału antenowego. Po zatwierdzeniu danych przez naciśnięcie klawisza OK otwiera się okno ANTENA 2. Wybieramy ustawienia jak opisane wcześniej dla pierwszego wejścia antenowego, zwracając uwagę w oknie KONFIGURACJA ANTENY 2, by ustawić niezajęty wcześniej Kanał i wprowadzi odpowiadającą wartość w opcji Częstotliwość (MHz).

KONFIGURACJA DLA TURBODEKODERA

Proces jest bardzo podobny do tego, z jakim mamy do czynienia w przypadku starszego modelu.
1. Wybieramy w polu konfiguracja opcję Tryb jednokablowy.
2. Następnie konfigurujemy opcje związane z częstotliwościami nośnymi, czyli wybieramy nr kanału oraz wpisujemy częstotliwość do niego przypisaną.
3. Dla drugiej głowicy jest podobnie, tylko wybieramy inny kanał i wpisujemy inną częstotliwość.

nbox Turborecorder


Istotne jest, aby nie pomylić i nie powtarzać wartości w różnych odbiornikach. W przypadku instalacji typu SCR, która wykorzystuje sygnał DiSEqC, nie jest możliwe odbieranie sygnałów z dwóch pozycji satelitarnych za pomocą klasycznych przełączników typu DiSEqC. W praktyce oznacza to tyle, że musimy zrezygnować z odbioru sygnału z satelity ASTRA na pozycji orbitalnej 19,2°E.

Oprogramowanie dla dekoderów zostanie udostępnione w czerwcu.

Szkoda, że inne platformy nie dostrzegły jeszcze potencjału technologii SCR w swoich urządzeniach.

Więcej zrzutów ekranowych prezentujących proces konfiguracji można znaleźć w wydaniu 6/2012 Magazynu SAT Kurier.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja n


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...