reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Marsze w obronie TV Trwam się nie skończyły

dodano: 2012-06-21 12:14 | aktualizacja: 2012-06-21 12:21
autor: Łukasz Knapik | źródło: radiomaryja.pl/naszdziennik.pl/inne media

TV Trwam 2011 Warszawa, Byczyna, Gdynia, Grudziądz, Kędzierzyn-Koźle, Ostrołęka, Piła, Sochaczew, Sokółka, Zduńska Wola, Konin, Kraków, Olsztyn, Wrocław, Żywiec, Biała Podlaska i Ostrów Świętokrzyski to kolejne miasta, w których odbyły się marsze protestacyjne przeciw dyskryminacji TV Trwam i nieprzyznaniu jej miejsca w multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Protestowano także poza granicami kraju - w Brukseli i Toronto.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W piątek, 25 maja br., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrywał skargę Fundacji Lux Veritatis wobec nieprzyznania TV Trwam miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym (a także Mediasat, nadawcy Tele5). Przed budynkiem sądu zgromadziła się grupa widzów TV Trwam, którzy przyszli z transparentami, modlili się i śpiewali pieśni religijne. Tylko niewielka grupa z nich mogła zająć miejsca na sali dla publiczności, aby tam przysłuchiwać się rozprawie. Przypomnijmy, iż sąd, przy jednym zdaniu odrębnym, odrzucił skargi TV Trwam i Tele5.

Protesty w sobotę, 26 maja br.

W Byczynie protestowało około sto osób. Marsz poprzedziła Msza Święta w kościele Świętej Trójcy w intencji wszystkich matek. Następnie ulicami miasta przeszedł marsz w obronie życia oraz mediów katolickich, w tym TV Trwam. Demonstranci szli w skupieniu, słuchając słów Jana Pawła II i księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, a w przerwach śpiewali pieśni religijne i patriotyczne. Protest zakończył się wspólną modlitwą za Ojczyznę. W czasie marszu i po nim przygrywała Kapela znad Baryczy.
W Gdyni protestowało, w zależności od źródła, od półtora tysiąca do około ośmiu tysięcy osób. Marsz poprzedziła Msza Święta w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Świętego Piotra Rybaka. Następnie demonstranci przeszli ulicami miasta najpierw pod pomnik Jana Pawła II, a następnie przed budynek Urzędu Miejskiego, gdzie odczytano apel obrońców TV Trwam. (także na podstawie: mmtrojmiasto.pl)

W Grudziądzu protestowało, w zależności od źródła, od około stu do około tysiąca osób. Marsz poprzedziła Msza Święta w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Następnie ulicami miasta przeszedł marsz obrońców życia, szacunku dla matek i obrońców TV Trwam. Protest zakończył się w bazylice Świętego Mikołaja, gdzie modlono się i śpiewano pieśni religijne. (także na podstawie: grudziadz.twoje-miasto.pl)

Marsz w Kędzierzynie-Kożlu odbył się w sobotę, 2 czerwca br. Wzięło w nim udział około pół tysiąca osób. Marsz poprzedziła Msza Święta w kościele Świętego Eugeniusza de Mazenoda. Następnie, po odśpiewaniu "Roty", demonstranci, modląc się i śpiewając pieśni patriotyczne, przeszli ulicami miasta pod Krzyż Milenijny i pomnik Jana Pawła II oraz przed budynek starostwa powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie odczytano list protestacyjny do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w obronie TV Trwam.

Protesty w niedzielę, 3 czerwca br.

W Ostrołęce protestowało, w zależności od źródła, od kilkuset do około dwóch tysięcy osób. Marsz poprzedziła Msza Święta w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, którą celebrował biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Następnie demonstranci, modląc się i śpiewając pięsni religijne i patriotyczne, przeszli ulicami miasta na skwer Lecha Kaczyńskiego pod pomnik Ofiar komunistycznego reżimu, gdzie wygłoszono przemówienia. Potem protestujący przeszli do kościoła Zbawiciela Świata, gdzie marsz się zakończył. (także na podstawie: eostroleka.pl/kurierostrolecki.pl)

Marsz w Pile odbył się już po raz drugi (pierwszy 3 maja br.). Wzięło w nim udział, w zależności od źródła, od kilkuset do około trzech tysięcy osób. Marsz poprzedziła Msza Święta w kościele Świętego Antoniego, której przewodniczył ksiądz dr Paweł Cieślik, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Następnie demonstranci przeszli ulicami miasta pod pomnik Jana Pawła II na placu Zwycięstwa, gdzie dzieci i młodzież ze szkół salezjańskich recytowały poezję polskiego papieża. Marsz zakończył się błogosławieństwem. Marsz w obronie TV Trwam połączony został z Marszem za Życiem i Rodziną. (także na podstawie: zycie.pila.pl)

W Sochaczewie protestowało około tysiąc osób. Marsz poprzedziła Msza Święta w kościele Matki Bożej Różańcowej. Następnie demonstranci przeszli ulicami miasta na placu przed budynkiem Sądu Rejonowego w Sochaczewie, gdzie odczytano apel do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) w obronie TV Trwam. W tej sprawie wystosowano także apel do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

W Sokółce protestowało około czterysta osób. Marsz poprzedziła Msza Święta w kolegiacie Świętego Antoniego, miejscu Cudu Eucharystycznego w 2008 roku. Następnie demonstranci przeszli ulicami miasta pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie wygłoszono przemówienia. Marsz zakończył się odśpiewaniem hymnu. (także na postawie: isokolka.eu)

W Zduńskiej Woli protestowało, w zależności od źródła, od kilkuset do dwóch tysięcy osób. Marsz poprzedziła Msza Święta bazylice mniejszej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie demonstranci przeszli ulicami miasta do kościoła Świętego Antoniego z Padwy. Marsz w obronie TV Trwam był połączony z protestem przeciwko wprowadzeniu ustawy emerytalnej. (także na podstawie: nasze.fm)

Marsz w Koninie odbył się w poniedziałek, 4 czerwca br. Wzięło w nim udział kilkaset osób. Marsz poprzedziła Msza Święta w kościele Świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Następnie demonstranci przeszli ulicami miasta pod budynek starostwa powiatowego w Koninie, gdzie odczytano manifesty. (także na postawie: konin24.info)

We wtorek, 5 czerwca br. odbył się marsz w Krakowie Nowej Hucie (był to już drugi marsz w Krakowie - pierwszy odbył się 4 marca br.). Wzięły w nim udział trzy tysiące osób. Marsz poprzedziła Msza Święta w kościele Matki Bożej Częstochowskiej. Następnie demonstranci przeszli ulicami miasta pod Krzyż Nowohucki. Tu wygłoszono przemówienia oraz wystąpili: Kapela znad Baryczy i bard Gazety Polskiej Paweł Piekarczyk. (także na podstawie: klubygp.pl)

Także we wtorek, 5 czerwca br., w Parlamencie Europejskim (PE) w Brukseli (Belgia) odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie dyskryminacji TV Trwam w Polsce. Przed PE odbyła się natomiast manifestacja obrońców TV Trwam. Wzięło w niej udział, w zależności od źródła, od około dwustu do pięciuset osób, w tym przedstawiciele belgijskiej Polonii, a także Polonii i gości z Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii oraz innych krajów Europy. Wydarzenia w Brukseli zorganizowały Solidarna Polska i Prawo i Sprawiedliwość. W stolicy Belgi obecny był także ojciec Tadeusz Rydzyk. Dzień wcześniej w kościele Świętej Elżbiety w Brukseli, należącym do Polskiej Misji Katolickiej, odprawiono Mszę Świętą w intencji Radia Maryja i TV Trwam. (także na podstawie: tvpparlament.pl/wpolityce.pl)

Protesty w niedzielę, 10 czerwca br.

Marsz w Olsztynie odbył się już po raz drugi (pierwszy odbył się 19 lutego br.). Wzięło w nim udział trzysta osób. Marsz poprzedziła Msza Święta w katedrze Świętego Jakuba Strzemię. Następnie demonstranci, modląc się i śpiewając pieśni religijne i patriotyczne, przeszli ulicami miasta na plac Józefa Piłsudskiego. Uczczono także pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. (także na podstawie: polskieradio.pl)

Marsz we Wrocławiu odbył się już po raz drugi (pierwszy odbył się 31 marca br.). Wzięło w nim udział, w zależności od źródła, od tysiąca do ponad trzech tysięcy osób. Marsz poprzedziła Msza Święta w kościele Świętego Stanisława, Świętego Wacława i Świętej Doroty w intencji Ojczyzny i ofiar katastrofy smoleńskiej. Następnie demonstranci przeszli ulicami miasta pod pomnik Bolesława Chrobrego, gdzie wygłoszono przemówienia. (także na podstawie: tvn24.pl)

Marsz w Żywcu odbył się w piątek, 15 czerwca br. Wzięło w nim udział, w zależności od źródła, od około tysiąca do ponad półtorej tysiąca osób. Marsz poprzedziła Msza Święta w kontrkatedrze Narodzenia Najświętszej Marii Panny diecezji bielsko-żywieckiej. Następnie demonstranci przeszli ulicami miasta pod pomnik Grunwaldzki, gdzie wygłoszono przemówienia. (także na podstawie: powiatzywiecki.pl)

Protesty w sobotę, 16 czerwca br.

W Białej Podlaskiej protestowało ponad dwieście osób. Marsz rozpoczął się wspólną modlitwą na placu przed kościołem Świętej Anny. Nastepnie demonstranci modląc się przeszli ulicami miasta na plac Wolności. Tam na zakończenie marszu wygłoszono przemówienia.

W Toronto, w Kanadzie, protestowano już po raz drugi (pierwszy raz 11 lutego br.). Przed Konsulatem RP w Toronto manifestowało blisko trzysta osób.

W Ostrowcu Świętokrzyskim protest odbył się we wtorek, 19 czerwca br. Wzięło w nim udział tysiąc dwieście osób. Marsz poprzedziła Msza Święta w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej. Następnie demonstranci przeszli ulicami miasta pod pomnik Jana Pawła II, gdzie odczytano petycję w obronie TV Trwam i złożono kwiaty.

Tak wyglądały ostatnie protesty przeciw dyskryminacji TV Trwam i nieprzyznaniu jej miejsca w multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Wcześniej marsze odbyły się już w: Rzeszowie (dwa razy), Olsztynie, Warszawie (dwa razy), Bielsku-Białej (trzy razy), Krakowie, Łodzi, Szczytnie, Szczecinie (dwa razy), Bydgoszczy, Białymstoku, Gdańsku, Lublinie, Poniatowej, Kielcach, Poznaniu, Tarnowie, Wrocławiu, Rybniku, Szczecinku, Elblągu, Gnieźnie, Jeleniej Górze, Katowicach, Koszalinie, Kościerzynie, Malborku, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Suwałkach, Wejherowie, Zielonej Górze, Włocławku, Nowym Sączu, Rawie Mazowieckiej, Częstochowie, Radomiu, Świdnicy, Toruniu, Gołdapi, gminie Jeżowe, Nisku (dwa razy), Legnicy, Pile, Augustowie, Giżycku, Ełku, Przemyślu, Dębicy, Tarnobrzegu, Zamościu, Łomży, Słupsku i Zawierciu, a także poza granicami Polski - w Nowym Jorku, Chicago, Los Angeles, Toronto, Berlinie, Hamburgu (dwa razy) i Vancouver. Natomiast w marcu br. do Częstochowy na Jasną Górę przybyła Pielgrzymka Zawierzenia Królowej Polski Radia Maryja i TV Trwam.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...