reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Wywiad z dyrektor TV Biełsat: Plany na 2013 rok

dodano: 2013-01-02 13:13 | aktualizacja: 2013-01-02 13:17
autor: Anita Dąbek | źródło: TV Biełsat

TV Biełsat Biełsat TV Belsat TV Dyrektor TV Biełsat odpowiedziała na pytania słuchaczy białoruskiej sekcji Radia Free Europe - Radia Swaboda. Internetowy wywiad zdominowały kwestie związane z finansowaniem, a także polityką kadrową i programową TV Biełsat.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zapis rozmowy (zachowano styl pisowni) – zapis rozmowy po białorusku można znaleźć na stronie Radia Swaboda.

Imię/pseudonim użytkownika: Nie odmrożony Miasto: Witebsk–Moskwa:

1. Pani Romaszewska, w redakcji istnieje konflikt między A. Dzikawickim i A. Karnijenką. Po czyjej stronie się Pani opowiada?
2. Czy to prawda, że Pani może „pomóc” osobom, które mają odmienne od Pani zdanie, w dostaniu się na listę osób niepożądanych na terenie Polski?

Agnieszka Romaszewska-Guzy:

1.Na temat konfliktu nic nie wiem. To jakieś kłamstwo.
2.Pan przecenia moje możliwości.

Imię: Anatol:

Szanowna Pani Romaszewska, przede wszystkim moje gratulacje z okazji 5-lecia działalności Biełsatu i najlepsze życzenia dla całego zespołu. Mam do Pani dwa pytania:

1.W jaki sposób problemy finansowe odbiły się na ramówce oraz czy spowodowały redukcję pracowników?
2.Dlaczego w ogóle pojawia się problem finansowania Biełsatu ze strony MSZ Polski oraz UE? Przecież UE nieustannie deklaruje wsparcie, podając przy tym do wiadomości publicznej, że dysponuje olbrzymimi sumami.

Agnieszka Romaszewska-Guzy:

1.Mam nadzieję, że uda się zatrzymać tę niekorzystną tendencję, którą można było zaobserwować w grudniu oraz, że uda nam się pozyskać nowych donatorów. Od stycznia wracamy do pracy w normalnym trybie. Na razie nie planuję nikogo zwalniać.
2.To bardzo ważne pytanie również dla mnie. Myślę, że Białoruś nie jest priorytetem w polityce UE. Unia nie bardzo wie, w jaki sposób należy działać na rzecz demokracji w takich państwach jak Białoruś. Tego rodzaju doświadczenie swego czasu miały Stany Zjednoczone, ale Europie jego brak. Projekty takiej jak Biełsat często staja się ofiarami cichej dyplomacji interesów czy “real politik”.

imię: Franciszka

Dziękuje za dobrej jakości, mocne kino dokumentalnie! Biełsat dla mnie przede wszystkim to stacja filmów dokumentalnych. Na Białorusi takiego jeszcze nie było! Czy ten kierunek działalności będzie kontynuowany? Czy są jakieś konkretne plany?

Agnieszka Romaszewska-Guzy:

W następnym roku planujemy produkcję 14 filmów dokumentalnych z cyklu „Nieznana Białoruś” oraz szereg reportaży z cyklu „Bez retuszu”. Na początku styczna odbędzie się premiera filmu „Wiasna” opowiadającego o Alesiu Bialackim.

imię: Mikoła Miasto: Grodno

Pani Agnieszko, czy była by Pani w stanie ustąpić ze stanowiska w sytuacji, gdyby UE zaczęła finansowo wspierać Biełsat? Jak wszyscy wiemy, sporo państw chętnie wesprze działalność Biełsatu, jednak pod warunkiem, że telewizja przestanie być polska, a polityka kadrowa stanie się bardziej przejrzystą. Dziękuję.

Agnieszka Romaszewska-Guzy:

Pan w swoim pytaniu zakłada, że gdyby Biełsatu nie finansowali Polacy, to kanał i tak by świetnie działał oraz, że jest mnóstwo państw, które koniecznie i natychmiast chcą pomagać Białorusi i Biełsatowi. Niestety, tak nie jest! Ponadto jeszcze się nie spotkałam ani oficjalnie, ani prywatnie z sugestiami, że gdybym zwolniła fotel dyrektora, to ktoś natychmiast zwiększyłby środki finansowe dla Biełsatu - wręcz przeciwnie, większość budżetu zdobyłam osobiście.

Imię: Zainteresowany

Pani dyrektor, czy Pani zdaniem Biełsat dorównuje swym poziomem polskim telewizjom? Które filmy czy programy produkcji Biełsatu można wyemitować na antenie TV Kultura czy TV Historia?
Profesjonalizm, którego z prezenterów odpowiadałby standardom polskiej telewizji? Czy waszą produkcje emitują inne programy TVP? Bardzo ważne, żeby Polacy wiedzieli o sytuacji na Białorusi! Dziękuję!

Agnieszka Romaszewska-Guzy:

1. Sporo naszych filmów dokumentalnych emitują takie kanały jak TVP Historia, TVP Kultura oraz ośrodki regionalne Telewizji Polskiej. Film „Strach w krainie spokoju” wyemitowało TVP 1.

2.Wydaje mi się, że poziom naszej produkcji oraz poziom profesjonalizmu naszych prowadzących w znacznym stopniu dorównuje standardom innych polskich programów, a niekiedy nawet przewyższa. Jednakże my dysponujemy mniejszymi zasobami finansowymi, co niekiedy da się zauważyć przy scenografii czy szacie graficznej.

Imię: Tałasz Miasto: Polesie

1.Pani Agnieszko, czy w najbliższym czasie Biełsat nie zamierza wyprodukować film o drapieżnym zachowaniu Polaków na Białorusi w latach 20. ?
2.Czy w Polsce jest wolność słowa? Jaki Pani ocenia zwolnienie kolegów- dziennikarzy z „Rzeczypospolitej” za to, że mieli odwagę wypowiedzieć swoje zdanie w sprawie katastrofy samolotu z prezydentem Kaczyńskim na pokładzie?
3.Czy w Biełsacie istnieje zjawisko korupcji? Kto ma większe wynagrodzenie: korespondenci – Białorusini, pracujący w niebezpiecznych warunkach czy cieszące się wolnością Polacy? A propos, jakie Pani ma wynagrodzenie?

Agnieszka Romaszewska-Guzy:

1.Nie mieliśmy takich propozycji od autorów. Jak się pojawią – rozważymy.
2.Ogólnie wolność słowa w Polsce istnieje, ale to nie oznacza, że nie mamy z nią problemów. Bardzo negatywnie oceniam zwolnienie dziennikarzy z gazety „Rzeczpospolita” i całą sytuację, która tam miała miejsce.
3.Myślę, że nie ma zjawiska korupcji. Kwestia wynagrodzenia nie ma związku z narodowością pracowników, jedynie z sytuacją finansową kanału oraz oceną ich pracy.

imię: Alena miasto: Baranowicze

Szanowna Pani Dyrektor! Już ponad trzy lata Biełsat to nasza telewizja rodzinna. Kiedy jesteśmy w domu to praktycznie nie wyłączamy telewizji- oglądamy wszystko jak leci. A to dlatego, że programy są prawdziwe i nadawane w języku białoruskim. Bardzo cieszyliśmy się oglądając filmy „Spadkobiercy” i „Opętani” czy „Polowanie na ciekawostki”. Pokazywana tam młodzież niesie nadzieję, radość i wiarę w to, że nie wszystko u nas na Białorusi jest takie beznadziejne. Czy w następnym roku będzie kontynuacja? W ogóle warto by było robić więcej programów dla młodzieży i o młodzieży. Dziękuję za waszą pracę. Nich żyje Białoruś! I niech żyje Polska!

Agnieszka Romaszewska-Guzy:

Dziękuję za dobre słowo. To bardzo pomaga w pracy. Jeżeli chodzi o „Polowanie na ciekawostki” to planujemy kontynuację. „Spadkobiercy” były cyklem z ograniczoną ilością odcinków, ale jeżeli nam zaproponują ich kontynuację – nie wykluczone, że powstaną kolejne odcinki. To dotyczy również „Opętanych”. Na Białorusi jest bardzo dużo młodzieży o losach, której warto opowiadać przy pomocy różnych gatunków telewizyjnych.

Imię: Władzimir Gajdukiewicz Miasto: Bobrujsk

Dlaczego nie czytacie skarg na urzędników, wysyłanych przez ludzi do różnych instytucji, którzy również wysyłają kopię do wiadomości Biełsatu?

Agnieszka Romaszewska-Guzy:

Nasi dziennikarzy zajmują się skargami ludzi, m. in. w programie „Mam prawo” czy programach informacyjnych.

Imię: Siarhiej Miasto: Mińsk

Biełsat musi być w każdym domu, stać się ogólnonarodową telewizją. Co zamierzacie zrobić w tej sprawie?

Agnieszka Romaszewska-Guzy:

To pytanie nie tylko do nas, ale również do naszych widzów. My dążymy do stworzenia najciekawszych programów, a nasi widzowie powinni pomóc nam w reklamowaniu naszej telewizji.

Imię: Kuk, były współpracownik Biełsatu

1.Dlaczego współpracownicy Biełsatu, którzy pracują na Białorusi mają gorsze warunki finansowe w porównaniu z tymi, którzy pracują w Polsce?
2.Dlaczego stworzono piramidę firm producenckich, które bezczelnie kradną pieniądze współpracowników?
3.Dlaczego przy zatrudnieniu pierwszeństwo mają krewni i znajomi działaczy opozycyjnych nawet, gdy jedyna ich kwalifikacja to znajomości i nazwisko?
4.Co Pani zamierza zrobić, by zmienić sytuację?
5.Biełsat istnieje już 5 lat, kiedy Pani nauczy się języka białoruskiego na tyle, by móc się im swobodnie posługiwać? Ile czasu Pani dla tego potrzebuje?

Agnieszka Romaszewska-Guzy:

1.To nie prawda. 2-4.W Pana pytaniach odczytuje czarny PR. Ciężko mi na nie odpowiedzieć. Nikt nie kradnie pieniędzy u naszych współpracowników.
5.Zacznę biegle mówić po białorusku wtedy, gdy zaczną sami Białorusini, a mnie wpuszczą na Białoruś... To żart. Mówiąc poważnie, ja biernie posługuje się językiem białoruskim na tyle, by ocenić treść programów. A to, że aktywnie nie posługuję się językiem białoruskim przynajmniej chroni mnie przed ingerencją w treść rożnych audycji.

imię: Siarhiej miasto: Mińsk

Pani Agnieszko! Wiem, że BBC produkuje dobre audycje edukacyjne. Czy kontaktowała się Pani z BBC w sprawie tłumaczenia tych audycji na język białoruski z prawem emisji dla Biełsatu? Ile to może kosztować?

Agnieszka Romaszewska-Guzy:

Audycje produkcji BBC są bardzo drogie. Kilka lat temu próbowaliśmy otrzymać prawo do ich emisji na warunkach preferencyjnych, ale niestety sprawa się nie powiodła. Z kolei Deutsche Welle udostępnia nam swoje audycje za darmo. Tłumaczymy je na język białoruski i emitujemy.

imię: Park

Który według Pani kanał informacyjny jest najbardziej profesjonalny na świecie?

Agnieszka Romaszewska-Guzy:

Nie oglądałem wszystkich informacyjnych stacji na świecie. Z tych, które oglądałam to chyba cenię BBC World.

imię: Aleksander, miasto: Mińsk

Po pierwsze chce napisać, że Biełsat to dla mnie nie tylko stacja TV. To coś rodzimego i bliskiego…A pytania mam następujące: Czy można urozmaicić formy kontaktu ze stacją. Gdy oglądam talk-show czy inną audycję gdzie można zadać pytanie – wtedy dostępny jest tylko numer telefonu, na który można wysłać sms. Czy nie powinniście zacząć używać skype/viber/ISQ/e-mail, żeby widz łatwiej się mógł z wami kontaktować? Tym bardziej, że na Białorusi można na palcach policzyć modele telefonów dysponujące białoruską czcionką.
Czy można zrezygnować z tej koszmarnej technologii (wyświetlania mat. wideo - red.) Silverlight i zamienić na Flash/HTML? Nakłada to ogromne ograniczenia na wasz program.
Czy planujecie zdjąć ograniczenia na emisje waszych programów w internecie?

Agnieszka Romaszewska-Guzy:

Dziękuję za sugestie, wykorzystamy je. W najbliższym czasie zamierzmy przejść na HTML5, jednak obsługa techniczna w pewnym stopniu zależy od TVP, która wykorzystuje Silverlight. W 2013 r. planujemy rozszerzyć dostępność programów w Internecie, jednak w przypadku niektórych programów zakupionych na podstawie licencji – nie mamy prawa do emisji ich on-line.

imię: Igor

Dlaczego dziennikarze Biełstau prowadzą sondy uliczne po rosyjsku? Czy to jakaś oficjalna decyzja?

Agnieszka Romaszewska-Guzy:

Oficjalnym językiem stacji jest białoruski, a w jakim języku zadawane są pytania w konkretnych sytuacjach decyduje dziennikarz. Zauważyłam, że Białorusinom zdarza się przestawiać z białoruskiego na rosyjski i czasem nawet tego nie zauważają.

imię: Anonim

Ile ludzi ma doświadczenie zawodowe choćby o rok dłuższe niż nadaje kanał? I ile z nich (a szczególnie szefowie) mają odpowiednie wykształcenie? I ostatnie pytanie, kiedy ustąpi Pani miejsca Białorusinowi skoro to białoruska telewizja?

Agnieszka Romaszewska-Guzy:

Nie wiem o jakim doświadczeniu Pan mówi. Jeśli mówić o doświadczeniu pracy w telewizji to posiada je wystarczająca ilość ludzi. To nie edukacja decyduje o tym czy ktoś jest dobrym dziennikarzem. To czy Biełsat jest Białoruska telewizją nie decyduje moja narodowość, tak jak o białoruskości Radia Swaboda nie decyduje narodowość szefa RFE/RL.

Imię: Ihar

Pani Agnieszko, co chciałaby Pani osiągnąć w kolejnym roku i przez następne 5 lat?

Agnieszka Romaszewska-Guzy:

Może się Pan zdziwi, ale to stabilność;-). Zwykłą, finansową i organizacyjną. A gdy to osiągniemy, to następną rzeczą będzie rozwój programowy: na przykład produkcja serialu fabularnego.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wywiady


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...