reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Cykl „Sci-Fi Piątek” w lipcu w CBS Europa

dodano: 2013-06-20 15:20 | aktualizacja: 2013-06-20 15:23
autor: Anita Dąbek | źródło: CBS

CBS Europa CBS Europa już w lipcu zaprezentuje cykl „Sci-Fi Piątek”. W jego ramach widzowie będą mogli zapoznać się takimi filmami jak: „Gattaca: Szok przyszłości” (z doborową obsadą w postaci Ethana Hawke’a i Umy Thurman), „Linia życia” (ze wspaniałymi kreacjami aktorskimi Kiefera Sutherlanda, Julii Roberts i Kevina Bacona), „Kontakt” (w rolach głównych: Jodie Foster i Matthew McConaughey) oraz z amerykańsko-niemiecką produkcją „13. piętro”.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Film „Gattaca: Szok przyszłości” zostanie wyemitowany 5 lipca o godz. 22.00. To debiutancki film Andrew Niccola – urodzonego w Nowej Zelandii reżysera, producenta i scenarzysty. Twórca ten hołduje idei kina autorskiego. Mimo korzystania z kina gatunków (najczęściej s.f.), Niccol stara się odcisnąć swoje piętno nad każdą produkcją. Jesteśmy w niedalekiej przyszłości. Człowiek poczynił niebywałe postępy. To nie tylko loty w kosmos, ale także precyzyjna inżynieria genetyczna. Dzieci rodzą się w wyniku dokładnego planowania, w drodze laboratoryjnej selekcji. Niewiele dzieci przychodzi na świat w sposób naturalny. Do nich należy Vincent Freeman, który od dziecka musi rywalizować ze swoim bratem. Bratem poczętym wskutek naukowej manipulacji. Vincent marzy o lotach w kosmos. Niestety ma niewielkie szanse na dostanie się do korporacji Gattaca, wybierającej najlepszych kandydatów. Vincent wpada na przebiegły pomysł. Będzie udawał swojego idealnego genetycznie brata Jerome’a, aby osiągnąć swój cel. Vincent zostaje wytypowany do załogi lotu kosmicznego. Poznaje intrygującą Irene Cassini – kobietę należącą do elity. Gattaca: szok przyszłości to film daleko wykraczający poza ramy gatunku. Andrew Niccol, mimo zastosowania estetyki science fiction, zadaje pytania zupełnie aktualne. Gdzie przebiega granica między człowieczeństwem a jego programowaniem? Jak daleko możemy się posunąć w planowaniu człowieka doskonałego – człowieka wolnego od chorób, defektów, wad? Jednocześnie Niccol poszukuje w świecie przyszłości wartości uniwersalnych: przyjaźni, miłości, piękna. Przyszłość w jego filmie ma rys sterylności, odczłowieczenia, ponurej (choć wizualnie imponującej) wizji rzeczywistości pod pełną kontrolą, dążącej do chirurgicznej precyzji tracącej po drodze podstawowe wartości. Gattaca: szok przyszłości to także subtelnie opowiedziana historia miłosna, przypominająca, że świat składa się także z emocji.

„13. Piętro” można będzie obejrzeć 12 lipca o godz. 21.55. Film został zrealizowany na podstawie książki Daniela F. Galouye’a przez urodzonego w Tadżykistanie reżysera Josefa Rusnaka. Luksusowy wieżowiec w Los Angeles. To tutaj, na 13 piętrze, mieści się siedziba firmy zajmującej się zaawansowanymi programami komputerowymi. Jej szefem i mózgiem, który wyznacza nowe trendy w programowaniu jest doświadczony Hannon Fuller. Zespół pod jego przewodnictwem prowadzi przełomowe badania nad rzeczywistością wirtualną. Fuller i jego ludzie generują komputerowo alternatywną rzeczywistość osadzoną w realiach 1937 roku. Fuller, mimo fazy testowej, coraz częściej wchodzi do systemu, przenosząc się do lat 30. Niebawem okazuje się, że te działania będą miały straszne skutki. Fuller zostaje zamordowany z ręki nieznanego sprawcy. Najbliższy współpracownik Hannona, Douglas Hall, postanawia wyjaśnić przyczynę tajemniczej zbrodni. Idąc za wskazówką Fullera, wchodzi w komputerową rzeczywistość, aby odnaleźć rozwiązanie zagadki. Od tego momentu dla Douglasa nic nie będzie już takie samo jak wcześniej. Włącznie z jego tożsamością. 13. piętro Josefa Rusnaka to rasowy thriller s.f. mocno odbiegający od typowych produkcji tego typu. Twórcy nie ścigają się w ilości i spektakularności efektów specjalnych, lecz starają się przyciągnąć widza intrygującą fabułą oraz mozaikową strukturą narracji. Jednocześnie wprowadzają motywy rodem z filmu kryminalnego oraz sugestywny wątek miłosny. Obraz Rusnaka to film nastroju. Wykreowany, nasycony sepią świat Los Angeles końca lat 30. skonfrontowany zostaje z teraźniejszością. Bohaterowie przenikają do przeszłości, która okazuje się nie tylko programem komputerowym, ale także przestrzenią rzutującą na realną rzeczywistość. Twórcy stawiają ważkie pytania. Czy świat, w którym żyjemy jest realny? Czy technologia może przejąć kontrolę nad naszym życiem? Czym tak naprawdę jest czas i przestrzeń? Odpowiedzi na te pytania nie są jednoznaczne. Świat, jako symulacja to pomysł często wykorzystywany we współczesnym kinie, wystarczy przypomnieć Matrixa, Tron czy Mroczne miasto. Jednak Rusnakowi udało się połączyć komercyjny, wciągający z każdą minutą bardziej obraz futurystyczny z inteligentną opowieścią o wyzwaniach nowoczesności. Opowieścią przedstawioną w wyrafinowany formalnie sposób.
 
„Linia życia” pojawi się na antenie CBS Europa 19 lipca o godz. 21.55. Joel Schumacher – reżyser, scenarzysta i producent, autor „Straconych chłopców” czy efektownego „Batmana Forever” potrafi nie tylko znakomicie prowadzić akcję, ale także zachwycić efektami specjalnymi i znakomicie dobraną obsadą. Grupa studentów medycyny postanawia podjąć nietypowe badania na własną rękę. Za namową jednego z nich, Nelsona, organizują salę, w której ma dojść do przełomowych odkryć. Są zafascynowani stanem śmierci klinicznej. Chcą po kolei wprowadzić się w ten stan, aby zaobserwować konsekwencje przebywania na granicy życia i śmierci. Niestety eksperyment ma nie tylko naukowe podłoże. Nelson rywalizuje o względy uroczej doktor Rachel Mannus z kolegą po fachu Davidem. Coraz częściej eksperymenty wymykają się spod kontroli. Chcąc zaimponować Rachel, Nelson na coraz dłużej wprowadza się w stan śmierci klinicznej. Niebawem okaże się, że zabawa w Boga może być szalenie niebezpieczna. „Linia życia” to zgrabne połączenie elementów thrillera, kina grozy, estetyki science fiction z kinem psychologicznym. Reżyserowi udało się zgromadzić na planie prawdziwą aktorską śmietankę. Kiefer Sutherland, Julia Roberts, Kevin Bacon oraz William Baldwin to nazwiska znane każdemu miłośnikowi kina. „Linia życia” jest wciąż, mimo upływu lat, doskonałą rozrywką i jednocześnie obrazem skłaniającym do refleksji.

Ostatnim filmem z cyklu „Sci-Fi Piątek” będzie „Kontakt”, który zostanie nadany 26 lipca o godz. 22.00. Robert Zemeckis – amerykański reżyser, scenarzysta i producent – to autor takich filmowych hitów jak „Miłość, szmaragd i krokodyl”, serii „Powrót do przyszłości” czy „Forrest Gump”. Mimo swojego doświadczenia Zemeckis podjął się nie lada wyzwania. Adaptacja na potrzeby ekranu wielowątkowej powieści Carla Edwarda Sagana, astronoma i popularyzatora nauki, wymagała nie tylko biegłości warsztatowej, ale także dużej wyobraźni. Eleanor Arroway jest naukowcem poświęcającym całe życie pracy. Jako astronom jest wręcz obsesyjnie zainteresowana kontaktem z pozaziemskimi cywilizacjami. Lata badań nie przynoszą jednak spodziewanych efektów. Gdy wydaje się, że Eleanor straci dotacje potrzebne do dalszych poszukiwań i badań, nadchodzi przełom. Pewnego dnia pani astronom odbiera sygnały radiowe z kosmosu. Okazuje się, że zostały wysłane z odległej planety Vega i zawierają zaszyfrowaną informację o sposobie zbudowania statku kosmicznego. Eleanor jest wzruszona sukcesem, a jednocześnie zdeterminowana do dalszych działań. Udaje się przekonać władze do skonstruowania statku wedle odczytanego przesłania z Vegi. Bohaterka wyrusza w międzygwiezdną podróż na spotkanie nieznanego. Ten lot odmieni jej życie na zawsze. W filmie tym jedną ze swoich najlepszych kreacji stworzyła Jodie Foster. Partnerują jej Matthew McConaughey, James Woods oraz John Hurt. „Kontakt” to kino nie tylko efektowne, lecz także skłaniające do refleksji.Pierwszy film z cyklu „Sci-Fi Piątek”- „Gattaca: Szok przyszłości” już 5 lipca o godzinie 22.00 na CBS Europa. 12 lipca o godzinie 21.55 film „13. piętro”. „Linia życia” 19 lipca o godz. 21.55, a 26 lipca o godz. 22.00 „Kontakt”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...