reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Bunt BBC przeciwko BSkyB

dodano: 2003-03-18 09:50 | aktualizacja: 2003-03-18 14:27
autor: Janusz Sulisz | źródło: Clovermedia/FT

bbc_logo_sk.jpg Prawdopodobnie od 1 czerwca kanały BBC nadawane w satelitarnej platformie Sky Digital nie będą kodowane i zmienią satelitę. 30 maja kończy się 5-letni kontrakt BBC-Sky wart 85 mln funtów. Sky straszy, że wyrzuci BBC1 i BBC2 z EPG i początkowych kanałów w terminalach Digibox.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Już w czwartek 13 marca rozszalała się burza w brytyjskich mediach wokół kodowania kanałów BBC oraz innych nadawców komercyjnych, ITV, Channel 4, Five w platformie BSkyB. Sky żądał dotąd dużych pieniędzy za kodowanie tych kanałów w systemie NDS-VideoGuard, którego jest właścicielem.

Były też stawki (rząd 30-75 tysięcy funtów!) za umieszczenie danego kanału w EPG i to na odpowiednim miejscu w terminalu Digibox. Ponieważ abonentów Sky Digital jest aż 6,6 mln, to nadawcy walczyli o jak najlepsze pozycje. BBC1 był na pozycji 101, a BBC2 na 102 kanale, Channel 4 (104 kanał) i Five (105 kanał), co dawało pozycję dominującą tym najbardziej lubianym kanałom.

Teraz gdy sytuacja wielu mediów nie jest najlepsza, także i BBC postanowiło zaoszczędzić, szantażując BSkyB tym, że nie zapłaci za kodowanie kanałów. Gdyby nie doszło do porozumienia, to od 1 czerwca kanały BBC (oraz innych nadawców, którzy zdecydują się na podobne kroki) mają być przeniesione na satelitę Astra 2D - 28,2E, którego wiązki są bardziej skupione na Wielką Brytanię i Irlandię. W Polsce zasięg wiązek Astry 2D jest ograniczony, konieczna jest bardzo duża antena i to pomoże tylko w zachodniej Polsce.

Najbardziej zawiedzionych przeniesieniem ulubionych kanałów BBC na Astrę 2D będzie wielu Brytyjczyków mieszkających w Hiszpanii, w południowej Francji lub we Włoszech, bo nie będą mogli ich odbierać wcale lub tylko z dużych anten. Liczbę abonentów Sky poza Wielką Brytania ocenia się nawet na 300 tysięcy!

Już obecnie część kanałów z platformy Sky, w tym między innymi ITV oraz Disney'a są na transponderach Astry 2D (są kodowane!). Są to transpondery 43(10,744H), 49(10,832H), 50(10,847V), 51(10,862H), 52(10,876V), 53(10,891H), 54(10,906V), 55(10,921H) i 56(10,936V). Wiązka H jest mocniejsza od wiązki V!

Inni nadawcy też buntują się przeciwko drakońskim opłatom jakie pobiera dobrze prosperujący Sky. Akcję BBC popiera ITV, które może rozważyć podobny krok - tyle, że kontrakt kończy się jesienią 2004 roku, a kanały ITV już są na Astrze 2D.

Inni nadawcy, w tym Channel 4 i Five są mniej skłonni do takich buntowniczych posunięć, bo są bliżej związani w spółkach z Sky, a do tego są zbyt mali, by przeciwstawić się potędze Sky.

Gdyby Sky utracił kanały BBC i ITV ze swojej platformy i byłyby one dostępne jako niekodowane, to zapewne w Wielkiej Brytanii byłby boom na satelitarne odbiorniki FTA. Obecnie Anglicy wybierają najczęściej jednorazowy zakup odbiornika naziemnej platformy Freeview, gdzie też są kanały BBC. Zdecydowanie spadła liczba nowych abonentów Sky Digital, bo od początku roku podniesiono opłaty abonamentowe. Wielu abonentów Sky obniżyło swój abonament na najniższy, co oznacza, że Sky mniej zarobi w najbliższych latach.

Co więcej, by obniżyć koszty oglądania telewizji satelitarnej, Brytyjczycy kupują za 250-350 funtów używane terminale Sky Digibox. Każda rodzina płacąc obowiązkowy abonament RTV w wysokości 2 funty tygodniowo otrzymuje za darmo kartę Sky dla odbioru kanałów BBC Digital, czyli około 12 kanałów kodowanych specjalnie dla BBC. W ten sposób unika się płacenia abonamentu miesięcznego. Ta tendencja kupowania własnych FTA pojawia się także na najbardziej zdominowanym przez platformy rynku brytyjskim.

Należy się spodziewać, że brytyjskim zwyczajem porozumienia się w imię biznesu do końca maja BBC dogada się z BSkyB i wszystko pozostanie jak było. Obu stronom może na tym zależeć. Do tego na Astrze 2D nie ma wiele pustych transponderów (jeden tylko!) chyba, że Sky zamieni swoje trzy transpondery (52, 55, 56) na transpondery BBC (1, 5, 38).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Platformy - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...