reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Dokumenty w listopadzie w TV4 i TV6

dodano: 2013-10-30 15:11 | aktualizacja: 2013-10-30 19:01
autor: Łukasz Knapik | źródło: Polsat

TV4 TV6 TV 4 TV 6 Czwórka Szóstka Polskie Media Cyfrowy Polsat W listopadzie 2013 roku na antenie Czwórki (TV4) i Szóstki (TV6) będzie można zobaczyć wiele interesujących pozycji dokumentalnych, a wśród nich liczne nowości. Jedna z nich to serial „Obcy wewnątrz nas”, ukazujący zaskakująco groźne oblicze niepozornych pasożytów i spustoszenia, jakich dokonać mogą one w ludzkim ciele. Serial emitowany będzie w Czwórce we wtorki o 21:00, począwszy od 19 listopada br. Na uwagę zasługuje też film „Żyję! Po katastrofie samolotu w Andach" opowiadający jedną z najbardziej wstrząsających historii przetrwania, której bohaterowie - przez 72 dni odcięci od świata za linią wiecznego śniegu - przeżyli za cenę niewyobrażalnej decyzji o jedzeniu ciał swoich martwych współpasażerów. Dwuczęściowy dokument Szóstka pokaże 16 i 23 listopada br. o 21.30.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Bogata oferta dokumentalnych filmów, programów i seriali Czwórki i Szóstki prezentowana jest w kilku pasmach. W Czwórce - w soboty między 6:45 a 10:00 oraz w niedziele: o 7:00 i w popołudniowym bloku od 13:30 do 16:30 („Frank i dżungla”, „Zaklinacz psów”, „Ekstremalny ranking zwierząt”) , a także we wtorki o 21:00. Najciekawsze propozycje dokumentalne Szóstki prezentowane są w soboty o 21.30 oraz w soboty i niedziele o 18:00 i 19:00 a także w czwartki o 21.30 i 22.30.

Dokumenty w TV4 i TV6 w listopadzie 2013 roku:
 
„Obcy wewnątrz nas” („Monsters Inside Me”)
emisja w Czwórce: we wtorki (od 19 listopada 2013 roku) o 21:00

11-miesięczny malec, u którego pojawia się nadmierna senność, a potem zaburzenia równowagi i utrata wzroku, weteran z Wietnamu, któremu puchnie mózg, mężczyzna, który zaczyna kaszleć krwią, kobieta, u której cysty powodują zaburzenia w przepływie płynu rdzeniowego - bohaterowie tej dokumentalnej serii przeszli wiele cierpień i całe serie badań oraz wizyt u specjalistów, zanim wykryli prawdziwych sprawców swoich dolegliwości. Podczas gdy lekarze bezskutecznie usiłowali zdiagnozować występujące u nich objawy, w ich ciałach spustoszenie siały pasożyty - często po mistrzowsku kamuflujące się  pod maską innych schorzeń. Pozornie niegroźne - małe robaki, wszędobylskie owady czy niewidoczne gołym okiem pierwotniaki - są jednymi z najbardziej niebezpiecznych stworzeń na świecie. Mają mnóstwo sposobów by dostać się do ludzkiego ciała, potrafią w utajeniu rozwijać się latami, a wreszcie przejmują kontrolę nad organizmem żywiciela, przebiegle oszukując jego układ odpornościowy. Jak niebezpieczne mogą być pasożyty? Jakich zniszczeń mogą dokonać w ludzkim ciele? Jaka jest dziś skala zakażeń pasożytniczych i jak radzi sobie z nimi współczesna medycyna? W sześcioodcinkowej serii dokumentalnej „Obcy wewnątrz nas” poznajemy prawdziwe historie ludzi, którzy stoczyli dramatyczną walkę z pasożytami oraz opis ich przypadków z medycznego punktu widzenia. Opowieści bohaterów bogato zilustrowano rekonstrukcjami fabularnymi oraz wyjątkowymi zdjęciami i animacjami ukazującymi, co działo się w ich organizmach.

"Żyję! Po katastrofie samolotu w Andach" („I am Alive: Surviving the Andes Plane Crash”)
emisja w Szóstce: część 1. - sobota, 16 listopada 2013 roku o 21:30, część 2. - sobota, 23 listopada 2013 roku o 21:30

Dokument przedstawia jedną z najbardziej wstrząsających historii o przetrwaniu, jakie zna świat. Przeżycia, które stały się udziałem jej bohaterów, wydają się bardziej przerażające niż nawet śmierć, bo czy może być coś gorszego od głodu, który popycha do jedzenia ciał martwych towarzyszy? 13 października 1972 roku urugwajski samolot, przewożący drużynę młodych rugbistów oraz ich bliskich, rozbił się w Andach na pograniczu Argentyny i Chile. Spośród 45 osób na pokładzie, 17 zginęło podczas katastrofy lub w ciągu pierwszej doby po niej, śmierć zabrała później jeszcze 12 osób. Jednak dla tych, którzy przeżyli, tragiczny wypadek był dopiero początkiem prawdziwej 72-dniowej gehenny. Odcięci od świata w niedostępnej części gór, pozbawieni ciepłej odzieży, żywności i  leków, musieli przetrwać w strefie wiecznego śniegu, na wysokości ponad 3600 n.p.m., gdzie nie było nawet śladu roślin czy zwierząt. Z odbiornika radiowego, który udało im się uruchomić, rozbitkowie dowiedzieli się, że akcję poszukiwawczą zakończono po 10 dniach od katastrofy. Bez szansy na pomoc z zewnątrz, nie mogąc znieść potwornego głodu, spotęgowanego jeszcze przez ekstremalne warunki klimatyczne, obsesyjnie przetrząsali wrak w poszukiwaniu czegokolwiek, co dałoby się zjeść - skórzanych pasków czy słomianych wypełnień w siedzeniach, ale wokół nie było niczego oprócz aluminium, plastiku, lodu i kamieni. Wiedząc, że nie mają innej szansy na przeżycie,  podjęli zbiorową decyzję, że będą jeść ciała swoich zmarłych współpasażerów.  
Po dwóch miesiącach i kilku próbach przedarcia się przez góry po pomoc - podejmowanych mimo niedożywienia, odwodnienia, ślepoty śnieżnej, choroby wysokościowej, zabójczego mrozu i  braku rozeznania w terenie - zorganizowano kolejną wyprawę. Dziewiątego dnia wycieńczającej wędrówki  Roberto Canessa i Nando Parrado spotkali w górach pasterzy... W filmie „Żyję! Po katastrofie samolotu w Andach” poznajemy tę głośną historię z ust samego Nando Parrado, który staje przed kamerą, by opowiedzieć o tych traumatycznych doświadczeniach.  To pierwszy dokument, który przedstawia te wydarzenia z tak osobistej  perspektywy jednego z ocalałych. Oprócz Parrado w filmie pojawiają się także Roberto Canessa, Eduardo Strauch i kilku innych pasażerów tragicznego lotu, ich bliscy, a także członkowie ekip ratunkowych, którzy brali udział w ich poszukiwaniach oraz historycy i specjaliści z różnych dziedzin, w tym lotnictwa, medycyny czy wspinaczki wysokogórskiej.

„Potęga żywiołów” („Storm City”)
emisja w Szóstce: w niedziele (od 3 listopada 2013 roku) o 18:00, emisja w Czwórce: niedziela, 10 listopada 2013 roku o 7:00

Obrazy szalejących kataklizmów, choć przerażające, należą jednocześnie do najbardziej spektakularnych, o czym świadczy choćby popularność  filmów katastroficznych i zafascynowanie, z jakim je oglądamy. Widowiskowe sceny żywiołów opanowujących miasto - gdy nawet wielkie i solidne budowle przewracają się jak domki z kart - robią ogromne wrażenie. Ale co dokładnie dzieje się w miastach zaatakowanych przez najpotężniejsze trzęsienia ziemi, powodzie, huragany, tornada, burze śnieżne czy lawiny? Czteroczęściowy dokument „Potęga żywiołów” ukazuje niszczycielską moc natury poprzez serię spektakularnych eksperymentów. Autorzy programu, z pomocą grupy ekspertów i najnowszych technologii, odtwarzają w najdrobniejszych szczegółach przebieg największych naturalnych katastrof na specjalnie zbudowanych modelach miast. Dzięki licznym, rozmieszczonym w kluczowych punktach kamerom, widzimy obraz nacierającego żywiołu okiem osoby znajdującej się w samym sercu wydarzeń i poznajemy anatomię kataklizmu.
Oprócz ekstremalnych eksperymentów, w programie zobaczymy dramatyczne relacje ludzi którzy przeżyli podobne katastrofy i ujrzeli najgroźniejsze oblicze sił natury.


„Dlaczego statki toną?” („Why Ships Sink”)
emisja w Szóstce: sobota, 2 listopada 2013 roku o 18:00, emisja w Czwórce: sobota, 9 listopada 2013 roku o 7:45

Niezwykły dokument, w którym zobaczymy dramatyczne materiały filmowe zarejestrowane na pokładach tonących statków oraz znakomite animacje ukazujące, co dokładnie dzieje się, gdy dochodzi do katastrofy na morzu.
Dzięki niesamowitym archiwalnym zdjęciom, sekwencjom komputerowym oraz komentarzom ekspertów prezentujących wyniki badań naukowych, poznajemy przyczyny i przebieg najpoważniejszych morskich wypadków. Dowiadujemy się, w jaki sposób problemy nawigacyjne, ludzkie błędy, awarie czy nieudane ewakuacje doprowadziły do traumatycznych przeżyć, obrażeń bądź śmierci pasażerów. Symulacje odtwarzające przebieg prawdziwych katastrof i szczegółowe objaśnienia brytyjskich i amerykańskich specjalistów w dziedzinie inżynierii morskiej, pozwalają zrozumieć procesy podczas nich zachodzące, a także lepiej poznać każdą z tych tragedii.

„Tajemnicze żywoty apostołów” („Secret Lives of the Apostles”)
emisja w Szóstce: sobota, 2 listopada 2013 roku o 19:00, emisja w Czwórce: sobota, 9 listopada 2013 roku o 8:45

2 tysiące lat temu 12 zwykłych mężczyzn zostało wybranych przez Jezusa na uczniów. Porzucili swoją dotychczasową egzystencję, a po odejściu Chrystusa ruszyli w dalekie strony - w misję, która miała radykalnie przeobrazić oblicze świata. Przemierzali tysiące kilometrów i ryzykowali życie, by głosić Ewangelię i zakładać pierwsze chrześcijańskie wspólnoty w różnych częściach Imperium Rzymskiego. Dokument jest próbą spojrzenia na narodziny chrześcijaństwa oczami Apostołów - ludzi, którzy znali Jezusa.

„Jak zatonął Titanic” („Titanic Mystery Solved”)
emisja w Szóstce: część 1. - sobota, 2 listopada 2013 roku o 21:30, część 2. - sobota, 9 listopada 2013 roku o 21:30

Ekipa dokumentalistów towarzyszyła czołówce światowych ekspertów, którzy przeprowadzili - największe i najbardziej szczegółowe w historii - badania wraku Titanica. Dokonano wówczas bezprecedensowych odkryć i wielu bezcennych znalezisk, powstała też m.in. pierwsza dokładna mapa podwodnej „mogiły” Titanica. W programie poznajemy grupę naukowców, inżynierów i filmowców, którzy połączyli siły, by w blisko sto lat po legendarnej katastrofie odpowiedzieć na jedno z najbardziej intrygujących pytań na jej temat: w jaki sposób „niezatapialny” statek po prostu rozpadł się i pogrążył w lodowatych wodach Północnego Atlantyku? Stajemy się świadkami spotkania z pełną zagadek przeszłością, odkrywania niezwykłych tajemnic i odnajdywania kolejnych wskazówek i elementów frapującej układanki.

„Największe z największych. Superkrokodyl”
emisja w Szóstce: sobota, 9 listopada 2013 roku o 17:55, emisja w Czwórce: sobota, 16 listopada 2013 roku o 7:45

Krokodyl morski, zwany również krokodylem różańcowym, jest jednym z największych na świecie i najbardziej przerażających drapieżników. Te masywne gady osiągają zazwyczaj 5-6 metrów długości i ważą od 400 do 1000 kg. Polują z zaskoczenia - zaczajone w wodzie lub zaroślach niedaleko wodopoju czekają na swoją ofiarę, a następnie atakują z niewiarygodną prędkością.  Ich silna, uzbrojona w kilkadziesiąt zębów szczęka potrafi zabić w minutę duże zwierzę. Niedawne odkrycie ich przodka zwanego Sacosuchus Imperrator wskazuje, iż krokodyle morskie mogłyby osiągać znacznie większe rozmiary. Czy to możliwe, że w odpowiednich warunkach mogłyby być jeszcze bardziej okazałe? Zoolog Adam Britton bada krokodyle żyjące w systemach rzecznych Australii, by wyjaśnić, dlaczego zbliżają się one do osiedli ludzkich oraz jak się przed nimi bronić.  

„Największe z największych. Smok z Komodo”
emisja w Szóstce: sobota, 16 listopada 2013 roku o 17:55, emisja w Czwórce: sobota, 23 listopada 2013 roku o 7:45

Największa na świecie jaszczurka - smok z Komodo jest jednym z najbardziej jadowitych stworzeń na ziemi. Ta wielka mięsożerna bestia nie bierze jeńców. Przy pomocy sześćdziesięciu ostrych jak brzytwa zębów otwiera ranę i wpuszcza w nią jad, który działa jak środek przeciwzakrzepowy. Zaatakowane zwierzę nie ginie od razu, przez wiele godzin wykrwawia się na śmierć. Mimo, że waran dysponuje bez porównania mniejszą siłą szczęk niż krokodyle, jego jad sprawia, że jest najskuteczniejszym zabójcą. Smok z Komodo odziedziczył swój jadowity uścisk po przodku - gigantycznych rozmiarów megalanii. Czy natura nie spłata nam figla i nie odwróci procesu? Czy smok z Komodo nie będzie z czasem osiągał rozmiarów znacznie większych, odwrotnie do swojego prehistorycznego przodka?

„Największe z największych. Węże”
emisja w Szóstce: sobota, 23 listopada 2013 roku o 17:55, emisja w Czwórce: sobota, 30 listopada 2013 roku o 7:50

Istnieje 2800 znanych gatunków węży na świecie, jeżeli chodzi o długość niekwestionowanym mistrzem jest pyton birmański. Ogromny gad, który osiąga nawet do kilku metrów długości i kilkudziesięciu kilogramów wagi. Ten super wąż jest bardzo sprytny, inteligentny i niesłychanie silny. Bezszelestnie się poruszając tropi swoje ofiary i atakuje z zaskoczenia. Wraz z biologiem Joe Wasilewskim zbadamy populację tego gatunku zamieszkującą tereny Parku Narodowego Everglades na Florydzie.

„Rusz głową” („Test Your Brain”)
emisja w Szóstce: w soboty (od 9 listopada 2013 roku) o 19:00, emisja w Czwórce: w soboty (od 16 listopada 2013 roku) o 8:50

Fenomenalna mini-seria dokumentalna, wykorzystująca konwencję gry z widzem, który, nie ruszając się z miejsca,  może poddawać się kolejnym testom i eksperymentom - zaskakującym, zabawnym i pouczającym. W każdym z trzech odcinków twórcy serii przez godzinę igrają z naszym umysłem - zwodzą go, zaskakują, odwracają uwagę, manipulują naszym postrzeganiem - wszystko to by pokazać nam lepiej mechanizmy działania mózgu. Oglądając program, można się poczuć jak na występie iluzjonisty lub jak gdyby osobiście uczestniczyło się w pasjonującym eksperymencie naukowym - tu jednak na podziwianiu sztuczek i zaskakujących efektów zabawa się nie kończy, bo naprawdę fascynujące są kulisy tego, co się wydarza. Każdy trick, który pokazany jest w programie, każdy test, któremu widz może się poddać podczas jego oglądania, zostają w przystępny sposób wyjaśnione, zilustrowane obrazowymi animacjami i skomentowane przez specjalistów w błyskotliwy i przemawiający do wyobraźni sposób. Znakomicie i dynamicznie zrealizowana seria, kręcona była w różnorodnych lokalizacjach i pokazuje dziesiątki sytuacji - powszednich i niecodziennych, związanych z rozrywką i niebezpiecznymi wydarzeniami, takich, które są dla nas oczywiste i takich, których natury sobie nie uświadamiamy. W programie obserwujemy ludzi, którzy przed kamerą - podobnie jak my przed telewizorem – uczestniczą w eksperymentach oraz poznajemy przemyślenia tych, którzy w swojej pracy posługują się wiedzą o mechanizmach pracy ludzkiego mózgu - od neurologów i psychologów, przez policjantów czy szkoleniowców, po iluzjonistów, którzy z manipulowania tymi mechanizmami uczynili sztukę. W serii eksperymentów będziemy mieli okazję przekonać się jak szokująco „ślepi”, nieuważni lub zdezorientowani kontekstem bywamy. Dowiemy się między innymi: jak dużo jesteśmy w stanie przeoczyć podczas brawurowej karcianej sztuczki, jak możemy nie zauważyć radykalnie zmieniającej się na naszych oczach scenografii niewielkiego planu filmowego, na który cały czas patrzymy oraz co zapamiętalibyśmy z miejsca przestępstwa i na ile bylibyśmy pomocnymi dla policji świadkami. Po obejrzeniu programu nie sposób nie spojrzeć na nowo na wiele naszych odruchowych zachowań czy reakcji. Nie sposób też nie zastanowić się, na ile możemy zaufać naszej percepcji, pamięci czy podzielności uwagi. Co więcej, autorzy programu zapewniają, że kierując się wskazówkami przedstawionymi w programie, mamy szansę lepiej wykorzystywać możliwości swojego mózgu, poprawić swą pamięć i postrzeganie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

669 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...