reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Teneryfa - królestwo anten 3-metrowych

dodano: 2016-11-20 15:09 | aktualizacja: 2017-04-19 17:56
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3/2010

masca_Teneryfa Teneryfa to wulkaniczna wyspa (80 km długości i 50 km szerokości), wchodząca w skład tzw. Kanarów (Wyspy Kanaryjskie - Canarias), która Polakom kojarzy się tylko z jednym - luksusowymi wakacjami dla bogatych („byłem na Kanarach”). To wyspa na Oceanie Atlantyckim, u północno-zachodnich wybrzeży Afryki (300 km), ale jest integralną częścią Hiszpanii i Unii Europejskiej (1000 km). Waluta to euro, ale jest autonomia, niskie podatki, tańsze paliwo i brak VAT-u. Do tego jest największą, najcieplejszą zimą i najludniejszą wyspą Wysp Kanaryjskich. Wulkan na Teneryfie wybuchł ostatnio 101 lata temu, w 1909 roku.

podklad_teneryfa


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Legenda głosi, że Teneryfa to pozostałość zaginionej Atlantydy. Do przybycia Hiszpanów na wyspy w 1402 r., była ona zamieszkana przez Guanczów, którzy skończyli marnie już po roku 1495, podbici jak Indianie. To oni przewidzieli ponoć, że wulkany odezwą się na Teneryfie na początku XXI wieku.

Na Teneryfę można wybrać się z Warszawy z polskich biur podróży, choć taniej i z większym wyborem hoteli można polecieć z Niemiec (Berlin). Teneryfa tylko z pozoru jest mała i łatwa do zwiedzenia. Bez pożyczenia samochodu i umiejętności kierowcy (jazda po krętych drogach położonych często do 2500 m n.p.m. przy zaledwie 10-15 km podjazdu), trudno ją zwiedzić, a jazda robi wrażenie, zwłaszcza przy różnicy temperatur od 23°C na dole do 40°C na górze, we mgle czy w chmurach.

Turyści „zainstalowani” w hotelach zwykle trafiają na południowe lotnisko Tenerife Sud i nieco cieplejsze tereny nadmorskich miejscowości Playa de Las Americas lub bardziej górzystych Los Gigantes. Tam też jest najwięcej apartamentowców dla bogatych Europejczyków.

Temperatury w tych najcieplejszych miejscach nawet w styczniu/lutym sięgają 19°C-23°C, a ocean ma od 17°C-19°C (taki Bałtyk u nas latem). Dlatego „zimują” tam emeryci z bogatszych krajów Europy, głównie z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Włoch oraz całej Skandynawii. Co prawda, nie brakuje turystów z Polski i Rosji, ale są dużo młodsi. 
 

Ponieważ Teneryfa to wyspa wulkaniczna, jest tam mnóstwo atrakcji i wrażeń godnych uwagi. Wycieczka na wulkan Teide jest obowiązkowa - autokarem lub samochodem. To wycieczka, która czasami robi wrażenie pobytu na Marsie - krajobraz jest nieziemski. Teneryfa oraz sąsiednia wyspa Gran Canaria jest często nazywana kontynentem w miniaturze ze względu na wiele typów krajobrazu i szybką zmianę stref klimatycznych. Z Playa de Las Americas widać zieloną wyspę La Gomera. Z Los Cristianos kursują także promy na La Gomerę, na którą warto wybrać się terenowym samochodem na jeden dzień. Z gór od strony północy widać Gran Canarię, a można na nią polecieć wodolotem ze stolicy Santa Cruz de Tenerife. Niewątpliwą wizytówką Santa Cruz de Tenerife jest odbywający się w lutym karnawał, przez wielu pod względem przepychu, orientalnych strojów i muzyki, porównywany z karnawałem w Rio de Janeiro (drugi po Rio!). 
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ UNO 4K SE

Vu+ UNO 4K SE - najnowszy tuner Vu+ 4K od...

1189 zł Więcej...

Odbiornik VU+ Ultimo 4K + dysk 3TB

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

2990 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM920 Ultra HD S2X FBC Multistream

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - model DM920 Ultra...

1849 zł Więcej...
reklama