Pikantne pasty lub sosy warzywne, których głównymi składnikami są pomidory i papryka, znane są w wielu krajach, szczególnie na Bałkanach, pod takimi nazwami jak ajvar, lutenica, pindżur, zacuscă, kyopolou, biber salçası, ajika i muhammara. Jak przygotować pikantną pastę paprykowo-pomidorową?
satkurier.pl
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak przygotować pikantny sos paprykowo-pomidorowy?
Pasta warzywna lub gęsty sos zawierający nie mniej niż 50% papryki oraz przecier pomidorowy to podstawa.
Można dodawać pieczone bakłażany (tak jest w przypadku ajvara lub lutenicy) lub kabaczki, a także marchew (oryginalnie marchew jest uznawana jako najgorszy, zastępczy składnik), orzechy, olej słonecznikowy czy pietruszkę. Ciekawy smak można uzyskać przez dodanie kminku, chili i czosnku, a czasami dodaje się... ziemniaki.
Fachowo takie pasty przygotowuje się z upieczonej papryki, startych na drobno pomidorów, które łącznie z wszystkimi składnikami miele się w maszynce i smaży na oleju. Gotową potrawę można przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach.
Warto zrobić sos paprykowy na ostro według własnego smaku i uznania.
Okazuje się, że często takie pasty czy sosy do kanapek czy mięsa są produkowane na skalę przemysłową - wtedy jest bardzo drobno zmielona, a warzywa przygotowywane bez pieczenia, co dla Serbów czy Bułgarów jest poniżej pewnego poziomu. W Bułgarii przygotowują pasty dodając cebuli, gotowanego bobu czy fasoli.
Tu poszliśmy ku swojemu przepisowi domowego sosu paprykowego [made in SAT Kurier], bez pieczenia papryki, bez bakłażanów, kabaczków, marchwi, ziemniaków czy bobu, ale za to z polskim czosnkiem, polskim przecierem pomidorowym i dużą ilością cukru, przez co wyszła pasta łagodna i troszkę słodkawa. Nie ma kminku i chili - dwa rodzaje polskiej papryki wystarczyło...
Składniki:
3 kg czerwonej papryki
20 dkg ostrej papryki (czuszka)
1/2 kg cukru
1 szklanka octu
1 szklanka oleju
2/3 litra przecieru pomidorowego
2 główki czosnku
2 łyżki soli
Sposób przygotowania:
Paprykę umyć, obrać i zmielić w maszynce do mięsa lub Termomixie. Potem gotować 15 minut.
Obrać czosnek i wycisnąć go do gotowanej papryki.
Dodać resztę składników, wymieszać i gotować 15 minut.
Gorący sos przelać do słoiczków, a następnie obrócić do góry dnem.
Smacznego!
reklama
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.