reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

T-Mobile: wniosek o unieważnienie aukcji LTE

dodano: 2015-11-19 16:03 | aktualizacja: 2015-11-23 22:46
autor: Jerzy Kruczek | źródło: T-Mobile/polsatnews.pl

T-Mobile Polska Operator T-Mobile złożył do UKE - Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o unieważnienie aukcji częstotliwości 800 i 2600 MHz dla LTE. Podobne wnioski złożyli też pozostali operatorzy telefonii komórkowej, w tym Polkomtel i NetNet.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Jesteśmy przygotowani finansowo i technologicznie do wywiązania się ze wszystkich zobowiązań wynikających z aukcji i zapewnienia praktycznie w całym kraju zasięgu LTE w 2016 roku. Jednak od samego początku, podobnie, jaki inne podmioty i eksperci rynkowi, zgłaszaliśmy liczne uwagi i poważne zastrzeżenia do konstrukcji i finalnego zakończenia aukcji. Zaproponowane rozwiązanie nie tylko wprowadziło dużą przypadkowość do wyników aukcji, ale również uszczupliło o setki milionów złotych przychody budżetu państwa - głosi stanowisko T-Mobile.

 
Według T-Mobile, trudno zgodzić się z mechanizmem, który nie pozwala wygrać jednego z pięciu bloków pasma 800 MHz "ofercie drugiej co do wartości w całej aukcji".

- Jest to sprzeczne nie tylko ze zdrowym rozsądkiem i logiką biznesu, ale również z podstawową zasadą aukcji. Samo zakończenie aukcji nie przesądza jeszcze o wywiązaniu się ze wszystkich zobowiązań innych uczestniczących w niej podmiotów i losów przyznanego im pasma - argumentuje T-Mobile.

 
Protesty ekspertów 
Ogłoszona 10 lutego i zakończona w październiku aukcja dotyczyła 19 rezerwacji częstotliwości z pasma 800 MHz i 2,6 GHz, przeznaczonych dla operatorów komórkowych na rozwój internetu mobilnego w technologii LTE. Łączna wartość ofert operatorów wyniosła ponad 9,2 mld zł. Budżet państwa szacował dochody z aukcji na 1,8 - 3 mld zł.
 
W aukcji wzięli udział operatorzy:
Orange Polska, Polkomtel, T-Mobile Polska, Play, Emitel oraz NetNet.

 
Aukcja od samego początku budziła kontrowersje wśród operatorów i ekspertów rynku telekomunikacji. Rada ds. Cyfryzacji działająca przy ministrze administracji i cyfryzacji uznała, że projekt noweli rozporządzenia tego resortu zmierzający do ograniczenia czasu trwania aukcji częstotliwości LTE, narusza prawa biorących w niej udział operatorów telekomunikacyjnych.

- Tworzy znaczące ryzyka prawne dla stabilności rozstrzygnięcia toczącego się procesu aukcyjnego - argumentowali eksperci Rady.

 
We wrześniu P4 (Play) i Polkomtel zaapelowały do prezydenta o zbadanie konstytucyjności projektu rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji mającego na celu szybsze zakończenie aukcji. Zdaniem operatorów, minister administracji i cyfryzacji "łamiąc wszelkie zasady przyzwoitej legislacji, zamierza zmienić swoim rozporządzeniem zasady toczącej się aukcji LTE".


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii T-Mobile


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...